taxare salariata in CM sarcina si lauzie

Mesaj
Autor
suciud812
Mesaje: 18
Membru din: Mar Mar 08, 2011 10:43 am

taxare salariata in CM sarcina si lauzie

#1 Mesaj de suciud812 »

am o salariata aflata de la 01.06.2012 in concediu medical sarcina si lauzie (100 lei brut pt o norma de 1 ora/zi)
pana a intra in concediu avea un net de 69 lei pt care achitam taxe in suma de 48 lei
acum ca este in concediu am de achitat un sal. net de 3 lei si taxe de 233 lei pe luna (contrib proprie 78 lei = 2117*35%*10.5% , contrib soc. 155 lei =2117*35%*20.8%, fd. acc. 1 leu = 700*0.15%)

gresesc undeva sau... chiar am dreptate
multumesc

dar daca nu declar concediul si o platesc normal ar putea avea repercursiuni la obtinerea CM de ingrijire ?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: taxare salariata in CM sarcina si lauzie

#2 Mesaj de herganiec »

ati incercat sa introduceti in programul de salarii sau doar presupuneti calculele acestea ?
faceti o simulare pt luna 06 si o sa vedeti ca e ... altfel.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

suciud812
Mesaje: 18
Membru din: Mar Mar 08, 2011 10:43 am

Re: taxare salariata in CM sarcina si lauzie

#3 Mesaj de suciud812 »

da am facut o simulare si astea sunt rezultatele
sa nu fi configurat ceva bine?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11935
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: taxare salariata in CM sarcina si lauzie

#4 Mesaj de septimiuv »

acesta este calculul normal

luciana
Mesaje: 52
Membru din: Vin Ian 06, 2006 12:00 am

Re: taxare salariata in CM sarcina si lauzie

#5 Mesaj de luciana »

Am facut o simulare de calcul pe luna 07.2012 si i-mi retine contributii CAS de 78 lei la fiecare firma in total 312 lei.Nu stiu daca gresesc eu undeva, ca logic nu este
sa-i retina la fiecare firma cate 78 lei,corect ar fi sa-i retina o singura data 78 lei la firma la care are functia de baza.

Va multumesc frumos !

luciana
Mesaje: 52
Membru din: Vin Ian 06, 2006 12:00 am

Re: taxare salariata in CM sarcina si lauzie

#6 Mesaj de luciana »

Va rog foarte frumos !
Ca sa intelegeti ceva din mesajul precedent ,cititi prima data acest mesaj ,deoarece de nervi nu am observat ca prima parte a mesajului nu apare.

Economista cu studii superioare ,angajata la 4 firme cu salar lunar de 300 lei la fiecare,la o firma are declarata functia de baza.Incepand cu data de 01.07.2012 a intrat in concediul de sarcina si lauzie.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: taxare salariata in CM sarcina si lauzie

#7 Mesaj de herganiec »

CAS se retine peste tot unde lucreaza cu CIM partial sau nu.
Programul face cum trebuie.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: taxare salariata in CM sarcina si lauzie

#8 Mesaj de herganiec »

...am uitat.. doar deducere persoanala are la locul de baza declarat, atat(deci impozitul va fii mai mic). In celelalte locuri de munca se retine ca la orice alt angajat dar fara deducere personala.(deci impozitul va fii mai mare).
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

luciana
Mesaje: 52
Membru din: Vin Ian 06, 2006 12:00 am

Re: taxare salariata in CM sarcina si lauzie

#9 Mesaj de luciana »

Multumesc(d-rei.d-nei,d-lui)Herganiec pentru raspuns,dar CAS se retine pentru salariu brut pe care-l primeste dela fiecare firma,este corect,dar in cazul indemnizatiei de maternitate se calculeaza CAS ,ca si cum ar primi lunar indemnizatie de 2971 lei,dar la pensie o sa-i calculeze punctul de pensie la 1.068 lei indemnizatia bruta primita si nu la 2971 lei suma pentru care a platit lunar 10.5% CAS pe perioada concediului de maternitate.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: taxare salariata in CM sarcina si lauzie

#10 Mesaj de balazse »

Pentru HerganieC
Ai grija ca pentru sarcina si lauzie nu se calculeaza impozit.

Pentru LucianA
Din pacate asta este, incearca sa faci lobby pe la minister poate se modifica ceva in acest sens (desi nu prea cred).

nagyc71
Mesaje: 25
Membru din: Joi Apr 09, 2015 4:13 pm

Re: taxare salariata in CM sarcina si lauzie

#11 Mesaj de nagyc71 »

Am o intrebare. Daca o angajata cu timp partial 2 ore este in concediu de sarcina si lauzie trebuie sa plateasca 10.5% integral ca si cum ar lucra 8 ore? adica cu o indemnizatie 213 lei mi s-a calculat 89 cas de retinut. va multumesc anticipat .

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: taxare salariata in CM sarcina si lauzie

#12 Mesaj de balazse »

Da, deoarece nu se ia in calcul norma de lucru.
Daca ar fi cu o ora pe zi (salar de 132 lei) ar trebui sa aduca ea bani de acasa. :mrgreen:

nagyc71
Mesaje: 25
Membru din: Joi Apr 09, 2015 4:13 pm

Re: taxare salariata in CM sarcina si lauzie

#13 Mesaj de nagyc71 »

Dar daca nu declar concediul si o platesc normal ar putea avea repercursiuni la obtinerea concediului de crestere a copilului pana la 2 ani ? :roll: :oops:

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: taxare salariata in CM sarcina si lauzie

#14 Mesaj de balazse »

Si de ce sa nu il declari? Il vrei sa o pontezi ca si prezent (nu sti se pare un pic aiurea)?

Scrie răspuns