Baza de calcul concedii medicale

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Baza de calcul concedii medicale

#16 Mesaj de balazse »

Recuperare indemnizatie medicale pentru accident de munca se va face din CAS si nu CCI, ca urmare trebuie sa depui dosarul la Casa de Pensii.

gherghescua
Mesaje: 141
Membru din: Mie Mar 06, 2013 11:23 am
Contact:

Re: Baza de calcul concedii medicale

#17 Mesaj de gherghescua »

Dar problema e ca eu nu am o baza de calcul.... nu am cum sa calculez indemnizatia de concediu medical... ca omul nu a lucrat legal de mai mult de un an jumate. Sa trec pe concediu la baza de calcul 0?? Codul de indemnizatie este 03 pe toate concediile.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Baza de calcul concedii medicale

#18 Mesaj de herganiec »

asta am spus, intrebati la casa de sanatate cum sa procedati. Explicati situatia si o va explice ce baza sa luati pt calcul.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

dancea547
Mesaje: 36
Membru din: Vin Feb 21, 2014 9:22 am

Re: Baza de calcul concedii medicale

#19 Mesaj de dancea547 »

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: exista situatii cand angajatul are dreptul la concediu medical, dar baza de calcul este 0 (de ex. cand nu a lucrat in ultimele 6 luni, dar are stagiu de cotizare in ultimele 12 luni sau cand are o urgenta medico-chirurgicala in prima zi de lucru). In acest caz, cred ca este corect sa fie inregistrat concediul medical, cu indemnizatia 0 lei. Contributiile de plata vor fi diferite de situatia in care este trecut ca prezent la munca.

Problema este ca nu pot valida declaratia 112, mesajul de eroare fiind ca baza de calcul si nr. de zile luate in calcul pt. stabilirea ei trebuie sa fie mai mare ca zero.

Va multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Baza de calcul concedii medicale

#20 Mesaj de balazse »

Daca ai stagiu de cotizare atunci trebuie sa-l folosesti si faci calculul manual, de ce sa-l inregistrezi cu zero cand nu este corect.
Referitor la D.112 daca doresti sa-i modifici anumite criterii de validare trebuie sa faci lobby pe la ANAF.

dancea547
Mesaje: 36
Membru din: Vin Feb 21, 2014 9:22 am

Re: Baza de calcul concedii medicale

#21 Mesaj de dancea547 »

balazse scrie:Daca ai stagiu de cotizare atunci trebuie sa-l folosesti si faci calculul manual, de ce sa-l inregistrezi cu zero cand nu este corect.
Baza de calcul o reprezinta veniturile din ultimele 6 luni, iar stagiul de cotizare este de o luna lucrata in ultimele 12 luni. Deci daca persoana respectiva a lucrat in ultimele 12 luni are dreptul la CM, dar daca nu a lucrat in ultimele 6 luni baza de calcul este zero.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Baza de calcul concedii medicale

#22 Mesaj de balazse »

Interesanta speta totusi. Poate cineva stie sa dea un raspuns. :oops:

adrigela77
Mesaje: 501
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

contributii cand intervine un acc de munca

#23 Mesaj de adrigela77 »

Buna ziua.
Am o problema si va rog sa ma ajutati:
Am un accident de munca pe care s-a eliberat concediu medical cod 03, salariatul are doar 14 zile contributie, programul mi-a calculat si a luat baza de calcul pe cele 14 zile, intrebare.....cele trei zile se suporta din fondul de salarii? sau de unde?
A mai primit in continuare 5 zile concediu medicat cu cod 06, nu are 22 zile de contributie asa ca nu ii platesc a 2-a foaie de boala.
Alta intrebare cand validez d112 primesc eroare ,,Suma suportata de FAAMBP=0iar zile prestatii nu este 0"...ce insemana asta?...eu am trecut cele 3 zile de CM suportate din fondul de salarii.
Accidentul asta de munca mi-a dat peste cap cunostintele mele de calcul:)....de cand fac salarii pe program nici nu mai stiu cum se calculeaza aceste contributii cand intervine un acc de munca. :oops:
Deasemenea ca niciodata si la somaj angajator imi da eroare: contributia de somaj datorata de angajator (964) diferita de suma claculata (960)....eu in centralizator am 964, in d112 tot 964, de unde imi da 960?
Va doresc sa aveti multa rabdare sa imi cititi mesajul si va rag sa imi dati un raspuns. Va doresc spor la treaba si o zi placuta in continuare. :oops:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: contributii cand intervine un acc de munca

#24 Mesaj de tomac »

adrigela77 scrie: A mai primit in continuare 5 zile concediu medicat cu cod 06, nu are 22 zile de contributie asa ca nu ii platesc a 2-a foaie de boala.
Așa ceva este ilegal. Vă rog să citiți art.9 din OUG 158/2005 și art.10 alin.4 din aceiași ordonanță.
Erorile pot proveni de la modul de introducere a concediilor medicale.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

adrigela77
Mesaje: 501
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re: Baza de calcul concedii medicale

#25 Mesaj de adrigela77 »

Stiu, dar daca nu am 22 de zile contributie ptr cod 06 pot sa platesc CM? In program nu am trecut a 2-a foaie de boala, i-am dat CO. Mai astept sprijinul vostru cum pot corecta erorile de la mesajul de mai sus. :oops:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Baza de calcul concedii medicale

#26 Mesaj de tomac »

Nu, nu știți. Este ilegal să nu-i plătiți. Citiți baza legală indicată de mine. Legat de erori, este dificil de dat un răspuns fără să vă vadă cineva informațiile din baza de date.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

adrigela77
Mesaje: 501
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re: Baza de calcul concedii medicale

#27 Mesaj de adrigela77 »

Asa este :oops: si atunci ii calculez la baza de calul de 958 si zile baza de calcul 14 ? Va multumesc ptr. ajutor.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Baza de calcul concedii medicale

#28 Mesaj de tomac »

Da, este corect.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

adrigela77
Mesaje: 501
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re: Baza de calcul concedii medicale

#29 Mesaj de adrigela77 »

Revin cu intrebarea. Primele 3 zile de concediu medical cod 03 acc. munca se suporta din fondul de salarii?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Baza de calcul concedii medicale

#30 Mesaj de tomac »

Da.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns