ajutor

Mesaj
Autor
serbanm695
Mesaje: 341
Membru din: Joi Apr 02, 2009 12:00 am

ajutor

#1 Mesaj de serbanm695 »

buna seara......
eu una sunt f nedumerita in ceea ce privesc carnetele de munca.......
daca eu am carnetul de munca la itm......ma duc eu personal sa-l ridic sa-l duc la admin fin?
sau il trimit ei?
si daca nu am serviciu si carnetul de munca il am acasa tot sunt obligat sa-l duc........
si pana pe ce data se pot duce acestea la administratie?
va rog mult sa ma ajutati.......caci ce fac astia cu noi e o mare porcarie....
Va multumesc!
:?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: ajutor

#2 Mesaj de balazse »

Dar unde ai citit ca se depun cartile de munca la finante?

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ajutor

#3 Mesaj de eugen01 »

http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... 6&start=30
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... 4&start=15
sau click aici (link pus la diSpozitia noastra de catre danilevicis)

Ajutor (in sensul de confirmare), nu putem avea decat de la distrugatorul de zvonuri, l-am numit aici pe Septimiu.In materie de noutati legislative e cel mai bine informat.Dovada forumul legislatie.
Altfel....de unde legatura intre carnete de munca si AF??

Balasze in stilul lui concis si la obiect, a fost mai rapid! :)

serbanm695
Mesaje: 341
Membru din: Joi Apr 02, 2009 12:00 am

Re: ajutor

#4 Mesaj de serbanm695 »

da......va multumesc frumos..

galear953
Mesaje: 7
Membru din: Mie Iun 23, 2010 12:00 am

Re: ajutor

#5 Mesaj de galear953 »

Scriu in speranta ca ma ajuta si pe mine cineva .... folosesc saga doar de cateva luni .......
Am angajat o persoana ..... am luat-o din somaj si beneficiaza de O.G.13/2010 .... deci 6 luni fara plata contributiilor angajatorului ... incepand cu decembrie 2010. In saga cand adaug salariata .... mentionez acest lucru undeva ? in asa fel incat sa imi calculeze programul cat datorez la stat pt persoana respectiva si sa imi iasa bine declaratiile? Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: ajutor

#6 Mesaj de septimiuv »

scoti bifele care spun ca se calculeaza contributii pentru angajator

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: ajutor

#7 Mesaj de fagarasa176 »

Click pe angajat, apoi click pe butonul Modifica si intr'un final :wink: click in dreapta sus pe butonul detalii
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

galear953
Mesaje: 7
Membru din: Mie Iun 23, 2010 12:00 am

Re: ajutor

#8 Mesaj de galear953 »

Imi mai ramane contributia la CAS si somaj angajator ..... la acestea nu am gasit de unde sa sterg bifa.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: ajutor

#9 Mesaj de fagarasa176 »

Ai incercat AICI???? :wink:

Imagine
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

galear953
Mesaje: 7
Membru din: Mie Iun 23, 2010 12:00 am

Re: ajutor

#10 Mesaj de galear953 »

Multumesc mult pt ajutor.

lupoum
Mesaje: 111
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

Re: ajutor

#11 Mesaj de lupoum »

se poate ?!! BUNA SEARA SOLICIT UN AJUTOR! BAZA LEGALA , DE CIND S-A INTRODUS, PENTRU ,,VIZA ITM" LA CARTILE DE MUNCA LA UNITATILE FARA SERVICIU PERSONAL. AM PRIMIT UN REFUZ DE CALCUL VECHIME IN MUNCA LA PENSIE DAR IN ADRESELE RESPECTIVE(DE LA CASA DE PENSII SI ITM ) NU SE SPECIFICA BAZA LEGALA. ITM REFUZA VIZA PE MOTIV CA NU A PRIMIT STATELE DE PLATA DE LA FIRMA DE ACUM 14 ANI CEEA CE NU E ADEVARAT. FIRMA INTRE TIMP S-A DESFIINTAT NEGASIND DECIT BILANTUL DE LA LICHIDARE. MULTUMESC!!!

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ajutor

#12 Mesaj de eugen01 »

Completarea Carnetelor de Munca la sediul angajatorului este reglementata (printre altele) de L 130 / 1999 la art.10 citim:
(1) La solicitarea unor angajatori care au posibilitatea de a păstra şi completa carnetele de munca ale salariaţilor, inspectoratele teritoriale de munca pot aproba ca aceste operaţiuni sa fie efectuate de către aceştia sau de către societăţi comerciale specializate, acreditate în condiţiile legii.
(2) Angajatorii prevăzuţi la alin. (1) au următoarele obligaţii:
a) sa prezinte lunar la inspectoratele teritoriale de munca dovezile din care sa rezulte plata salariilor, a contribuţiei la fondul de asigurări sociale şi la constituirea Fondului pentru pensia suplimentară, precum şi a contribuţiei la constituirea Fondului pentru plata ajutorului de şomaj;
b) sa prezinte carnetele de munca ale salariaţilor la inspectoratele teritoriale de munca, la încetarea contractelor individuale de munca ale acestora, în vederea certificării inscrierilor efectuate.
Tot in legea mai sus mentionata citim si despre condiitile in care angajatorii pot sa tina si sa completeze CM ale angajatilor.

Observatii:
1.Daca nu exista personal calificat (departament HR, Personal) CM erau tinute la ITM contra unui comision de 0.75%.Daca se completau la sediul angajatorului se platea 0.25%.Si intr-un caz si in celalalt, modificarile in CM trebuiau certificate la ITM.
2.Viza ITM certifica corectitudinea datelor inscrise la sediul angajatorului (pct.b alin.2 art.10 L130/99)
3.State plata.Conform legii trebuie pastrate pe o perioada de pana la 50 de ani.Omfp 3512/2008 Sectiunea F ct.51

lupoum789
Mesaje: 80
Membru din: Joi Feb 22, 2007 12:00 am

Re: ajutor

#13 Mesaj de lupoum789 »

MULTUMESC EUGEN! problema e ca mergand mai inainte L130/99 abroga legea din 1995 iar operatia in Carnelul de munca este din anul 1994 unde nu exista baza legala in acest sens.
In instanta o sa fac referire la aceasta problema motiv pentru care nici Casa de pensii nici ITM in adresele lor de refuz de viza nu fac referire la baza legala.
1 . Casa de pensii refuza perioada in a o pune la calcul pe motiv de ,,lipsa viza ITM"
2. ITM nu vizeaza din lipsa de atributii legale in 1994!! sau lipsa state de plata

butnaruc323
Mesaje: 253
Membru din: Mie Mar 19, 2008 12:00 am

Re: ajutor

#14 Mesaj de butnaruc323 »

o parere va rog frumos,
vreau sa-mi dau demisia ptr. ca nu se mai poate si nu as vrea sa plec fara banii care mi se cuvin;
toti care au plecat au plecat fara sa li sa dea drepturile salariale, de concediu ce sa mai vorbesc nu exista in vocabularul patronilor.
din cate stiu este conflict de munca si nu se plateste taxa de timbru in cazul cand ajung in justitie, nu stiu prea multe in acest sens, poate cineva sa ma lamurasca nitel in acest sens?
multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: ajutor

#15 Mesaj de balazse »

Eu zic sa iei legatura cu un avocat (specializat pentru cazul tau) in acest sens.

Scrie răspuns