Recuperare sume medicale CASMB

Mesaj
Autor
cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: Recuperare sume medicale CASMB

#16 Mesaj de cunam917 »

neatza. aveam si eu sume asa din urma, dar am pus avocatul pe ei...:)))

cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: Recuperare sume medicale CASMB

#17 Mesaj de cunam917 »

mi au intrat azi bani de la casmb pentru alta firma, 2019 si 2020. si mi-au intrat si banii somaj tehnic aprilie. Problema e la concediu pentru parinti, la sectorul 4 , am trimis actele, mi-au dat mail cu numar de inregistrare, apoi alt mail ca imi vor da numar de inregistrare dupa ce verifica actele. mdea

dutaf423
Mesaje: 4
Membru din: Mie Feb 08, 2017 1:40 pm

Re: Recuperare sume medicale CASMB

#18 Mesaj de dutaf423 »

La ce adresa de mail ati trimis cererea de urgentare?

dinud251
Mesaje: 196
Membru din: Lun Dec 03, 2012 1:19 pm

Re: Recuperare sume medicale CASMB

#19 Mesaj de dinud251 »

Cererile de urgentare au fost depuse (ultimele) pe 20 martie, ultima vineri inainte de lockdown, la ghiseu.
Apoi am scris asa:
contact@casmb.ro
plus formularul de inregistrare a cererilor din site (da, casmb are un modul de inregistrare al dosarelor online cu conditia ca in 60 de zile sa le duci originalele).
plus persoana care se ocupa de firma
plus formularul de petitii/reclamatii
plus un cc la persoana care se ocupa de relatii pubilce.

dinud251
Mesaje: 196
Membru din: Lun Dec 03, 2012 1:19 pm

Re: Recuperare sume medicale CASMB

#20 Mesaj de dinud251 »

Revin cu un update. Am scris o petitie catre guvern, anaf si casmb, cand am deschis subiectul aici. Pentru 5 firme care aveau sume vechi, unele chiar din noiembrie 2017.
Doua dintre ele au primit banii pe 21 respectiv 28 mai.
Azi am primit raspuns de la CASMB la petitia trimisa catre Guvern. Petita a ajuns la CASMB pe 17.06 si i-au dat numar de inregistrare pe 23.06 (nu stiu de ce, probabil sa para ca raspund repede la petitiile venite de la Guvern).
Au solutionat si dosarele celorlalte 3 firme.

La alte case de sanatate poti comunica mult mai usor cu oamenii care verifica dosarele, la casmb se ascund la etaj si se dau loviti sau in concediu.
Si, cum refuz ideea de "atentie" sau cum a procedat HR-ul de la BRD cu spaga plus autodenunt, nu-mi ramanea decat aceasta varianta a petitiilor/sesizarilor.
Inca nu reusesc sa inteleg si sa accept ca trebuie sa facem atatea presiuni ca sa recuperam banii de la camsb.
De parca nu e suficienta presiunea de la clientii care au senzatia ca nu ne facem treaba si de asta nu incaseaza ei mai repede.
In fine, ideea pentru care am revenit: daca aveti sume vechi nerecuperate inca, scrieti primului ministru un mail si depuneti si o petitie pe site-ul guvernului.

velicif
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 25, 2016 6:29 pm

Re: Recuperare sume medicale CASMB

#21 Mesaj de velicif »

Buna seara,
Pentru recuperare sume concedii medicale aprilie-iulie trebuie folosit neaparat modelul nou de cerere conform Ordin 1395/06.08.2020, care include si litera J2.2-2.3 sau este ok formularul vechi? Saga nu e actualizat inca. Avem si angajati care au avut cm carantina in aprili-iulie.
Multumesc

Scrie răspuns