cass arenda 2014

Mesaj
Autor
gradinaruv718
Mesaje: 128
Membru din: Joi Iul 12, 2012 3:36 pm

cass arenda 2014

#1 Mesaj de gradinaruv718 »

Buna ziua,

Am intalnit urmatoarea situatie: pentru anul 2014 am platit arenda pentru care s-a retinut si virat catre bugetul de stat cass pentru fiecare arendator. Acum primesc acesti arendatori decizii de impunere anuale pentru cass, cu sume de plata. Am mers la Finante si am primit explicatia ca ei nu pot vedea platile facute de terti. Adica eu, societate comerciala am platit aceste sume, am depus d112 si d205 atunci cand a fost cazul, iar ei nu pot vedea sumele platite. Ati avut aceasta problema? Cum ati rezolvat-o?

La unul dintre arendatori suma platita era ceva mai mare, aprox 20000 lei. Saga a facut incadrarea in plafonul de 5 salarii medii brute, care la acea data era 2298 lei, si a calculat suma corect. Anaf-ul vine cu decizie pe suma mai mare si spun ca trebuie sa platim diferenta. Dati-mi, va rog, un sfat. Cum as putea rezolva? Mentionez ca am in jur de 200 de persoane si presupun ca toti vor primi aceste decizii de impunere. Majoritatea sunt persoane in varsta. Deasemenea sunt convinsa ca nu toti vor veni sa imi spuna ca au primit acele decizii si unii probabil vor merge sa plateasca acele sume, care deja au fost platite.

Scrie răspuns