tichete cadou

Mesaj
Autor
eugen01
Mesaje: 7018
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: tichete cadou

#46 Mesaj de eugen01 »

d.p.d.v al impozitului pe profit, tichetele cadou au deductibilitate limitata conform art.21 alin.3 lit.e.
Ok..limitata, limitata..dar la ce baza???Am cautat "certificatul de nastere" al Tichetelor cadou si l-am gasit L 193 / 2006, ce are si niste norme de aplicare legiferate prin HG 1317 / 2006 publicata in MO, partea I nr.823/6octombrie 2006 si aflam ca :
Legea 193/2006:
Art. 2
(1) Tichetele cadou se pot utiliza pentru campanii de marketing, studiul pietei, promovarea pe piete existente sau noi, pentru protocol, pentru cheltuielile de reclama si publicitate, precum si pentru cheltuieli sociale.
HG 1317/2006
2.1. Activitatile si destinatiile prevazute la art. 2 alin. (1) din Legea nr. 193/2006, cu modificarile ulterioare, sunt generatoare de cheltuieli care se incadreaza in prevederile Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.
2.2. Angajatorii pot utiliza tichete cadou pentru campanii de marketing, studiul pietei, promovarea pe piete existente sau noi, pentru protocol, pentru cheltuielile de reclama si publicitate, in limita sumelor destinate acoperirii valorii nominale a acestor tichete, prevazute in bugetele proprii, aprobate potrivit legii, in pozitii distincte de cheltuieli, denumite tichete cadou. In acest caz, regimul fiscal aplicabil contravalorii nominale a tichetelor cadou acordate de angajatori este cel stabilit prin dispozitiile Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru cheltuielile efectuate de contribuabili.
2.3. Angajatii persoane fizice care desfasoara o activitate intr-o relatie de angajare, in baza unui raport de munca reglementat de Legea nr. 53/2003 — Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare, sau de o lege speciala, pot beneficia de tichete cadou acordate de angajatorii lor, numai pentru destinatiile sau evenimentele care se incadreaza in cheltuielile sociale. Angajatorii acorda angajatilor proprii tichete cadou, in limita sumei prevazute in bugetul de venituri de cheltuieli aprobat potrivit legii, intr-o pozitie distincta de cheltuieli denumita Tichete cadou pentru cheltuieli sociale.
2.4. Potrivit prevederilor art. 2 alin. (2) si ale art. 3 alin. (1) din Legea nr. 193/2006, cu modificarile ulterioare, angajatii din cadrul unitatilor prevazute la art. 1 din aceasta lege, care beneficiaza de tichete cadou, pot beneficia si de tichete de cresa. Acordarea tichetelor cadou nu exclude acordarea concomitenta si a tichetelor de cresa pentru acelasi angajat.

imho, tichetele cadou acoradate salariatilor, se incadreaza ca si cheltuieli sociale (neincadrandu-se la cheltuieli cu reclama etc...) si atunci sunt deductibile in limita a 2% din fondul de salarii. :oops:

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: tichete cadou

#47 Mesaj de promovest96 »

eugen01 scrie:
imho, tichetele cadou acoradate salariatilor, se incadreaza ca si cheltuieli sociale (neincadrandu-se la cheltuieli cu reclama etc...) si atunci sunt deductibile in limita a 2% din fondul de salarii. :oops:

Da, am scotocit si eu si acolo am ajuns, deductibile 2% la calculul impozitului pe profit din total fond de salarii. Fata de ce a fost inainte de 01.07.2010 s-a modificat doar in sensul impozitarii cu 16% si la angajat, ceea ce nu era inainte de iulie 2010.

Multumesc frumos:)

olteanz
Mesaje: 759
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: tichete cadou

#48 Mesaj de olteanz »

tontv677 scrie:
eugen01 scrie:
Da, am scotocit si eu si acolo am ajuns, deductibile 2% la calculul impozitului pe profit din total fond de salarii. Fata de ce a fost inainte de 01.07.2010 s-a modificat doar in sensul impozitarii cu 16% si la angajat, ceea ce nu era inainte de iulie 2010.

Multumesc frumos:)
Ce se impoziteaza cu 16%?
Tichetele cadou??
1+1=3

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: tichete cadou

#49 Mesaj de promovest96 »

Da, tichetele cadou, din 01.07.2010.

eugen01
Mesaje: 7018
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: tichete cadou

#50 Mesaj de eugen01 »

Sintetizand ultimele doua pagini ale acestui topic am ajuns la urmatoarea concluzie (sa ma corectati daca gresesc):
Tichetele de masa si tichetele cadou au tratament diferit la angajat si angajator, astfel:
1.Angajat
Tichetele de Masa se cumuleaza cu salariul de incadrare (conform formulei clasice) la care aplicam deducerea personala, astfel obtinem acel VBL la care aplicam 16%.
Tichetele Cadou se adauga la VBL-ul de mai sus, in valoare nominala, la suma astfel obtinuta aplicam 16%.(daca se acorda numai Tichete Cadou se procedeaza la fel).
2.Angajator:
D.p.d.v. al impozitului pe profit, sunt considerate cheltuieli cu deductibilitate limitata.Aceasta limita este de pana la 2% din fondul de salarii.Daca la angajat sunt tratate distinct, pentru angajator ele sunt acelasi tip de cheltuiala, adica cheltuieli sociale.De aceea vor fi incadrate ca si cheltuieli nedeductibile (le vom fi facand un analitic distinct, propun 6588.analitic) urmand ca la calculul impozitului pe profit sa deducem, calculam acel 2% din fondul de salarii.

