autofactura servicii furnizor extern non UE

Mesaj
Autor
ionascus
Mesaje: 197
Membru din: Sâm Iul 26, 2008 12:00 am
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

autofactura servicii furnizor extern non UE

#1 Mesaj de ionascus »

Un furnizor din afara UE nu emite factura pentru serviciile pe care ni le presteaza.
In aceste conditii, potrivit art.320 din Codul fiscal noi trebuie sa emitem autofactura:
ART. 320 - Alte documente
(1) Persoana impozabilă sau persoana juridică neimpozabilă, obligată la plata taxei în condițiile prevăzute la art. 307 alin. (2) - (4) și (6) și ale art. 308 , trebuie să autofactureze operațiunile respective până cel mai târziu în a 15-a zi a lunii următoare celei în care ia naștere faptul generator al taxei, în cazul în care persoana respectivă nu se află în posesia facturii emise de furnizor/prestator.
Art.307
(2) Taxa este datorată de orice persoană impozabilă, inclusiv de către persoana juridică neimpozabilă înregistrată în scopuri de TVA conform art. 316 sau 317, care este beneficiar al serviciilor care au locul prestării în România conform art. 278 alin. (2) și care sunt furnizate de către o persoană impozabilă care nu este stabilită pe teritoriul României sau nu este considerată a fi stabilită pentru respectivele prestări de servicii pe teritoriul României conform prevederilor art. 266 alin. (2), chiar dacă este înregistrată în România conform art. 316 alin. (4) sau (6).

1. Stiti daca se poate emite aceasta autofactura cu taxare inversa din Saga? Am incercat dar nu cred ca functioneaza decat pentru autofacturile emise fara taxare inversa.
2. Autofactura (cu taxare inversa) trebuie declarata in D394? Daca da, la ce rubrici?

Scrie răspuns