Pagina 1 din 1

Factura Bulgaria

Scris: Lun Dec 05, 2016 7:01 pm
de tobosv790
Un colaborator s-a aprovizionat cu marfa(textile) de la o firma bulgareasca. Pe factura este mentionat un"VAT No BG.....". Factura este in lei , in valoare de 11500 lei. Cu TVA 20% (asa cum iese din calcul=1916 lei, aceasta valoare fiind inscrisa pe factura). Colaboratorul meu nu este inscris in ROI si nu a mai facut pana acum astfel de aprovizionari. Deci se incadreaza in plafonul de 10000 euro/34000 lei pentru intreprinderi mici referitor la achizitii intracomunitare.
Intrebare: Va rog sa-mi dati si mie o sugestie despre cum, pe unde, trebuie inregistrata in SAGA C aceasta factura?
Multumesc frumos!

Re: Factura Bulgaria

Scris: Lun Dec 05, 2016 8:11 pm
de tomac
Dacă firma din România este înregistrată în scopuri de TVA în țară, atunci are o problemă. Trebuia să se înregistreze în ROI obligatoriu. Plafonul de 34000 lei este pentru cei care nu sunt înregistrați în scopuri de TVA în țară.
În acest caz se înregistrează cu taxare inversă, taxa facturată fiind parte a prețului de achiziție. Fiind AIC se aplică taxarea inversă, dar va da eroare sau atenționare (nu știu exact) la depunerea D390 dacă se va depune.
Dacă nu e înregistrat în scopuri de TVA, la fel se va înregistra prin intrări-valută cu taxa facturată de furnizor inclusă în preț și pe tip factură. Nu are obligații declarative în acest caz.

Re: Factura Bulgaria

Scris: Mar Dec 06, 2016 10:00 am
de tobosv790
Multumesc frumos!