trecere de la micro la impozit profit

Mesaj
Autor
ionescuc449
Mesaje: 57
Membru din: Lun Iun 15, 2009 12:00 am

trecere de la micro la impozit profit

#1 Mesaj de ionescuc449 »

buna ziua,
va rog sa imi spuneti la ce curs calculez plafonul de 1 mil de euro pentru trecerea de la impozitul pe micro la impozitul pe profit?
noi vom depasi aceasta suma in luna august. trecerea se va considera din aceasta luna (august), din luna urmatoare sau cu 1 octombrie?
multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: trecere de la micro la impozit profit

#2 Mesaj de tomac »

Cursul e cursul de la finele anului.
De la 1 iulie.
Vedeți textul de mai jos. E art.52 din codul fiscal:
ART. 52 - Reguli de ieșire din sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderii în cursul anului
(1) Dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 1.000.000 euro, aceasta datorează impozit pe profit, începând cu trimestrul în care s-a depășit această limită.
(2) Limita fiscală prevăzută la alin. (1) se verifică pe baza veniturilor înregistrate cumulat de la începutul anului fiscal. Cursul de schimb pentru determinarea echivalentului în euro este cel valabil la închiderea exercițiului financiar precedent.
(3) Calculul și plata impozitului pe profit de către microîntreprinderile care se încadrează în prevederile alin. (1) se efectuează luând în considerare veniturile și cheltuielile realizate începând cu trimestrul respectiv.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ivanovc
Mesaje: 136
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: trecere de la micro la impozit profit

#3 Mesaj de ivanovc »

Societate agricola, trece de la 1.04.2018 de la imp.micro la imp.prifit( og 25/2018, capital social>45000 lei); am trimis decl.700,am bifat perioada fiscala anual, recipisa fara erori validare; primesc notificare ca nu am depus declaratiaa 100 imp.profit la trim II; oare in cursul anului nu pot bifa imp.anual? nu am gasit specificat; in vectorul fiscal figureaza cu imp.profit la trim. multumesc pt.eventuale raspunsuri;

Scrie răspuns