tichete cadou -evidentiere depasire plafon

Mesaj
Autor
kendyi
Mesaje: 10
Membru din: Vin Iun 19, 2009 12:00 am

tichete cadou -evidentiere depasire plafon

#1 Mesaj de kendyi »

Buna ziua,
Societatea noastra a acordat de Paste tichete cadou de 200 lei/ salariat . Am introdus in stat de plata la fiecare salariar la rubrica tichete , tichete cadou in limita de 150 lei spre a fi calculat impozit salarii , dar ce fac cu diferenta de 50 lei care este depasire limita admisa conf legii si la care trebuie calculat contributii sociale . Astept ajutorul dvs . nu stiu unde se introduce aceasta suma .

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8256
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: tichete cadou -evidentiere depasire plafon

#2 Mesaj de herganiec »

pe alte venituri la Detalii
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

kendyi
Mesaje: 10
Membru din: Vin Iun 19, 2009 12:00 am

Re: tichete cadou -evidentiere depasire plafon

#3 Mesaj de kendyi »

daca pun acolo 50 lei , intradevar calculeaza toate contributiile ca la o prima oarecare dar se mareste si restul de plata cu circa 30 lei , iar eu nu trebuie sa-i mai acord nimic in plus deoarece i-am dat tichetul cadou , aici nu stiu ce sa fac ? :(

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8256
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: tichete cadou -evidentiere depasire plafon

#4 Mesaj de herganiec »

il si retii 50 lei. (il introduci doar ca sa se calculeze contributiile)
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

kendyi
Mesaje: 10
Membru din: Vin Iun 19, 2009 12:00 am

Re: tichete cadou -evidentiere depasire plafon

#5 Mesaj de kendyi »

herganiec scrie:il si retii 50 lei. (il introduci doar ca sa se calculeze contributiile)
daca retin din net 50 lei . atunci salariatul este pacalit , deoarece la detalii - alte venituri 50 inseamna brut iar eu ii retin net 50 , cred ca ar trebuii la alte venituri sa bag 70 lei care dupa retineri contrib = 50 net si asa pot sa-i retin 50 cat i-am dat de fapt net ( adica tichet cadou ) , ce parere ai ?

gherghelescur
Mesaje: 310
Membru din: Mie Oct 22, 2008 12:00 am

Re: tichete cadou -evidentiere depasire plafon

#6 Mesaj de gherghelescur »

eu zic sa-i bagi la cum bagi si tichetele de masa, adaugi acolo tichet cadou de 50 ron, si iti calculeaza doar impozitul pt astia 50 ron, salariul va fi diminuat cu impozitul, dar asta e si noi suntem la fel, dar noua ne retine impozitul la toti cei 200 ron ....eu stiu ca 150 ron se dau doar copiilor minori ai angajatilor si ca sa nu se mai faca discrimare, desi eu una nu o vad ca o discriminare, opreste la toata lumea impozitul la 200 ron.
la tichetele cadou eu stiu ca nu se retin contributiile.

kendyi
Mesaje: 10
Membru din: Vin Iun 19, 2009 12:00 am

Re: tichete cadou -evidentiere depasire plafon

#7 Mesaj de kendyi »

gherghelescur scrie:eu zic sa-i bagi la cum bagi si tichetele de masa, adaugi acolo tichet cadou de 50 ron, si iti calculeaza doar impozitul pt astia 50 ron, salariul va fi diminuat cu impozitul, dar asta e si noi suntem la fel, dar noua ne retine impozitul la toti cei 200 ron ....eu stiu ca 150 ron se dau doar copiilor minori ai angajatilor si ca sa nu se mai faca discrimare, desi eu una nu o vad ca o discriminare, opreste la toata lumea impozitul la 200 ron.
la tichetele cadou eu stiu ca nu se retin contributiile.

si eu cei 150 i-am bagat la tichete cu mentiounea tichete cadou , sa aclculeze impozit salarii , dar
m-am impotmolit la diferenta de 50 , deoarece am paltit de paste la toti salariatii cate 200 lei .in bonuri cadou . Cel mai ortodox ar fii varianta cu 70 bagat la alte venituri si retinut salar net 50 , am facut simulare si este ok asa , ma mai gandesc daca ma risc sa bag 200 lei pe tichete impart in 150 + 50 :wink:
Codul fiscal spune ca tichete cadou se pot da in limita de 150 lei ce depaseste este considerat avantaj in natura si se calculeza la fel ca salariul cu toate contributiile

gherghelescur
Mesaje: 310
Membru din: Mie Oct 22, 2008 12:00 am

Re: tichete cadou -evidentiere depasire plafon

#8 Mesaj de gherghelescur »

nu e asa, au mai fost discutii pe aici, daca dai o cautare dupa tichete cadou sigur gasesti:
-tichetele cadou, se impoziteaza in totalitate ...
eu zic ca te complici cu 70ron, etc
uite ce am gasit la o cautare tot aici
La nivelul angajatilor, tichetele cadou sunt in mod expres mentionate in legislatia fiscala ca facand parte din categoria veniturilor asimilate salariilor in vederea impozitarii. Astfel, potrivit pct. 70 (i) din Normele Metodologice de aplicare ale art. 55 alin 3 din Codul Fiscal, tichetele cadou sunt supuse impozitului pe venit, indiferent de contextul si cuantumul in care sunt acordate. Asadar tichetele cadou primite cu orice ocazie (inclusiv cu ocazia zilelor de 8 martie, 1 iunie, Paste sau Craciun) si indiferent de valoarea acestor tichete (sub sau peste 150 lei) sunt supuse impozitului pe venit.

In ceea ce priveste modalitatea de impozitare in normele la art.57 respectiv pct. 109¹ se mentioneaza faptul ca valoarea tichetelor cadou, acordate potrivit legii, luata in calcul la determinarea impozitului pe veniturile din salarii, este valoarea nominala. Veniturile respective se impoziteaza ca venituri din salarii in luna in care acestea sunt primite.

Pe cale de consecinta modalitatea de calcul este similara impozitarii tichetelor de masa, respectiv se aplica 16% la valoarea nominala a tichetelor si se retine salariatului impozitul. Salariatul va primi tichetul cadou integral insa va primi diminuat salariul net cu cota de impozit aferenta tichetelor cadou.

in privinta contributiilor sociale, sunt aplicabile prevederile art 296^15, litera o), din Codul fiscala, respectiv tichetele cadou acordate potrivit legii nu se cuprind in baza lunara a contributiilor sociale obligatorii. Astfel, tichetele cadou acordate ca parte a politicii sociale a societati nu suporta contributii sociale.

Prin urmare, tichetele cadou pot fi acordate salariatiilor ca parte a politici sociale a unei societatii avand urmatoarele implicatii fiscale:

Cheltuiala cu tichetele cadou acordate in conditiile unor campanii promotionale este deductibila fiscal in limita a 2% din fondul de salarii;
Tichetele cadou sunt impozabile cu cota de impozit pe venit de 16%;
Tichetele cadou nu intra in baza lunara a contributiilor sociale;
Societatea are urmatoarele obligatii:

de a retine impozitul pe veniturile asimilate salariilor in cota de 16% aplicabila valorii tichetelor cadou acordate;
de a declara impozitul retinut in declaratia declaratia 112 „Declaraţie privind obligatiile de plată a contributiilor sociale, impozitului pe venit şi evidenţa nominala a persoanelor asigurate”;
de a plati impozitul pe veniturile asimilate salariilor retinut de la persoanele fizice, pana la data de 25 a lunii urmatoare celei in care s-au acordat tichetele cadou;
de a declara venitul obtinut de fiecare persoana fizica beneficiara a tichetelor cadou in declaratia 205 “Declaratie informativa privind impozitul retinut la sursa si castigurile/pierderile realizate, pe beneficiari de venit”, cu termen de depunere ultima zi a lunii februarie a anului urmator celui in care s-au acordat tichetele cadou.


prin urmare bagi toata suma si o impozitezi doar cu impozitul pe salarii....asa vom face si noi :) .

Scrie răspuns