Achizitii lucrari de infiintare a culturilor

Mesaj
Autor
nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Achizitii lucrari de infiintare a culturilor

#1 Mesaj de nitud254 »

O societate comerciala a luat in arenda 10 ha in primavara anului 2018. Parte din culturi au fost infintate in toamna anului 2017 de catre arendatori, persoane fizice, rude cu administratorul societatii (bunic, mama, unchi, etc). Ce documente trebuiesc intocmite pentru a inregistra cheltuielile de infiintare a culturilor in toamna anului 2017 pe cheltuielile societatii in anul 2018 concomitent cu inregistrarea obligatiei catre acestia? (Cereri din partea arendatorilor insotite de devize de infiintare a culturilor, aprobate de administratorul societatii sau raport de evaluare a cheltuielilor de infiintare a culturilor)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitii lucrari de infiintare a culturilor

#2 Mesaj de tomac »

E o problemă delicată și cumva complicată. Dar se poate simplifica cumva. În sensul că se poate stabili o valoarea a arendei în contract care să le acopere acele costuri. Să stipuleze în contractul de arendare la partea de culturi înființată deja că se preiau în arendă terenuri cu culturi înființate pentru care, în contrapartidă, societatea va achita o arendă la valoarea estimată a costurilor legate de înființare.
Sau să cumpere de la persoanele respective culturile cu pricina.
Eu aș cumpăra cultura. Și de aici aș merge mai departe cu colectarea de costuri/cultură.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: Achizitii lucrari de infiintare a culturilor

#3 Mesaj de nitud254 »

Solutiile propuse sunt foarte bune. Problema e ca arendatorii sunt persoane fizice rude (membrii ai familiei) cu asociatul unic care e si administrator). Contractele de arenda sunt deja incheiate si depuse la primarile. Sigur se pot face acte aditionale. Cei care au dat terenul in arenda sunt tarani, persoane fizice, ei nu pot emite documente. Cred ca ar putea fi folosit borderoul de achizitii, dar daca arendatorii sunt rude cu asociatul/administratorului ar trebui un raport de evaluare. In final cel mai normal/legal ar fi actele aditionale la contractele de arenda in care sa se prevada preluarea culturilor infiintate si contravaloarea arendei pentru anul agricol 2017/2018.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitii lucrari de infiintare a culturilor

#4 Mesaj de tomac »

Nu este necesar acel raport. Nu sunt toți persoane afiliate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns