Inregistrare facturi emise in FGO ptr. clienti UE si non-UE

Mesaj
Autor
ghitad167
Mesaje: 26
Membru din: Joi Mai 16, 2019 3:42 pm

Inregistrare facturi emise in FGO ptr. clienti UE si non-UE

#1 Mesaj de ghitad167 »

Buna seara,

Am PFA inregistrat in scopuri de TVA, si emit facturile in EUR din FGO ptr. clienti UE (platitori de TVA) si clienti non-UE.
In ambele cazuri emit facturile in FGO ca tip F - Factura, dar aleg TVA = 0
Acum am observat ca la importul facturilor din FGO in Saga PS, la Tip factura campul e gol, adica este Factura simpla, dar cu TVA 0. Lucru normal, dealtfel, din moment ce in FGO abia acum am vazut ca se poate alege Tip factura T sau n, la fel cum e in Saga...

Pe facturile emise in FGO catre clientii non-UE, fac mentiunea "Exempt from VAT".
Pentru clientii din UE, pe facturile emise din FGO fac mentiunea "Taxare inversa, conf. art. 44 din Directiva 2006/112/EC", tot cu TVA 0.

Pana acum nu mi-am pus problema ce sa aleg la Tip factura in FGO si Saga PS, am lasat ce apare implicit, factura ( "F" in FGO, si campul "Tip" din iesiri valuta in SagaPS, gol).

Trebuie sa corectez toate facturile din urma si sa aleg tipul corespunzator fiecarui caz (T sau n)?
- "n" operatiuni neimpozabile - in cazul clientilor non-UE
- "T" taxare inversa - pentru clientii din UE

Pot lasa totul asa in SagaPS (la Tip iesire in valuta las gol, adica Factura), sau trebuie modificat, urmand sa fie refacute toate declaratiile D300 si D390, ca sa se reflecte corect sumele in aceste declaratii?
E vorba de activitate pe cativa ani in urma, cu aceasta greseala...

Multumesc.

Scrie răspuns