refuz achizitie intracomunitara bunuri

Mesaj
Autor
bozdoga142
Mesaje: 31
Membru din: Joi Feb 16, 2012 5:18 pm

refuz achizitie intracomunitara bunuri

#1 Mesaj de bozdoga142 »

Bună seara,
Firma noastră este plătitoare de TVA la trimestru (TVA la încasare).
Am comandat luna aceasta on-line pe e-Mag o imprimanta și s-a reținut de pe card suma in momentul comenzii (suma fiind precizata in lei-de la un furnizor din România). Ulterior ( după 5 zile in care am cerut detalii despre comanda) am primit în contul nostru de pe e-Mag 2 facturi:
- una de transport de la un furnizor roman;
- una de la un furnizor din Grecia, cu cod valid de TVA, suma în Euro, TVA 0 – pe imprimantă.
Am încercat anularea comenzii din contul de client e-Mag, dar nu s-a putut și ni s-a spus să refuzam comanda la primirea coletului, ceea ce am și făcut.
Am primit mail de anulare a comenzii, am primit banii înapoi pe card, furnizorul român a transmis o factura de stornare a transportului, dar de la furnizorul din Grecia nu am primit nimic.
Având în vedere că am refuzat bunul (imprimanta), nu a avut loc un transfer al dreptului de a dispune de bunuri în calitate de proprietar de către firma din Grecia, deci firma noastră nu realizează o achiziţie intracomunitară de bunuri (cf. Ordin 102/2016), deci nu trebuie să treacă la TVA lunar..
Am însă o nedumerire legata de faptul că de la furnizorul din Grecia nu am primit in contul de client e-Mag decât factura mentionată anterior (pe care noi nu am inregistrat-o). Nu stiu cum se procedează: ar trebui să o anuleze el sau trebuie să ne trimită și nouă o factură de stornare?

Vă mulțumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: refuz achizitie intracomunitara bunuri

#2 Mesaj de tomac »

Să o anuleze el. E problema lui.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bozdoga142
Mesaje: 31
Membru din: Joi Feb 16, 2012 5:18 pm

Re: refuz achizitie intracomunitara bunuri

#3 Mesaj de bozdoga142 »

Deci eu nu înregistrez factura in contabilitate?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: refuz achizitie intracomunitara bunuri

#4 Mesaj de tomac »

Nu, nu o înregistrați.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns