tva achitat in plus in vama

Mesaj
Autor
ionascus
Mesaje: 197
Membru din: Sâm Iul 26, 2008 12:00 am
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

tva achitat in plus in vama

#1 Mesaj de ionascus »

Am urmatoarea situatie: la un import s-a calculat gresit tva-ul deoarece factura de transport era in lei iar comisionarul vamal a considerat-o ca fiind in euro.
Am Proces verbal de control de la vama si Decizie pentru regularizarea situatiei privind obligatiile suplimentare stabilite de control vamal prin care se stabileste ca am de primit inapoi suma de 1.000 lei reprezentand TVA achitat in plus (conform Ordin 7521/2006). Vama imi spune ca trebuie sa solicit aceasta suma de la finante. Am facut cerere la finante si mi s-a raspuns ca Vama trebuie sa-mi restituie acest tva platit in plus.

Ati mai avut o asemenea situatie? cine trebuie sa restituie tva-ul achitat in plus in vama?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#2 Mesaj de paturcai »

TVA-ul platit in plus la Vama se "recupereaza" prin trecerea lui in Decontul de TVA la aceelasi rand la care se trecea de obicei TVA-ul in momentul achizitiei din afara UE, sau daca nu se poate si SAGA nu ne da voie, se trece la regularizari in sectiunea cumparari.
In definitiv este un TVA platit in vama si te poti justifica cu documente ca a fost platit in plus.
Admitem de altfel si urmatoarea situatie:
Mergem in SAGA - acolo unde am facut importul - devalidam si la TVA-ul pe care SAGA l-a calculat corect, trecem de mana suma platita de noi la TVA. Validam, si ne uitam la NC facuta de SAGA. Va fi super OK.
Crois moi!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ionascus
Mesaje: 197
Membru din: Sâm Iul 26, 2008 12:00 am
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

#3 Mesaj de ionascus »

In primul rand nu ma pot intoarce sa modfic tva-ul pt ca declaratia vamala de import este in august iar procesul verbal de control si decizia de restituire tva este in octombrie.
Sa dau un exemplu mult mai clar.
In luna august, conform declaratiei vamale am platit si inregistrat in decont la tva deductibil suma de 1800 lei.
In octombrie, organul vamal stabileste ca tva aferenta acelei declaratii vamale de import este de 800 lei, deci am un tva platit in plus de 1000 lei, pentru care emite Decizie pt. regularizarea situatiei privind obligatiile suplimentare stabilite de controlul vamal.
Intrebarile mele sunt:
1. aceasta suma de 1000 lei trebuie sau nu sa o declar in decont deoarece in lege se spune ca sumele stabilite de organele de control nu se raporteaza in decont
2. prin ce articol contabil inregistrez in contabilitate aceasta suma
3. dvs spuneti ca aceasta suma se "recupereaza" prin trecerea in Decontul de TVA la acelasi rand la care se trecea de obicei TVA-ul in momentul achizitiei din afara UE. Adica trec suma de 1000 lei ca deductibila ind econtul lunii octombrie? Pe ce baza? Stiti sa scrie undeva acest lucru? Eu caut de vreo 2 ore prin diferite legi si nu gasesc nimic clar, iar in Decizia de regularizare emisa de vama nu scrie nimic explicit in legatura cu modul de regularizare

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#4 Mesaj de paturcai »

In momentul inregistrarii facturii de achizitie+dvi am inregistrat corect TVA conform DVI.
In aceasta situatie am DEDUS la momentul respectiv TVA asa cum mi-a fost prezentata in documentele oficiale.
Ulterior s-a descoperit ca s-a luat un TVA in plus SCRIPTIC si ca trebuia - vezi Doamne - o suma mai mica.
Nu trebuie facut nimic in aceasta situatie.
TVA-ul trebuia sa fie mai mic, deci eu trebuia sa deduc mai putin dar am platit mai mult ca de fapt asta e problema.
TVA-ul trebuie sa ramana asa cum este el pana ce una din entitati va restitui acest TVA.
Daca nu se restituie oricum nu sunteti in paguba atata vreme cat l-ati dedus si l-ati platit. In situatia in care el vi se restituie atunci tot trebuie sa faceti o modificare:
Daca la inregistrare am avut NC pentru 1.000 lei (4426 = 462 iar plata a fost 462=5121) conform calculului initial, la recalculare vom avea: -4426=-462 pentru 200 lei, iar in banca vom avea incasarea de la respectiva entitate: -462=-5121 pentru 200 lei.
Deci stam pe loc deocamdata!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ionascus
Mesaje: 197
Membru din: Sâm Iul 26, 2008 12:00 am
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

#5 Mesaj de ionascus »

Da, eu nu am pierdut nimic. Fiscul nu imi restituie diferenta, vama nu- doar din spuse, la ei nu am facut inca adresa.
Idea era daca trebuie sa inregistrez neaparat acest proces verbal, sa plimb suma reaspectva prin diverse conturi sau daca pot sa-l las asa.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#6 Mesaj de paturcai »

In momentul primirii respectivei sume vei inregistra deocamdata nu faci nimic.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

iordachev468
Mesaje: 82
Membru din: Joi Feb 14, 2013 2:04 pm

Re: tva achitat in plus in vama

#7 Mesaj de iordachev468 »

Bună ziua,

Am primit o Decizie de regularizare situație din vama in care s-au calculat taxe vamale și TVA de platit in plus față de ce s-a platit in momentul importurilor in anii 2016, 2017, 2018 și 2019. Acest TVA se mai poate deduce acum? Și se poate face nota contabila 4426= 5121? Taxele vamale se vor înregistra normal 371=446? Dobanzile și penalitățile de întârziere vor fi înregistrate ca și cheltuiala?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: tva achitat in plus in vama

#8 Mesaj de paturcai »

Dobanzile si penalitatile vor fi inregistrate ca si cheltuiala, adevarat
Taxele nerecuperabile (OMFP 1802/2014) se includ in costul de cumparare (371 = 446), corect
Decizia de regularizare o inregistrati in contabilitate; in contabilitate inregistram pe baza de documente.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

iordachev468
Mesaje: 82
Membru din: Joi Feb 14, 2013 2:04 pm

Re: tva achitat in plus in vama

#9 Mesaj de iordachev468 »

Imi puteti spune si daca majorarile de intarziere taxe vamale vor fi inregistrate prin nota contabila : 6581 = 4481?


Multumesc frumos!

iordachev468
Mesaje: 82
Membru din: Joi Feb 14, 2013 2:04 pm

Re: tva achitat in plus in vama

#10 Mesaj de iordachev468 »

Si daca bunurile nu mai sunt in stoc se pot inregistra taxele vamale prin nota 371 = 446 ?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: tva achitat in plus in vama

#11 Mesaj de paturcai »

Majorarile de intaziere in legatura cu vama le inregistrati 6581 = 446

Daca marfurile nu mai exista atunci veti face direct cont de cheltuiala (607/635 = 446)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns