dividende distribuire in cursul anului

Mesaj
Autor
bojogt715
Mesaje: 14
Membru din: Vin Iul 29, 2016 3:54 pm

dividende distribuire in cursul anului

#1 Mesaj de bojogt715 »

Buna ziua!
daca am un sold reportat in ct 1171 de 100000 de unitati monetare sa zicem, la data de 01.01.2019, reprezentant profit reportat din exercitiile financiare trecute, sunt obligat sa distribui pe toti la dividende cu plata impozitelor aferente sau pot succesiv in timpul anului de mai multe ori (bineinteles platind impozitele aferente pentru fiecare transa) ?
Intrebarea mea nu face referire la aspectul trimestrial de repartizare pentru profitul net curent in timpului exercitiului fiscal curent.
Multumesc anticipat!

pomparaus
Mesaje: 4131
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: dividende distribuire in cursul anului

#2 Mesaj de pomparaus »

Adica 1171 are sold creditor. Poti sa repartizezi in cursul anului dividende ori de cate ori doresti, cu plata impozitului pe dividende pentru acele sume repartizate si incasate.

bojogt715
Mesaje: 14
Membru din: Vin Iul 29, 2016 3:54 pm

Re: dividende distribuire in cursul anului

#3 Mesaj de bojogt715 »

multumesc frumos! vroiam o confirmare pe baza soldului creditor 1171.
toate cele bune!

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: dividende distribuire in cursul anului

#4 Mesaj de nasteaf »

Am sold creditor la cont 1171, nerepartizat din anii precedenti, dar am si sold mare in registru de casa lei. Cum as putea sa repartizez profitul nerepartizat ca dividende la asociati si sa si respect disciplina financiara privind platile in numerar? Sau ce solutie am in aceste conditii? Multumesc.

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: dividende distribuire in cursul anului

#5 Mesaj de prunam »

.. eu am facut in fiecare zi cate o AGA prin care s-a stabilit ca din profitul anilor anteriori (profit nerepartizat si regasit in contul 1171) sa se repartizeze suma da 10.000 lei (pe suma asta am mers eu) ... am atasat in spatele hotararii AGA un stat de dividende si dispozitia de plata pentru suma de 9.500 de lei din ziua respectiva.

bojogt715
Mesaje: 14
Membru din: Vin Iul 29, 2016 3:54 pm

Re: dividende distribuire in cursul anului

#6 Mesaj de bojogt715 »

nasteaf scrie: Joi Aug 01, 2019 10:52 pm Am sold creditor la cont 1171, nerepartizat din anii precedenti, dar am si sold mare in registru de casa lei. Cum as putea sa repartizez profitul nerepartizat ca dividende la asociati si sa si respect disciplina financiara privind platile in numerar? Sau ce solutie am in aceste conditii? Multumesc.
din cate stiu, se poate face o repartizare in cursul anului pe seama soldului creditor existent 1171 din anii precedenti, pe procent de participatie in cadrul cap social. in legatura cu disciplina financiara, va trebui ca dividendul cuvenit partea neta sa zic asa fara impozitul aferent, se va depune numerar in banca, si se va vira in contul personal al fiecarui asociat,.....
nu mai merge cu stat de dividende peste valoarea maxima admisa de disciplina financiara.....din cate stiu.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: dividende distribuire in cursul anului

#7 Mesaj de ovidiuo »

@bojogt715 : De unde stiti ca nu mai merge ? ... si de ce nu ar mai merge ?!

ilinescug
Mesaje: 73
Membru din: Vin Noi 15, 2013 8:24 am

Re: dividende distribuire in cursul anului

#8 Mesaj de ilinescug »

Buna ziua. Conform disciplinei financiare nu se mai poate plati dividende cate 10000 lei pe zi, pentru ca este considerata plata fragmentata?
Adica daca am in 117 suma de 100.000 lei ani precedenti, iar in registrul de casa am sold de 80.000 lei, nu mai pot plati dividende pentru a mai scadea soldul la casa? Multumesc anticipat. Astept raspunsul dvs.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: dividende distribuire in cursul anului

#9 Mesaj de septimiuv »

POți.
Faci În fiecare zi Aga pentru 10.000lei.

ilinescug
Mesaje: 73
Membru din: Vin Noi 15, 2013 8:24 am

Re: dividende distribuire in cursul anului

#10 Mesaj de ilinescug »

Dar pe langa AGA in fiecare zi cate 10.000 lei, mai fac si un stat pentru dividende?

pomparaus
Mesaje: 4131
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: dividende distribuire in cursul anului

#11 Mesaj de pomparaus »

Eu nu fac stat, fac dispozitie de plata la care atasez porcesul verbal al AGA si la controale (pt.ca dupa cum bine stim registrul de casa primeaza la orice control) nu au avut comentarii.

Scrie răspuns