Rusalii 2020

Mesaj
Autor
paulikg
Mesaje: 13
Membru din: Joi Feb 18, 2010 12:00 am

Rusalii 2020

#1 Mesaj de paulikg »

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati.

Un angajat catolic primeste zi libera de Rusalii catolic in data de 1 Iunie 2020. In acest caz trebuie sa lucreze in data de 8 Iunie 2020, de Rusalii ortodox?
Pentru angajatul catolic ziua libera legala de Rusalii este 1 Iunie 2020?
In acest caz angajatul catolic ar lucra 21 de zile in Iunie 2020. E corect(legal) ?
Va multumesc pentru raspuns.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Rusalii 2020

#2 Mesaj de fagarasa176 »

1 iunie este oricum zi libera legala prin lege, deci chiar daca era ortodox avea liber.
Zilele libere legale, cum este 8 iunie, sunt zilele libere legale platite pentru toata lumea, indiferent de religie
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

paulikg
Mesaje: 13
Membru din: Joi Feb 18, 2010 12:00 am

Re: Rusalii 2020

#3 Mesaj de paulikg »

Va multumesc pentru raspuns.


Da, stiu ca se suprapun. Dar angajatorul priveste 1 Iunie 2020 doar din acest punct de vedere (Rusalii). Ca, daca, alta data .....

Deci,
1) Codul Muncii enumera sarbatorile legale printre care prima si a doua zi de Rusalii. Cf. Codul Muncii pentru Rusalii se acorda zi libera in functie de religie , deci 1 Iunie 2020 pentru catolici. Dar ziua libera legala de Rusalii in 2020 ramana 8 Iunie si pentru catolici, asa este?
2) Daca angajatul catolic lucreaza de 8 Iunie , ar lucra 21 zile in Iunie in loc de 20(zile lucratoare in Iunie 2020). E legal?

3) Puteti sa-mi spuneti hotararea prin care se decide zilele libere legale in anul 2020 ?

4) Se poate bifa in Saga pentru fiecare angajat in parte in functie de religie zilele libere (Vinerea Mare, Paste, Rusalii) ? Va multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Rusalii 2020

#4 Mesaj de tomac »

Legea spune că pentru salariații care aparțin de un cult religios legal, creștin, zilele libere pentru Vinerea Mare - ultima zi de vineri înaintea Paștelui, prima și a doua zi de Paști, prima și a doua zi de Rusalii se acordă în funcție de data la care sunt celebrate de acel cult.
Tot codul muncii mai spune, din 2020, că salariații care au beneficiat de zilele libere pentru Vinerea Mare - ultima zi de vineri înaintea Paștelui, prima și a doua zi de Paști, prima și a doua zi de Rusalii, atât la datele stabilite pentru cultul religios legal, creștin, de care aparțin, cât și pentru alt cult creștin, vor recupera zilele libere suplimentare pe baza unui program stabilit de angajator.
Acum e o situație aparte, pentru că 1 iunie este pe acel caz, oricum liberă. Așadar dacă va lucra pe data de 8 iunie, nu e o problemă, dar legal va avea ore suplimentare pe care angajatorul va trebui să le plătească.

3. Nu există HG cu așa ceva. Zilele libere legale sunt stabilite prin art.139 din codul muncii.
4. Nu. Este oricum irelevant, pontajul fiind cel ce stabilește dacă a lucrat sau nu. Pot fi sectoare în care se lucrează continuu și nu mai are relevanță ce religie are salariatul.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paulikg
Mesaje: 13
Membru din: Joi Feb 18, 2010 12:00 am

Re: Rusalii 2020

#5 Mesaj de paulikg »

Multumesc mult pentru raspuns.

O zi buna!

Scrie răspuns