Eroare OPME

Mesaj
Autor
panaitn901
Mesaje: 52
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 12:00 am
Localitate: Ploiesti
Contact:

Eroare OPME

#1 Mesaj de panaitn901 »

Vreau sa fac un OP online la trezo, am respectat toate instructiunile, cand sa validez imi da "eroare-introduceti randuri in OPMEL!"
la nr de evidenta nu am trecut nimic
unde gresesc?

gheorghei642
Mesaje: 707
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Eroare OPME

#2 Mesaj de gheorghei642 »

In situatia in care suma/sumele de plata/platit rezulta din:
Decizie de impunere privind obligaţiile fiscale suplimentare de plată stabilite de inspecţia fiscală
Deciziei de impunere provizorie privind obligațiile fiscale principale
Document prin care au fost constatate amenzi de orice fel, potrivit legii (proces verbal de constatare şi sancţionare a contravenţiei, ordonanţa procurorului, hotărâre judecătorească, precum şi alte documente)
Decizie de amânare la plată a obligaţiilor fiscale, emisă în temeiul prevederilor art. V din OUG nr. 50/2013
Decizie referitoare la obligații de plată accesorii,
este obligatoriu formarea şi preluarea pe documentele de plată a numărului de evidenţă a plăţii

panaitn901
Mesaje: 52
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 12:00 am
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Eroare OPME

#3 Mesaj de panaitn901 »

gheorghei642 scrie: Mar Mai 05, 2020 12:18 pm In situatia in care suma/sumele de plata/platit rezulta din:
Decizie de impunere privind obligaţiile fiscale suplimentare de plată stabilite de inspecţia fiscală
Deciziei de impunere provizorie privind obligațiile fiscale principale
Document prin care au fost constatate amenzi de orice fel, potrivit legii (proces verbal de constatare şi sancţionare a contravenţiei, ordonanţa procurorului, hotărâre judecătorească, precum şi alte documente)
Decizie de amânare la plată a obligaţiilor fiscale, emisă în temeiul prevederilor art. V din OUG nr. 50/2013
Decizie referitoare la obligații de plată accesorii,
este obligatoriu formarea şi preluarea pe documentele de plată a numărului de evidenţă a plăţii
Asta stiu, n-am scris nimic ptr ca nu sunt in niciuna din situatiile astea. Nici pe OP format hartie nu scriam.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25892
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Eroare OPME

#4 Mesaj de tomac »

Nu ați completat ce și cui plătiți. Ordinul are o parte de antet și una de detalii (cam ca la o factură) și dvs nu ați completat - cel puțin din mesajul respectiv asta reiese - partea de detalii.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

panaitn901
Mesaje: 52
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 12:00 am
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Eroare OPME

#5 Mesaj de panaitn901 »

Am completat: cui, bugetul de stat, cont de tva, trezoria s-a completat automat, suma si ce reprezinta
nu a ramas nicio casuta bleu necompletata, ma rog nr de evidenta si cele 3 casute din stanga unde nu trebuie
e ciudat...
am folosit internet explorer ca-n chrome nu merge... nu stiu ce nu-i place

panaitn901
Mesaje: 52
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 12:00 am
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Eroare OPME

#6 Mesaj de panaitn901 »

Am rezolvat. Inainte de validare trebuia sa apas butonul adauga OP

ivana91
Mesaje: 352
Membru din: Mie Noi 26, 2008 12:00 am

Re: Eroare OPME

#7 Mesaj de ivana91 »

Am semnatura electronica pentru o firma de la care primesc extrasele de cont de la trezorerie online. Am complectat un OPME , l-am semnat si depus prin e-guvernare. La verificarea recipisei am eroare " nu sunteti inrolat in SPV pentru CUI xxx . Nu aveti specimen de semnatura la trezereriepentru CUI xxx" . Cum trebuie sa procedez?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25892
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Eroare OPME

#8 Mesaj de tomac »

Să mergeți la Trezorerie și să completați specimenul de semnătură pentru acea firmă. Și accesul în SPV. Pentru că doar în România apare cretinătatea asta: pentru a permite semnarea digitală trebuie să mergi să semnezi olograf. Semnătură olografă care odată ce semnezi digital nu mai are nici cea mai mică relevanță!
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

merkera
Mesaje: 4
Membru din: Lun Aug 11, 2008 12:00 am

Re: Eroare OPME

#9 Mesaj de merkera »

Buna,

Incerc pentru prima data sa completez un ordin de plata multiplu, transfer intre conturi, doar ca am intampinat o problema.
Am completat sectiunile formularului, dar cand doresc sa adaug OP , IMI APARE EROAREA: COD PROGRAM TREBUIE COMPLETAT CU 0000000000 PT CONT DE CHELTUIALA.
COND ANGAJAMENT OBLIGATORIU DE COMPLETAT PT.CT.DE CH. CU SURA PE POZITIA 11 SI TILTU DIFERIT DE 85…

ma puteti lamuri va rog frumos,
multumesc

alexeo751
Mesaje: 4
Membru din: Vin Ian 07, 2011 12:00 am

Re: Eroare OPME

#10 Mesaj de alexeo751 »

buna,
opme este predefinit ca platitor entitate publica. schimbati cu "alte entitati" . bifa este stanga sus.
erorile pe care le primiti sunt specifice institutiilor bugetare.
sper ca va este util raspunsul meu

merkera
Mesaje: 4
Membru din: Lun Aug 11, 2008 12:00 am

Re: Eroare OPME

#11 Mesaj de merkera »

Bifa era la " alte entitati ", multumesc pentru raspuns.

ganeam951
Mesaje: 484
Membru din: Mie Aug 15, 2007 12:00 am

Re: Eroare OPME

#12 Mesaj de ganeam951 »

Buna,

va rog frumos sa ma ajutati!

1. desi am bifat "alte entitati" primesc mesaj
COD PROGRAM TREBUIE COMPLETAT CU 0000000000 PT CONT DE CHELTUIALA.
COND ANGAJAMENT OBLIGATORIU DE COMPLETAT PT.CT.DE CH. CU SURA PE POZITIA 11 SI TILTU DIFERIT DE 85…
Cum trebuie procedat?

2.Mai este valabil? :
Tomac : "Să mergeți la Trezorerie și să completați specimenul de semnătură pentru acea firmă. Și accesul în SPV. Pentru că doar în România apare cretinătatea asta: pentru a permite semnarea digitală trebuie să mergi să semnezi olograf. Semnătură olografă care odată ce semnezi digital nu mai are nici cea mai mică relevanță!"
Trebuie sa merg la trezorerie si sa completez specimen de semnatura ca sa pot semna digital un OP din trezo?

Multumesc anticipat!

pomparaus
Mesaje: 4132
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Eroare OPME

#13 Mesaj de pomparaus »

Da, trebuie mers la trezorerie : vezi ca cele zece zerouri sunt de fapt numarul OP-ului: de exemplu daca ai nr.1 tu acolo completezi 0000000001 (nu ai voie sa folosesti punct, virgula...in continutul OP-ului).

ghergae
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 11, 2013 4:31 pm

Re: Eroare OPME

#14 Mesaj de ghergae »

Incerc sa depun un OPME si primesc mesajul "E: validari globale eroare regula: R_PER_INC: Eroare tehnica". Am verificat ordinul dar nu ii gasesc vreo greseala. Ma poate ajuta cineva?

vesam437
Mesaje: 9
Membru din: Lun Feb 04, 2013 10:50 pm

Re: Eroare OPME

#15 Mesaj de vesam437 »

Acelasi lucru am patit si eu. Tot incerc. Mai mult ca sigur e o eroare de la ei. Le-am trimis sesizare cu raspunsul de eroare de la ei atasat. Inca nimic....

Scrie răspuns