cont 371 sau 213 ?

Mesaj
Autor
petree911
Mesaje: 82
Membru din: Vin Mar 27, 2009 12:00 am

cont 371 sau 213 ?

#1 Mesaj de petree911 »

Codul CAEN este de vanzare auto.Timp de 2 ani cat s-au tot vandut autoturisme am depus balanta avandu-le in cont 371.Le-am considerat marfa ,cumparandu-le tocmai pentru a le vinde.Recent,cand sa predam balanta la Anaf, nu a mai primit-o spunand ca autoturismul este mijl fix si asa sa apara .Intrebarea este cum considerati d-voastra ca este corect si mai ales ma intereseaza ce fac daca se depaseste plafonul de 65.000 euro ,trebuie sa devina platitor tva ,dar in cifra de afaceri ce intra in calculul pt atingerea plafonului ,nu se ia in considerare livrarea de active corporale.

suciud812
Mesaje: 18
Membru din: Mar Mar 08, 2011 10:43 am

Re: cont 371 sau 213 ?

#2 Mesaj de suciud812 »

art. 7 codul lor fiscal
16. mijloc fix - orice imobilizare corporală, care este deţinută pentru a fi utilizată în producţia sau livrarea de bunuri sau în prestarea de servicii, pentru a fi închiriată terţilor sau în scopuri administrative, dacă are o durată normală de utilizare mai mare de un an şi o valoare mai mare decât limita stabilită prin hotărâre a Guvernului;

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cont 371 sau 213 ?

#3 Mesaj de tomac »

Ceea ce a spus cel sau cea de la ANAF este o prostie. Spre exemplu un teren poate fi materie primă. Nu imobilizare. Depinde pentru ce se cumpără. Un autoturism cumpărat în scop de revânzare este marfă. Pe ideea celor de la ANAF toți care sunt dealeri DACIA de exemplu nu vând marfă ci vând mijloace fixe. Mare-i grădina...
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: cont 371 sau 213 ?

#4 Mesaj de apetrem »

petree911 scrie:... Recent,cand sa predam balanta la Anaf, nu a mai primit-o ...
Din curiozitate: de ce s-ar preda balanţa la anaf?
Marian Apetre

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cont 371 sau 213 ?

#5 Mesaj de tomac »

Probabil pentru a se înregistra în scopuri de TVA. E posibil să le fi fost cerută atunci. Cel puțin așa înțeleg din ceea ce a scris.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns