plati in numele altei societati

Mesaj
Autor
roscam82
Mesaje: 5
Membru din: Joi Ian 14, 2016 10:19 am

plati in numele altei societati

#1 Mesaj de roscam82 »

Buna ziua,
soc. A impumuta de la o soc.B o suma de bani. Societate B vrea sa-i plateasca datorii catre diversi terti su bugetul de stat (din banii imprumutati). Cum arata monografia contabila in acest sens?
Va multumesc!

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: plati in numele altei societati

#2 Mesaj de pomparaus »

Daca soc.A imprumuta bani de la soc.B de ce nu isi plateste singura datoriile? (ai vrut probabil sa scrii ca o soc.B doreste sa ajute soc.A, platindu-i ea datoriile (astfel tu consideri ca soc.A imprumuta bani de la B, cel putin asa inteleg eu). Soc.B poate sa plateasca furnizorii soc.A in baza facturilor emise de catre furnizori soc.A In ziua cand soc.B plateste un furnizor al soc.A ,emite factura de decontare conform art 137 alin 3 lit e din Codul fiscal catre soc.A (nu sunt cheltuieli/venituri pentru societati - se foloseste contul 461). Ca sa plateasca datorii la buget, ar trebui ca soc.B sa aiba ea datorii catre A si notificare de la ANAF cu sumele ce pot fi platite (cat si conturile) in numele soc.A.

roscam82
Mesaje: 5
Membru din: Joi Ian 14, 2016 10:19 am

Re: plati in numele altei societati

#3 Mesaj de roscam82 »

Situatia este asa cum am descris-o eu. Soc. B imprumuta soc.A (in loc sa-si plateaca datoriile) si in loc de restituirea imprumutului ii solicita sa ii plateasca niste datorii. Oricum multumesc pentru raspuns.

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: plati in numele altei societati

#4 Mesaj de pomparaus »

Rationamentul si modalitatea de imprumut cu facturi de decontare ramane acelasi, indiferent de cine pe cine imprumuta.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: plati in numele altei societati

#5 Mesaj de balazse »

Eu as fi curios daca firma B este autorizat pentru activitatea in cauza. :D

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: plati in numele altei societati

#6 Mesaj de pomparaus »

Se poate. Fără dobândă însă.
Împrumut cu dobândă înseamnă activitate specifică unei instituții financiare, care trebuie autorizată în acest sens.

Scrie răspuns