Avocati - factura fiscală

Mesaj
Autor
sebastianm434
Mesaje: 25
Membru din: Vin Mai 19, 2023 7:22 pm

Avocati - factura fiscală

#1 Mesaj de sebastianm434 »

Bună ziua, am o întrebare legată de modalitatea în care unii avocați își desfășoară activitatea. Spre exemplu, eu emit factură pentru orice venit pe care urmează să-l încasez. Indiferent că am un client persoană fizică sau juridică, indiferent că voi încasa în numerar și emit și o chitanță la factura fiscală emisă (în limita impusă de lege) sau în cont bancar. Am auzit că unii avocați nu emit factură deloc și că își evidențiază veniturile doar în registru de încasări și plăți și că emit factură doar dacă solicită clientul. Întrebarea mea, normalitatea cum este? Eu apreciez că se impune emiterea facturii fiscale pentru orice încasare ca venit. Contabilitatea se ține în partidă simplă.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Avocati - factura fiscală

#2 Mesaj de tomac »

Este obligat să emită factură.
Nu intră pe excepțiile de la art.319 alin.10. Excepțiile de acolo se referă la cei care folosesc case de marcat sau cei care emit bilete de valoare.
Dar venitul este determinat de valoarea încasărilor la acele facturi, nu de valoarea facturilor în sine. Valoarea facturilor se înscrie în jurnalul de vânzări și dacă depășește plafonul de 300.000 lei datorează TVA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns