sume de recuperat cci

Mesaj
Autor
perfectasrl
Mesaje: 57
Membru din: Mie Aug 20, 2008 12:00 am
Localitate: Zalau
Contact:

sume de recuperat cci

#1 Mesaj de perfectasrl »

am o suma maricica de recuperat din cci , suma mai veche de 90 zile. in ultimele 90 de zile am avut medicale si am cerut suma aferenta ultimelor 3 luni sa ni se restituie.
Acuma , doamnele de la sanatate mi-au zis ca suma mai veche de 90 de zile am pierdut-o ,drept urmare in declaratia cci din august la sume de recuperat din lunile anterioare sa trec 0. Eu am compensat pana acuma tot din acea suma mare chiar daca era mai veche de 90 de zile si nu au zis nimic. Daca nu ceream sa n se restituie suma pt ultimele 3 luni ,puteam merge mai departe cu compensarea? Ori se aplica si la compensare regula de 90 de zile, doar atata timp ai dreptul sa deduci contributia la cci, apoi daca nu ceri sa ti se vireze ti se anuleaza?

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: sume de recuperat cci

#2 Mesaj de danilevicis »

Eu am mers prin compensare, adica nu am facut plata contributiei CCI in declaratia 100. Daca nu am platit, se stinge din suma, ce pot sa iti faca?
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: sume de recuperat cci

#3 Mesaj de balazse »

S-a schimbat art.40 a ordinului 158/2005, dar pe baza art.38 poti recupera lunar.
Conform art.40 nu poti sa ceri (soliciti) sumele din indemnizatii de la ei daca au trecut cei 90 de zile, dar poti sa recuperezi lunar, adica nu are nici o baza sa iti zica ca la recuperat din lunile anterioare sa treci 0.
Ar fi bine sa mergi la ei si sa le areti art.38 (2) care s-a modificat astfel:
"(2) Sumele reprezentând indemnizaţii plătite de către angajatori asiguraţilor, care depăşesc suma contribuţiilor datorate de aceştia în luna respectivă, se recuperează din contribuţiile datorate pentru lunile următoare sau din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate din creditele bugetare prevăzute cu această destinaţie, în condiţiile reglementate prin normele de aplicare a prezentei ordonanţe de urgenţă. Aceste sume nu pot fi recuperate din sumele constituite reprezentând contribuţii de asigurări sociale de sănătate."

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: sume de recuperat cci

#4 Mesaj de danilevicis »

mersi balazse pt precizarea din lege. Eu am mers pe principiul: Decat sa fac dosar, la care sa se strambe din nas, mai bine nu platesc lunar. Bine, acum depinde si de suma....
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: sume de recuperat cci

#5 Mesaj de balazse »

Cu placere.
Problema este atunci cand suma lunara a contributiei este mica, iar suma de recuperat este cam mare, adica daca nu soliciti returnarea banilor si vrei sa-l recuperezi atunci iti poate lua chiar si 2-3 ani (sau mai mult) ca sa recuperezi acele sume.

perfectasrl
Mesaje: 57
Membru din: Mie Aug 20, 2008 12:00 am
Localitate: Zalau
Contact:

Re: sume de recuperat cci

#6 Mesaj de perfectasrl »

va multumesc mult pentru sfaturi.o sa merg cu compensare in continuare, sa vad daca le arat art 38 ce mai comenteaza.
am incercat sa cerem banii dar ne-au trimis prin posta o adresa in care ne zic ca am depasit cele 90 de zile. este chiar aiurea tu sa platesti in continuare contributia in timp ce ei au de restituit o suma mult mai mare catre tine ,care se " prescrie" dintr-odata printr-o ordonanta data in cursul anului.

Avatar utilizator
bogeanua
Mesaje: 795
Membru din: Vin Mar 21, 2008 12:00 am
Localitate: SACELE-BRASOV
Contact:

Re: sume de recuperat cci

#7 Mesaj de bogeanua »

Am la o firma de recuperat de la CAS Bv aprox 1700 lei pt un concediu maternitate din perioada febr-mai 2009 si m-am interesat de plata unde am aflat ca in acest moment sunt achitate CM din august 2008.
La aceasta firma urmeaza sa plece imediat in concediu de maternitate o alta salariata iar administratorul s-a hotarat sa nu-i plateasca angajatei CM .
I-am atras atentia ca legea obliga firmele sa achite CM dar nu exista termen prin care CAS sa fie obligata la restituirea sumelor.Ce parere aveti dragi colegi? Procedeaza bine?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: sume de recuperat cci

#8 Mesaj de balazse »

Nu procedeaza corect. Concediul medical este un drept salarial al anjagatei respective, iar unitatea poate sa fie dat in judecata pentru neplata acelui drept salarial, si oricum o sa piarda procesul si va trebui sa plateasca.
Faptul ca unitatea nu si-a primit banii de la Casa de Asigurari este alt lucru, ar trebui sa se adrese institutiilor abilitare adica ar putea sa incerce sa-i dea in judecata, alta idee nu am.
La Satu Mare nu sunt probleme de acest gen (adica nu stiu sa fi tras de timp asa de mult).

Avatar utilizator
mincue773
Mesaje: 54
Membru din: Mie Oct 03, 2007 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: sume de recuperat cci

#9 Mesaj de mincue773 »

Daca a facut cineva un dosar pentru recuperarea sumelor, imi poate spune si mie, va rog, unde ? ce? cum? Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: sume de recuperat cci

#10 Mesaj de danilevicis »

Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

simonag
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Dec 01, 2007 12:00 am

Re: sume de recuperat cci

#11 Mesaj de simonag »

La PH se depune numai o cerere tip la secretariat.Partea rea e ca atunci cand intri in lucru ai nevoie de cerificat fiscal,sau declaratii si ordine ,ca sa demonstrezi ca esti cu plata la zi.Mai este posibil ca atunci cand intri la verificare sa se observe nereguli in certificatele medicale,pe care vrei nu vrei le iei si-alergi cu ele sa le corectezi.

Avatar utilizator
mincue773
Mesaje: 54
Membru din: Mie Oct 03, 2007 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: sume de recuperat cci

#12 Mesaj de mincue773 »

Multumesc, dar nu am incotro fiindca e vorba de peste 5000 ron x 2 luni...., pana acum am facut compensari ... saptamana viitore incep sa alerg sa vad cum e la casmb

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sume de recuperat cci

#13 Mesaj de balteanuc692 »

Am si eu 1800 de recuperat de la CCI. Vreau sa merg prin compensare pentru lunile viitoare. In declaratia 102 trec suma datorata lunar ca deductibila? :roll:

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: sume de recuperat cci

#14 Mesaj de danilevicis »

da, asa fac si eu de multe luni si nu am avut probleme. am trecut la deductibil.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: sume de recuperat cci

#15 Mesaj de balazse »

Exact.
Adica daca ai datorat 108 lei, atunci vei trece astfel:
- datorat: 108
- deductibil: 108
- de plata:0
In ultima luna sa zicem ca ti-a ramas 50 lei de recuperat, atunci vei avea:
- datorat: 108
- deductibil: 50
- de plata:58

Scrie răspuns