Vanzari la dinstanta

Mesaj
Autor
urs553
Mesaje: 253
Membru din: Mie Iun 19, 2013 10:15 am
Localitate: Oradea

Vanzari la dinstanta

#1 Mesaj de urs553 »

Salutare colegi,

Va cer sfatul in tratamentul fiscal si declararea vanzarilor la distanta:

Descriere:
X SRO din Slovacia vinde bunuri in Romania prin intermediul unui webshop. Bunurile sunt transportate direct din Slovacia in Romania la clientul final de o firma de curierat
X SRO depaseste plafonul de vanzari la distanta in Romania (118.000 lei),drept urmare se inregistreaza in scopuri de TVA in Romania.

Contabila din Slovacia sustine ca pentru aceste vanzari in Romania ,trebuie sa emita o factura de pe codul de TVA din Slovacia catre codul de TVA al X SRO in Romania(vanzatorul e X SRO cod de TVA din Slovacia, cumparatorul e tot X SRO cu codul de TVA din Romania), care se declara in SK ca o livrare intracomunitara, iar in RO ca o achizitie intracomunitara.

Nu sunt de acord cu aceasta facturare de pe codul de TVA din Slovacia pe codul de TVA din Romania.

Codul nostru fiscal trateaza aceasta operatiune ca un nontransfer.
(12) În sensul prezentului titlu, nontransferul reprezintă expedierea sau transportul unui bun din România în alt stat membru, de persoana impozabilă sau de altă persoană în contul său, pentru a fi utilizat în scopul uneia dintre următoarele operațiuni:
a) livrarea bunului respectiv realizată de persoana impozabilă pe teritoriul statului membru de destinație a bunului expediat sau transportat în condițiile prevăzute la art. 275 alin. (5) și (6) privind vânzarea la distanță;

As dori sa stiu cum este corect pana la urma,pentru ca am si situatii in care firme din Romania vand in alte state,depasind plafonul la distanta in acel stat, iar in aceste cazuri noi nu declaram livrare intracomunitara de pe codul de TVA RO catre codul de TVA din tara de destinatie.

Voi ce parere aveti?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Vanzari la dinstanta

#2 Mesaj de tomac »

Dă-i art.17 din directiva 112
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

urs553
Mesaje: 253
Membru din: Mie Iun 19, 2013 10:15 am
Localitate: Oradea

Re: Vanzari la dinstanta

#3 Mesaj de urs553 »

@TomaC
Trebuie sa recunosc ca foarte rar citesc Directiva 112/2006.

Art.17 (2) alin.A se refera la vanzarile la distanta?
Art.17 este echivalentul art.270 (12) din codul nostru fiscal?

Din raspunsul tau sa inteleg, ca nici tu nu esti de acord cu aceasta facturare de pe un cod de tva pe alt cod de TVA, fiind un non-transfer?

Mersi

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Vanzari la dinstanta

#4 Mesaj de tomac »

Da, nici eu nu sunt de acord. Și da, art.17 arată excepțiile de la regula în care o operațiune este o livrare intracomunitară.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

urs553
Mesaje: 253
Membru din: Mie Iun 19, 2013 10:15 am
Localitate: Oradea

Re: Vanzari la dinstanta

#5 Mesaj de urs553 »

@TomaC
Mersi pentru raspuns!

Scrie răspuns