ASOCIATIE DE PROPRIETARI

Mesaj
Autor
turcuc
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Mar 21, 2009 12:00 am

ASOCIATIE DE PROPRIETARI

#1 Mesaj de turcuc »

Va rog frumos sa-mi spuneti si mie cum sa introduc datele unei asociatii de proprietari care tine contab in partida simpla. Sunt cenzor dar ar vrea sa-mi tin si eu contabilitatea. In SAGA C si stocuri ma descurc dar in saga PS nu stiu de unde sa incep. M-am uitat la ajutor si am gasit ceva, dar poate ma ajuta cineva.
Va multumesc!

roxanab5
Mesaje: 19
Membru din: Vin Dec 06, 2013 4:47 pm

Re: ASOCIATIE DE PROPRIETARI

#2 Mesaj de roxanab5 »

Accesati ecranul Asociatie locatari -> Configurare apartamente / Lista intretinere si apasati tasta F1.

adrigela77
Mesaje: 496
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re: ASOCIATIE DE PROPRIETARI

#3 Mesaj de adrigela77 »

Buna dimineata. Vreau sa ajut cu state de salarii si declaratii o colega . Va rog sa imi spuneti Asociatia de locatari se configureaza in Saga C si daca da cum ziceti de unde accesez ecranul Asociatie de locatari. Va multumesc din suflet. O zi buna la toata lumea. :oops:

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: ASOCIATIE DE PROPRIETARI

#4 Mesaj de cernatv »

Numai in Saga PS se poate activa modulul pt. asociatii. Dar daca vrei colegei sa-i faci numai niste state de plata si D112, atunci poti si in Saga C.

adrigela77
Mesaje: 496
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re: ASOCIATIE DE PROPRIETARI

#5 Mesaj de adrigela77 »

Multumesc pentru raspuns , am uitat sa mentionez ca trebuie sa transmit D112 online . Se poate si atunci din saga C? Dar eu pot sa descarc free saga PS.? ca sa fac direct? :oops:

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: ASOCIATIE DE PROPRIETARI

#6 Mesaj de cernatv »

Free poti sa descarci, dar nu te va ajuta pe viitor, nu vei avea acces la viitoarele actualizari (in cazul tau te intereseaza numai cele de la salarii - asa am inteles).
Fa statele si D112 in Saga C intr-o unitate noua numita "Asociatia...." si poti sa depui declaratia on-line daca depui la fisc formularul 150 (la fel ca pentru orice alta societate). Dai colegei statele de plata si recipisa de depunere a D112 si nu te mai intereseaza ce face cu ele.

adrigela77
Mesaje: 496
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re: ASOCIATIE DE PROPRIETARI

#7 Mesaj de adrigela77 »

Multumesc pentru ajutor, deci am inteles ca asociatiile megr pe saga C si mai ma intereseaza persoana fizica daca merge pe saga C tot asa pentru state si treansmitere online D112 multumesc mult si o zi placuta in continuare

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: ASOCIATIE DE PROPRIETARI

#8 Mesaj de herganiec »

Statele de plata sunt la fel si la asociatii si la societati si la ong.
Colegul s-a referit la faptul ca modulul pt asociatii de locatari este in SAGAPS (daca intentionezi sa-l folosesti si pe acela)
asa ca .. faceti cum a a spus in Saga C daca o aveti cu licenta, creati Asociati si faceti statele declaratiile ca si la un SC...
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

szaszs
Mesaje: 169
Membru din: Lun Ian 10, 2011 12:00 am

Re: ASOCIATIE DE PROPRIETARI

#9 Mesaj de szaszs »

administratorul blocului unde locuiesc nu vrea sa imi deconteze niste cheltuieli cu reparatia terasei pe motiv ca data chitantei este decembrie 2013 si i s-a transmis de la contabilitate ca nu poate sa le inregistreze. nu poate folosi acest motiv pt. a nu-mi da banii, nu-i asa?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: ASOCIATIE DE PROPRIETARI

#10 Mesaj de herganiec »

dar matale de ce ai intarziat 8 luni sa aduci factura ?

se poate si acum dar si eu as cere o factura cu o data mai recenta si atunci nu vor fii probleme in nici o parte.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

szaszs
Mesaje: 169
Membru din: Lun Ian 10, 2011 12:00 am

Re: ASOCIATIE DE PROPRIETARI

#11 Mesaj de szaszs »

n-am stiut pana acum ca se deconteaza si nu am prezentat factura, alta cu data recenta nu am cum sa procur. administratorul mi-a cerut argumente-articole de lege- pe care sa le prezinte contabilului pt. a-l convinge sa accepte chitanta de anul trecut. ma puteti ajuta?
multumesc

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: ASOCIATIE DE PROPRIETARI

#12 Mesaj de herganiec »

asta ar trebui sa stie contabilul respectiv nu dvs.

Facturile/chitantele se pot inregistra timp de 5 ani de la emiterea lor. Inregistrati-o cat mai curand si ar fi bine sa atasati o nota explicativa privind motivele neinregistrarii.
Conf ordinului 3055, corectarea erorilor semnificative aferente exercitiilor financiare precedente se efectuează pe seama rezultatului reportat (ct 117). Dar, tot conf ordinului 3055, erorile nesemnificative aferente exerciţiilor financiare precedente se corectează, de asemenea, pe seama rezultatului reportat. Totuşi, pot fi corectate pe seama contului de profit şi pierdere erorile nesemnificative (ct 121).

Erorile nesemnificative sunt cele de natură să nu influenţeze informaţiile financiar-contabile. Se consideră că o eroare este semnificativă dacă aceasta ar putea influenţa deciziile economice ale utilizatorilor, luate pe baza situaţiilor financiare anuale. Analizarea dacă o eroare este semnificativă sau nu se efectuează în context, având în vedere natura sau valoarea individuală sau cumulată a elementelor.

Acum ramane de vazut in ce fel va influenteaza situatiile financiare.

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/le ... 5_2009.pdf
Potrivit pct. 63 din OMFP 3055/2009 reglementari contabile conforme cu directivele europene, ce reglementeaza corectarea erorilor contabile, omisiunile de inregistrare in evidenta contabila a unor valori datorita unor erori de interpretare se pot corecta pe seama contului 117 --Rezultatul reportat-- la data constatarii lor.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: ASOCIATIE DE PROPRIETARI

#13 Mesaj de apetrem »

Data facturii nu este relevanta in acest caz. Asta pentru ca documentul este emis pe numele unei persoane fizice si nu pe numele asociatiei.

Legal, contabilitatea asociatiei nu poate sa inregistreze un document emis pe numele altcuiva, indiferent de data.

In schimb, daca asociatia este de acord sa deconteze o anumita cheltuiala comuna, atunci, documentul pe baza caruia se face decontarea va fi orice alt document, decont, hotarare, proces-verbal, etc, document ce va fi intocmit/aprobat cu o data din luna curenta.

Copia facturii poate fi, cel mult, anexa la solicitarea locatarului pentru a justifica suma ceruta.
Marian Apetre

szaszs
Mesaje: 169
Membru din: Lun Ian 10, 2011 12:00 am

Re: ASOCIATIE DE PROPRIETARI

#14 Mesaj de szaszs »

In contabilitatea unei asociatii de proprietari se pot inregistra bonuri de cheltuieli reparatii mai mari de 100 lei,neinsotite de factura?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: ASOCIATIE DE PROPRIETARI

#15 Mesaj de balazse »

Executare de servicii pe baza de bon si fara factura?
De ce sa nu ceri factura?
Daca ia materiale cumparate pe baza de bon, poti faci decont de cheltuieli sau receptie.

Scrie răspuns