facilitati salarii constructii

Mesaj
Autor
minum
Mesaje: 194
Membru din: Vin Feb 20, 2009 12:00 am

facilitati salarii constructii

#1 Mesaj de minum »

Buna ziua!
As dori sa stiu daca si colegii de pe forum sunt de parere ca dupa aparitia OUG 43/2019 facilitatile se aplica si in cazul salariilor realizate de pana in 3000 lei (adica salariu brut de incadrare = 3000 lei, dar salariatul pleaca inainte de sfarsitul lunii si salariul realizat este mai mic de 3000 lei).
Mie nu mi se pare ca din OUG 43 reiese foarte clar acest lucru, dar am colegi care sustin ca sintagma
veniturile brute lunare din salarii si asimilate salariilor prevazute la art. 76 alin. (1) - (3), realizate de persoanele fizice pentru care se aplica scutirea sunt calculate la un salariu brut de
incadrare pentru 8 ore de munca/zi de minimum 3.000 lei lunar
se poate interpreta in acest sens.

minum
Mesaje: 194
Membru din: Vin Feb 20, 2009 12:00 am

Re: facilitati salarii constructii

#2 Mesaj de minum »

Niciun raspuns?
Nimeni?

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: facilitati salarii constructii

#3 Mesaj de pomparaus »

Cei care obtin venituri brute sub 3000 lei nu beneficiaza de facilitati - eu asta citesc in OUG 43.

nastasef
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Mar 01, 2014 12:22 pm

Re: facilitati salarii constructii

#4 Mesaj de nastasef »

Buna ziua. Am o firma cu cod CAEN constructii, cu salariati detasati in Nigeria ( o parte din ei) pentru care am inteles din OUG ca nu aplica facilitatile in constructii. Cum inregistram in SAGA astfel incat pentru cei detasati sa nu aplicam facilitatile, dar pentru ceilalti din tara sa le putem aplica? Am introdus in ecranul salariati la istoric salariat perioada detasarii, dar SAGA imi aplica si pentru cei detasati facilitatile ? Unde gresesc sau cum anume trebuie procedat? multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: facilitati salarii constructii

#5 Mesaj de tomac »

Ordinul privind 112 nu spune la care salariați detașați se referă: la cei primiți prin detașare sau la cei trimiși prin detașare.
Eu zic că se referă la salariații primiți prin detașare în firmă pentru că nu sunt salariații firmei, nu au CIM încheiat cu firma care-i plătește.
Cei care sunt salariații firmei, dacă sunt detașați - în sensul codului muncii - adică vor fi plătiți de un alt angajator, la mine vor apărea suspendați.
Detașați să lucreze în afara RO, dar plătiți de mine, nu se pune problema să nu li se aplice facilitățile. Nu există nici cea mai mică bază legală care să spună că trebuie să fie muncitori care lucrează exclusiv în RO.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nastasef
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Mar 01, 2014 12:22 pm

Re: facilitati salarii constructii

#6 Mesaj de nastasef »

De la asistenta contribuabili am primit un raspuns opus, de aceea nu eram lamurita. Multumesc!

minum
Mesaje: 194
Membru din: Vin Feb 20, 2009 12:00 am

Re: facilitati salarii constructii

#7 Mesaj de minum »

Multumesc pentru raspuns!

Scrie răspuns