INTERMEDIERE VANZARE BILETE ONLINE DE CATRE "IA BILET"

Mesaj
Autor
andreean
Mesaje: 5
Membru din: Vin Dec 18, 2009 12:00 am

INTERMEDIERE VANZARE BILETE ONLINE DE CATRE "IA BILET"

#1 Mesaj de andreean »

Buna ziua, Firma noastra are incheiat un contract cu firma IA BILET, aceasta din urma intermediaza vanzarea biletelor online catre potentiali
clienti pentru piesele de spectacol de teatru,stand-up comedy, improvizatie, ce sunt tinute in locatia noastra. IA BILET percepe un comision din valoarea
biletelor vandute si ne emite o factura de comision, ce se compenseaza de catre ei din valoarea biletelor vandute in numele firmei noastre. La randul lor, ei ne transmit lunar la inceputul lunii raportul de activitate pentru luna trecuta cu situatia biletelor vandute. Intrebare:
In baza a ce document firma noastra ar trebui sa inregistreze in contabilitate vanzarea biletelor si la ce cota de tva? Se poate inregistra aceasta vanzare de
bilete in baza raportului de activitate primit de IA BILET? Ce monografie contabila s-ar aplica in aceasta speta?

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: INTERMEDIERE VANZARE BILETE ONLINE DE CATRE "IA BILET"

#2 Mesaj de pomparaus »

Firma voastra detine biletele, adica voi cumparati biletele tiparite?

andreean
Mesaje: 5
Membru din: Vin Dec 18, 2009 12:00 am

Re: INTERMEDIERE VANZARE BILETE ONLINE DE CATRE "IA BILET"

#3 Mesaj de andreean »

Nu, biletele se listeaza de pe net. Nu le ia firma noastra de la imprimerie.

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: INTERMEDIERE VANZARE BILETE ONLINE DE CATRE "IA BILET"

#4 Mesaj de pomparaus »

Adica voi le cumparati de la cineva si in baza contractului incheiat cu IA BILET vindeti parte din aceste bilete prin ei.
Parerea mea este: in baza raportului lunar (unde ar trebui sa se regaseasca persoanele care au cumparat bilete) tu firma trebuie sa emiti facturi clienti, pe care le incasezi in baza unui decont (sau cum il numesc ei) ce este atasat la raportul de activitate, iar comisionul lor facturat de altfel de catre IA BILET catre tine se compenseaza valoric cu fc.client emisa de tine.
Factura de comision 622/4426 = 401 ; 411 = 704/4427 ; 5121(5311) =411 ; 401=411 (cont intermediar 998 compensare comision).
Asa vad eu monografia in acest caz.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: INTERMEDIERE VANZARE BILETE ONLINE DE CATRE "IA BILET"

#5 Mesaj de costachet982 »

unde organizati voi stand-up comedy ?

Scrie răspuns