Salariu sub minim pe economie

Mesaj
Autor
ignatd345
Mesaje: 115
Membru din: Mar Iul 10, 2012 10:37 am

Salariu sub minim pe economie

#1 Mesaj de ignatd345 »

Buna ziua,

Am o salariata care anul acesta a fost in CIC pana pe 16.08.18 si fiind cu fractiune de norma, avea un salariu de 942 lei. Luna aceasta (pe 17) si-a reluat activitatea si are 9 zile de CO, dupa care a facut cerere de incetare in data de 29.08 (ultima zi lucratoare). Intrebarea mea este: calculul CO se face tot la salariul de incadrare chiar daca este mai mic de 1900/2? De asemenea, trebuie sa ii platesc si 2 zile de CO neefectuate si nu stiu la ce suma sa ma raportez. Sa ii trec ca spor diferenta pana la 950 lei (proportional cu zilele lucrate) sa fiu acoperita? Nu e diferenta asa mare si mai bine ii dau omului 50 lei in plus decat sa risc cine stie ce amenda...

Multumesc frumos,

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Salariu sub minim pe economie

#2 Mesaj de balazse »

Ce intelegi prin "fractiune de norma"?

podoreanus842
Mesaje: 7
Membru din: Mie Ian 10, 2018 11:14 am

Re: Salariu sub minim pe economie

#3 Mesaj de podoreanus842 »

cand a revenit din cic trebuie modificat salariu chiar daca a intrat in co, se face act aditional.
Cate ore lucreaza?

adrigela77
Mesaje: 496
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re: Salariu sub minim pe economie

#4 Mesaj de adrigela77 »

Buna ziua.
Deci cu noua majorare sal. min pe ec. la 2350 ptr. vechime peste 15 ani, in totalizarea vechimii se iau in calcul si perioadele de somaj, armata, cresterea copilului pana la 2 ani? sau doar perioada lucrata. Se iau in considerare vechimea de la toate firmele unde au mai lucrat salariatii? chiar daca la noi au 1 an?

Multumesc mult pentru indicatii.
Aveti voi o metoda ma simpla cum acordati acest minim pe economie?

Spor la treaba.

Scrie răspuns