Restituire imprumut - plafon

Mesaj
Autor
stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Restituire imprumut - plafon

#1 Mesaj de stroer1948 »

Restituirea unui imprumut (catre asociat) prin retragerea banilor de la ghiseul bancii este limitata de plafonul de 10.000 lei/zi/persoana?
L 70/2015 Art. 5 Plafoanele-limită prevăzute de prezentul capitol nu se aplică de către persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1), pentru următoarele operaţiuni: d) retragerea de numerar din conturi deschise la instituţiile de credit sau la instituţiile care prestează servicii de plată şi care sunt autorizate de Banca Naţională a României pentru plata salariilor şi a altor drepturi de personal prevăzute de lege şi pentru alte operaţiuni de plăţi efectuate către persoanele fizice;

iosiff
Mesaje: 522
Membru din: Mar Dec 05, 2006 1:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Restituire imprumut - plafon

#2 Mesaj de iosiff »

Nu este
Plafonul e pentru plata din caserie.

ivana575
Mesaje: 141
Membru din: Vin Aug 15, 2008 12:00 am

Re: Restituire imprumut - plafon

#3 Mesaj de ivana575 »

Asociatul retrage numerar din banca. Pot sa fac direct restituirea inprumutului de la asociat 4551=5121, are sume imprumutate ca asociat.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Restituire imprumut - plafon

#4 Mesaj de costachet982 »

numerarul din banca pleaca doar catre casierie si de acolo unde decizi dar te supui limitei - eu asa interpretez

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Restituire imprumut - plafon

#5 Mesaj de fagarasa176 »

costachet982 scrie:numerarul din banca pleaca doar catre casierie si de acolo unde decizi dar te supui limitei - eu asa interpretez
Asa si este
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Restituire imprumut - plafon

#6 Mesaj de nasteaf »

Am si eu o problema si nu stiu cum sa procedez. Am luat o firma noua incepand cu 01.07.2018 si in cursul lunii 07 asociatul a ridicat de la ATM-are cont la ING Bank- pe extrasul de lei apare: Retragere numerar, sume f.mari si chiar 10.000 lei pe zi si in mai multe zile, le-a schimbat personal in EUR, nu stiu la ce casa de schimb si le-a depus in contul de EUR de la Ing Bank tot la ATM- pe extrasul de EUR apare: Depunere numerar valuta. Cum sa inregistrez in contabilitate retragerile si depunerile acestea?
Va multumesc.

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Restituire imprumut - plafon

#7 Mesaj de scortarum »

5311=5121
5314=5311
5124=5314
Poti sa-i spui ca poate retrage direct Eur de pe cardul de lei, sau, cel mai simplu e sa faca schimbul valutar online. De ce sa plimbe numerarul??

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Restituire imprumut - plafon

#8 Mesaj de costachet982 »

Iti trebuie documentul de la casa valutara sa poti face pasul 2 din notele conta.expuse mai sus, fara doc nu poti avansa

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Restituire imprumut - plafon

#9 Mesaj de scortarum »

Pun pariu ca o sa-l si obtina.

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: Restituire imprumut - plafon

#10 Mesaj de avramg »

Eu stiu ca societatile comerciale nu au voie sa schimbe valuta la casele de schimb valutar ci doar prin schimb valutar interbancar.......

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Restituire imprumut - plafon

#11 Mesaj de nasteaf »

Multumesc de sfaturi.
Asa am gandit si eu.Bineinteles ca nu are documentele de schimb valutar, a facut aceste miscari de bani, deoarece cursul cu care a cumparat valuta de la casa de schimb era mai mic decat cel de la banca, iar la vechea contabila se putea orice....
Sumele retrase in lei le-am inregistrat in reg.casa lei, urmand sa le depuna tot in numerar in lei in banca prin depunere numerar pentru a aduce situatia la zi. Imprumutul acordat societatii in EUR l-am inregistrat in EUR.Pe viitor sa nu mai faca asemenea miscari cu banii societatii!

Scrie răspuns