Stagiu de cotizare concediu medical

Mesaj
Autor
spatarl
Mesaje: 196
Membru din: Mar Dec 27, 2011 2:32 pm

Stagiu de cotizare concediu medical

#1 Mesaj de spatarl »

Buna ziua
Am un salariat cu 4 ore pe zi care are concediu medical cu codul 01. Acesta nu are 6 luni lucrate la firma noastra si a adus adeverinta de la fostul loc de munca unde era cu norma intreaga. Va rog sa-mi spuneti daca atunci cand calculez media veniturilor se iau in considerare sumele de la fostul loc de munca intregi sau aferent 4 ore /zi ? Avand in vedere ca primele 5 zile sunt platite de unitate nu mi se pare correct sa calculez media la norma intreaga, Va multumesc.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Stagiu de cotizare concediu medical

#2 Mesaj de septimiuv »

Multe lucruri nu sunt corecte pe lumea asta dar trăim cu ele. Nu are importanță norma, important este venitul.

ilesm680
Mesaje: 31
Membru din: Mar Sep 15, 2009 12:00 am
Localitate: Jibou-Salaj
Contact:

Re: Stagiu de cotizare concediu medical

#3 Mesaj de ilesm680 »

Buna ziua. Am si eu nevoie de un sfat referitor la stagiul de cotizare incomplet. In cazul meu este vorba de concediu de maternitate, cod 08, acordat in luna mai 2019, insa stagiul de cotizare este de doar 75 zile, ea fiind angajata din ianuarie 2019, iar inainte era persoana fizica autorizata. Patronul doreste sa-i plateasca indemnizatia cuvenita, care daca avea stagiu, se suporta integral din FNUASS. Pana acum totul este in regula, problema incepe cand introduc la concedii medicale ca se suporta din FS si nu din CCI, nu ma lasa sa ma duc mai departe. Daca introduc ca se suporta din CCI, nu este legal corect. Daca ati avut cazuri asemanatoare, va rog sa ma ajutati si pe mine ca sa pot depune D112 in regula si fara erori. Multumesc.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Stagiu de cotizare concediu medical

#4 Mesaj de septimiuv »

Nu poți acorda concediu din FS dacă nu trebuie acordat din FS. Sunt niște reguli de validare la 112.

ilesm680
Mesaje: 31
Membru din: Mar Sep 15, 2009 12:00 am
Localitate: Jibou-Salaj
Contact:

Re: Stagiu de cotizare concediu medical

#5 Mesaj de ilesm680 »

D-lui "septimiuv" ii multumesc pentru raspuns. Totusi, parerea mea este ca ar trebui sa existe o modalitate prin care patronul sa-i plateasca angajatei concediul medical, daca doreste acest lucru, nu o poate ponta la lucru deoarece este in concediu de sarcina si lauzie, iar in fond si la urma urmei veniturile obtinute din acest CM o sa conteze la calculul indemnizatiei pentru cresterea copilului.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Stagiu de cotizare concediu medical

#6 Mesaj de septimiuv »

Să-i plăteaacă, cine-l ține? Dar nu ca medical.

Scrie răspuns