Declaratia unica - venit estimat mai mare

Mesaj
Autor
stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Declaratia unica - venit estimat mai mare

#1 Mesaj de stroer1948 »

Venitul estimat pe anul 2019 este mai mare decat venitul realizat efectiv. Nu e foarte mare diferenta. Am estimat impozit de 6000 lei si am de plata impozit de 5000 lei. Ce optiuni am?
1. Sa fac rectificativa la estimativa pe 2019 si sa completez o suma mai mica.
2. Sa las asa estimativa, dar sa platesc la impozitul la realizat. Nu stiu cum se va vedea la ei pe fisa. Se va "sterge" diferenta de 1000 de lei, sa va ramane restanta?
3. Sa las asa estimativa si sa platesc la cat am estimat, adica 6000 lei, iar diferenta de 1000 de lei sa ramana avans. Nu as alege varianta asta pentru ca am facut asa in trecut si ramas sumele platite in plus nedistribuite ani de zile cu tot cu umblat pe la ei si cereri de compensare/distribuire.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Declaratia unica - venit estimat mai mare

#2 Mesaj de balazse »

Pentru aceasta situatie este declaratia estimativa, pentru a estima venitul net, iar declaratia finala pentru a regulariza cele estimate.
Nu faci nici o modificare la estimativ, se va regla in fis de catre cei de la ANAF.
Plata estimativului avea sens daca ai fi platit pana la 31.12.2019.

davids
Mesaje: 32
Membru din: Vin Iul 20, 2007 12:00 am
Localitate: NT

Re: Declaratia unica - venit estimat mai mare

#3 Mesaj de davids »

Tocmai am aflat din presa ca termenul de depunere a declaratiei unice pentru veniturile anului 2019 si de plata a contributiilor aferente s-a prelungit pana pe 30 iunie 2020 si ca s-ar da bonificatii pentru depunerea online a declaratiei (5%) si pentru plata anticipata (5%). N-am inteles de ce se considera plata anticipata faptul ca platim pana in termen dar in fine, sa fie primit.
1. A aparut vreo decizie oficiala sau e doar la nivel de intentie?
2. Ca un fraier bun contribuabil ce sunt, am depus deja online declaratia 2020 si platit contributiile pentru veniturile anului 2019. Pot depune rectificativa cu bonificatii incluse? Daca da, primesc inapoi diferenta platita in plus sau creditez patria si poporul cel harnic si muncitor pana la urmatoarea plata?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declaratia unica - venit estimat mai mare

#4 Mesaj de tomac »

1. Momentan nu. Declarația unică nu este modificată.
2. Așteaptă să vedem ce spune ordinul sau ordonanța. E posibil să acorde ANAF, din oficiu acea bonificație la cei care îndeplinesc deja acele condiții.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

davids
Mesaje: 32
Membru din: Vin Iul 20, 2007 12:00 am
Localitate: NT

Re: Declaratia unica - venit estimat mai mare

#5 Mesaj de davids »

Au aparut clarificari odata cu OUG 69/2020, art.II (6) si (7)
Beneficiaza de bonificatii si cei care deja au depus declaratia unica pentru anul 2019. Va trebui completat si depus noul model de declaratie, care momentan se afla in dezbatere pe site-ul ANAF: https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/l ... 052020.pdf
Sumele platite in plus se restituie sau se compenseaza la cerere, confort art.167 sau 168 din L.207/2015

Scrie răspuns