cheltuieli constituire neamortizate

Mesaj
Autor
comanm949
Mesaje: 70
Membru din: Joi Iun 18, 2009 12:00 am

cheltuieli constituire neamortizate

#1 Mesaj de comanm949 »

Am nelamurire in urmatorul caz:
- societate infiintata in 2007;
- suspendare activitate 2009-2014 nu a fost necesara plata impozit minim;
- pana in 2014 singurele cheltuieli sunt cele de infiintare si din 2009 de la registrul comertului de suspendare activitate.
- pana in prezent nu a fost tinuta evidenta contabila. In ce priveste situatii finanaciare, in anumiti ani a depus declaratie ca nu a desfasurat activitate, in altii nu a depus. Cert este ca pe site M Finante nu figureaza cu situatii financiare depuse.
- au fost depuse declaratii 100 si 101 pe 0 pana in prezent de catre un contabil, chiar daca a avut cheltuielile mentionate mai sus.

Nelamurirea mea consta in:
- cand inregistrez cheltuielile de constituire si depunerea capitalului social(trebuie sa refac contabilitatea din 2007 si sa depun bilant in fiecare an? ca sa pot prinde aceste operatiuni). Daca le inregistrez la data efectuarii o sa am solduri la 1012 si 117 din anii precedenti. In conditiile in care nu mai depun situatiile financiare pentru 2007-2013 incepand cu 2014 le pot depune cu solduri an anterior la 1012 si 117 (ma gandesc daca se pot prelua, fara sa dea erori)?
- pot inregistra (ch de constituire) in 2014 in prima luna de activitate ( pe cheltuieli sau 117)?

Multumesc.

comanm949
Mesaje: 70
Membru din: Joi Iun 18, 2009 12:00 am

Re: cheltuieli constituire neamortizate

#2 Mesaj de comanm949 »

Nu are nimeni o parere?
Multumesc

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: cheltuieli constituire neamortizate

#3 Mesaj de cernatv »

Cheltuielile de constituire si depunerea cap.social nu inseamana activitate desfasurata, deci nu trebuie bilanturi si raportari semestriale, ci doar declaratii (depune-le pe acelea care nu au fost depuse la timp). S-ar putea sa se lase cu vreo amenda.
Inregistreaza acum acele cheltuieli de constituire si cele de suspendare.
Vezi la fisc daca nu apare cu D100 sau D101 nedepuse si vezi si cum apare in vectorul fiscal.

popf570
Mesaje: 8
Membru din: Mar Ian 31, 2012 9:31 am

Re: cheltuieli constituire neamortizate

#4 Mesaj de popf570 »

Buna ziua,
Intrebarea mea este referitoare tot la o firma cu activitatea suspendata. Firma suspendata trebuie sa aiba in permanenta o persoana care sa se ocupe de tinerea contabilitatii ( depunere declaratii, intocmire bilant) sau poate sa depuna declaratiile administratorul iar pentru intocmire bilant sa incheie o conventie civila?

Multumesc.

Scrie răspuns