bilant de lichidare

Mesaj
Autor
soarem196
Mesaje: 40
Membru din: Vin Dec 19, 2008 12:00 am

Re: bilant de lichidare

#16 Mesaj de soarem196 »

Am inteles ! Va multumesc ! Dar, pentru ca nu sunt lamurit deplin, mai trebuie depus la ANAF vreun bilant (situatie financiara, cevade genul) odata cu radierea firmei (inainte de depunerea bilantului "pe zero" la ONRC) ?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: bilant de lichidare

#17 Mesaj de paturcai »

NU
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: bilant de lichidare

#18 Mesaj de popad70 »

Am o micro, asociat unic care astazi a emis decizia de lichidare si dizolvare.
Va depune la registru aceasta hotarare si apoi asteptam publicarea si cele 30 de zile de la publicare.
Trebuie sa fac bilant la inceputul lichidarii si bilant la sfarsitul lichidarii?
1-Daca da, cu ce data si in cat timp trebuie depuse la anaf?
2-La registrul comertului trebuie depus doar bilantul pe zero, adica cel de la sfarsitul lichidarii dupa cele 30 de zile?
3-La anaf trebuie sa depun 010 la inceputul si la sfarsitul lichidari? Si trebuie sa depun si declaratiile la 30.06 (100 si 300).
4-Cand trebuie sa depun la anaf codul de tva?
Multumesc mult!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: bilant de lichidare

#19 Mesaj de paturcai »

1. Bilantul de lichidare este doar la pasul al 2-lea (radierea)
2. Bilantul intocmit (dupa cele 30 de zile) va avea pe coloana a 2-a ZERO peste tot (inclusiv la capitalul social); acest bilantul nu se valideaza. Se poate depune si online
3. La ANAF nu se mai depune absolut nimic decat daca picati cu cele 30 de zile in perioada de depunere a declaratiilor (exemplu: suntem in luna iunie, ziua 29, cele 30 de zile expira in iulie, ziua 27; este bine sa depuneti ultimele declaratii la ANAF aferente lunii iunie)
4. Nu mai depuneti la ANAF codul de TVA pentru ca firma se radiaza.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: bilant de lichidare

#20 Mesaj de popad70 »

Astazi a depus deja la registru prima etapa -hotararea de dizolvare-lichidare.
La registru mi s-a spus ca cele 30 de zile sunt de la publicare si ca publicarea dureaza 15-17 zile.
Deci, ar insemna 3+17=20 iunie si de aici 30 de zile si trebuie sa depun la anaf declaratiile pentru 30iunie.
Multumesc mult PaturcaI!

iridone
Mesaje: 183
Membru din: Vin Ian 21, 2011 12:00 am

Re: bilant de lichidare

#21 Mesaj de iridone »

Buna,

Vin si eu cu o intrebare...

Eu ca si director economic angajat cu CIM la o firma pot semna bilantul de lichidare? la o firma la care fiind angajata i-am depus pana acum bilanturile anuale.

Intreb pt ca am un caz la care patronii ar vrea sa radieze firma si eu le-am spus ca trebuie sa mearga la un lichidator sa le faca bilantul si s-au lasat pagubasi si tot eu le tot fac declaratii pe zero si bilant cu activitate zero :roll: ... nu mai au decat capital social, rezerve legale si o pierdere neacoperita. Deci sunt fara active si datorii.


Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: bilant de lichidare

#22 Mesaj de tomac »

Da, odată radiată oricum nu mai au ce să-i facă. Dar ei trebuie să înceapă demersurile la ONRC.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

iridone
Mesaje: 183
Membru din: Vin Ian 21, 2011 12:00 am

Re: bilant de lichidare

#23 Mesaj de iridone »

Da, ei o sa demareze la ONRC, dar nu este vorba ca nu m-as descurca cu bilantul de lichidare, dar ma gandeam sa nu-mi iau eu o responsabilitate de a semna ceva ce eu credeam ca doar lichidatorii au voie, iar apoi facerea mea de bine sa se intoarca impotriva mea...

Multumesc oricum pt mesaj :wink:

covasai
Mesaje: 4
Membru din: Mar Aug 03, 2010 12:00 am

Re: bilant de lichidare

#24 Mesaj de covasai »

va rog daca pot fi ajutata sa descarc formularele pt. lichidare societate S 1039 si S 1004. multumesc mult.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: bilant de lichidare

#25 Mesaj de paturcai »

Nu se fac bilanturi de lichidare speciale
Descarcati formularul aferent lunii DECEMBRIE si completati-l la data la care se face lichidare.
Nu faceti alt tip de bilant pentru ca nu-l primeste REgistrul Comertului
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns