Achizitii intracomunitare de bunuri second hand

Mesaj
Autor
urs553
Mesaje: 253
Membru din: Mie Iun 19, 2013 10:15 am
Localitate: Oradea

Achizitii intracomunitare de bunuri second hand

#1 Mesaj de urs553 »

achizitiile intracomunitare de bunuri pentru care s-a aplicat regimul pt bunuri second hand ,efectuate de o soc. neplatitoare de TVA, intra in plafonul de achizitii intracomunitare de 10.000 EUR(34.000lei) ?

Parerea mea ca nu. Argument :
art.268 8. Nu sunt considerate operațiuni impozabile în România:
c) achizițiile intracomunitare de bunuri second-hand, opere de artă, obiecte de colecție și de antichități, în sensul prevederilor art. 312 , atunci când vânzătorul este o persoană impozabilă revânzătoare, care acționează în această calitate, iar bunurile au fost taxate în statul membru de unde sunt furnizate, conform regimului special pentru intermediarii persoane impozabile, în sensul art. 313 și 326 din Directiva 112, sau vânzătorul este organizator de vânzări prin licitație publică, care acționează în această calitate, iar bunurile au fost taxate în statul membru furnizor, conform regimului special, în sensul art. 333 din Directiva 112;

Alte pareri?

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitii intracomunitare de bunuri second hand

#2 Mesaj de balteanuc692 »

Si mai e si pct. 3 alin. (7) lit. e) din Normele de punere in aplicare a art. 268 care zice ca NU se vor lua in calculul plafonului de 10.000 euro (34.000 lei) valoarea achizițiilor de bunuri second-hand, de opere de artă, de obiecte de colecție și antichități, așa cum sunt definite la art. 312 din Codul fiscal, în cazul în care aceste bunuri au fost taxate conform unui regim special similar celui prevăzut la art. 312 din Codul fiscal în statul membru din care au fost livrate;

urs553
Mesaje: 253
Membru din: Mie Iun 19, 2013 10:15 am
Localitate: Oradea

Re: Achizitii intracomunitare de bunuri second hand

#3 Mesaj de urs553 »

@balteanuc692

va multumesc pt raspuns.

Scrie răspuns