angajare primul salariat

Mesaj
Autor
ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

angajare primul salariat

#1 Mesaj de ciobanum »

Buna ziua, o firma va angaja primul salariat, va rog sa ma ajutati cu urmatoarele probleme:
1. dupa inregistrarea la ITM a CIM cu maxim o zi lucratoare inainte de inceperea activitatii, depun declaratia 700 online pentru moodificare vector fiscal? care este termenul maxim de depunere, 15 zile de la data angajarii?
2. persoana care va vinde la magazin va fi singurul angajat, va vinde marfa, va incasa contravaloarea marfii, este corect codul COR 522101 ``522101 Vanzator`` sau COR ``522303 Lucrator comercial``? Salariatul nu prezinta act de studii, in cazul in care trebuie sa existe asa ceva la dosarul de personal.
3. pentru prima inregistrare la ITM, in afara de CUI, CIM, actele societatii, cerere de inregistrare CIM si cerere pentru parola, mai sunt necesare alte acte?
4. salariatul locuieste in jud.Ilfov, Casa de Sanatate a salariatului va fi obligatoriu CAS Ilfov? sau poate alege si CAS Bucuresti?
Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: angajare primul salariat

#2 Mesaj de balazse »

1. Din cate stiu ai un termen de 15 zile pentru modificarea vectorului.
2. Parca pentru "vanzator" trebuie ai o diploma, dar pentru "lucrator comercial" nu.
3. Cel mai bine suni la ITM si intrebi sa nu ai surprize neplacute, dar in mod normal pentru depunere ai nevoie de cerere si fisierul pe suport digital.
Pentru parola, ai nevoie de cerere, copie CUI si cam atat.
4. Salariatul printr-o declaratie va declara de care Casa de Sanatate apartine.

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: angajare primul salariat

#3 Mesaj de ciobanum »

Buna seara,

Multumesc pentru raspunsuri.
Inteleg ca e mai bine ca angajatul sa fie ``lucrator comercial``, poate vinde si incasa banii, da?
Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: angajare primul salariat

#4 Mesaj de balazse »

Asa stiu ca face acelasi lucru, doar ca pentru functia de vanzator trebuie sa ai un curs.

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: angajare primul salariat

#5 Mesaj de ciobanum »

Multumesc!

Scrie răspuns