acoperire pierdere din creditare asociati

Mesaj
Autor
popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

acoperire pierdere din creditare asociati

#1 Mesaj de popad70 »

Am urmatoarea situatie :
-firma platitoare de impozit pe profit-cu pierdere trece la impozit pe micro si are in continuare pierdere
-unul din asociati a creditat firma si iese acum din firma si renunta la primirea sumelor creditate; deci acestea vor deveni venituri si se vor impozita cu 1% firma fiind micro.
Intrebare:
1-se acopera in ordine cronologica pierderea din perioada in care firma a fost micro, iar pierderea din perioada in care firma a fost platitoare de impozit pe profit se acopera cand firma va redeveni platitoare se impozit pe profit?
2-cum se procedeaza in cazul in care pierderile inregistrate in anii in care a fost la impozit pe profit nu mai sunt in perioada de 5 sau 7 ani in care ar fi putut fi acoperi legal ?
3-daca se acopera pierderile din perioada de micro din acele venituri constituite din creditari si cele din perioada in care a fost platitoare de impozit pe profit se acopera cand redevine platitoare de impozit de profit, se pot lua dividende ?
Multumesc mult pentru ajutor!

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: acoperire pierdere din creditare asociati

#2 Mesaj de tobosv790 »

2-raman definitive
3-eu zic ca da. Dar in felul asta impozitezi sumele respective de mai multe ori: cu impozit pe profit cand va fi cazul, cu impozit pe dividende si daca depaseste 12 salarii minime pe economie cu 10%CASS prin declaratia unica. Se merita?

Scrie răspuns