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: tichete cadou

#51 Mesaj de promovest96 »

Sa mai adaug si eu ceva, am primit pe mail legislatia de la firma de unde cumpar eu tichete de masa+cadou si zic ca la angajator cheltuielile cu TICHETELE CADOU sunt INTEGRAL DEDUCTIBILE :D

Motivul? Pt ca se impoziteaza la salariat! (cf art 21 alin 4, lit L din codul fiscal)

Si inca ceva, citez " Valoarea nominala a tichetelor cadou intra in categoria avantajelor primite de slariati si se includ in veniturile salariale brute luate in calcul la calculul deducerii personale (calculul este asemantor cu calculul impozitului in cazul acordarii tichetelor de masa si tichetelor vacanta)."

Deci ar influenta valoarea deducerii personale.....

eugen01
Mesaje: 7018
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: tichete cadou

#52 Mesaj de eugen01 »

:shock:
Art.21
(4) Următoarele cheltuieli nu sunt deductibile:
.....
l) alte cheltuieli salariale şi/sau asimilate acestora, care nu sunt impozitate la angajat, cu excepţia prevederilor titlului III;
......
Art.1
3) În materie fiscală, dispoziţiile prezentului cod prevalează asupra oricăror prevederi din alte acte normative, în caz de conflict între acestea aplicându-se dispoziţiile Codului fiscal.

Cheltuielile integral deductibile, sunt clar prevazute in art.21 alin1 si alin.2, iar cheltuiala cu tichetele cadou apare clar la alin.3 lit.e...deci tichetele cadou sunt evidentiate la Cheltuieli cu deductibilitate limitata...in fine probabil societatea respectiva va sugereaza sa le incadrati la art.21 alin.2 pct.d, imho inadecvat, pentru ca eu nu acord aceste tichete ca o campanie de "..popularizare a firmei..".

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: tichete cadou

#53 Mesaj de herganiec »

Scuze.. ce e .."imho" ? de care tot pomenesti ?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: tichete cadou

#54 Mesaj de fagarasa176 »

IMHO = In My Humble Opinion
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11935
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: tichete cadou

#55 Mesaj de septimiuv »

fagarasa176 scrie:IMHO = In My Humble Opinion
ar trebui sa asculti cu atentie melodia lui Puya - Americanisme :twisted:

chmarae99
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 12, 2008 12:00 am
Localitate: Medias, Jud: Sibiu
Contact:

Re: tichete cadou

#56 Mesaj de chmarae99 »

Am ajuns la o concluzie: Saga face bine calculele, potrivit legislatiei si a Codului Fiscal tichetele de masa sunt asimilate veniturilor lunare brute, care la randul lor influenteaza deducerea personala. Clar ca buna ziua!!!!!!!! :D Dar am un economist pensionar care ma verifica si sustine ca Saga nu face bine calculele, pentru ca tichetele de masa nu sunt considerate venituri. :mrgreen: Ma rog, va trebui sa-l conving cu textele legii. :!: Oricum sunteti cu totii de mare ajutor !! Multumesc frumos.

eugen01
Mesaje: 7018
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: tichete cadou

#57 Mesaj de eugen01 »

chmarae99 scrie:Am ajuns la o concluzie: Saga face bine calculele
Bine ati venit in randul nostru, adica al celor 27912 !! :)

chmarae99
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 12, 2008 12:00 am
Localitate: Medias, Jud: Sibiu
Contact:

Re: tichete cadou

#58 Mesaj de chmarae99 »

Sunt demult intre voi, dar nu m-am facut remarcata in niciun fel........ :oops:
Apelez la voi numai in cazuri extreme... :roll:

mocanl378
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 08, 2011 4:54 pm

Re: tichete cadou

#59 Mesaj de mocanl378 »

Buna ziua, cadourile acordate colaboratorilor (agende, calendare, pixuri etc.) sunt deductibile la calculul impozitului pe profit?

va multumesc!

eugen01
Mesaje: 7018
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: tichete cadou

#60 Mesaj de eugen01 »

pai..daca le-am inregistrat in 623.analitic Ch de protocol...atunci...sunt...partial deductibile la calculul impozitului.

Scrie răspuns