Concediu medical efectuat in plus

Mesaj
Autor
visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

Concediu medical efectuat in plus

#1 Mesaj de visani512 »

Bun ziua
Am un angajat care beneficia de 5 zile concediu de odihna si nu mi-a spus de la inceput ca are bilet cumparat la mare . I-am dat 7 zile concediu de odihna dar surprinzator cand s-a intors din concediu mi-a adus 5 zile concediu medical iar urmatoarea zi s-a dat demisia . Ce ma sfatuiti sa fac cu cele 2 zile concediu de odihna date in plus ? Mentionez ca cererea de concediu este semnata. Stiu am gresit dar ce pot face ? Multumesc.

camere
Mesaje: 103
Membru din: Joi Ian 22, 2009 12:00 am

Re: Concediu medical efectuat in plus

#2 Mesaj de camere »

In momentul cand esti in C.O. si intri in medical se suspenda C.O., se efectueaza C.M. si se continua C.O.
Deci puteti sa ii platiti medicalul si ii mai dati 2 zile de C.O. Dar cu perioada de preaviz cum ramane?

visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

Re: Concediu medical efectuat in plus

#3 Mesaj de visani512 »

Nu a avut co 7 zile beneficia de 5 zile apoi cm si a fost in perioada de proba 90 zile si a dat demisia deci i am dat 2 zile co in plus nu in minus

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Concediu medical efectuat in plus

#4 Mesaj de tomac »

Nu i-ați dat nimic în plus. CM suspendă automat CO.

@camere - în cazul demisiei, preavizul e la angajator și acesta poate să renunțe la el, iar dacă nu renunță și îi cere salariatului să vină la muncă și acesta nu o face, deși legal ar fi obligat, angajatorul ar trebui să-l ponteze absent și să-i suspende CIM și dacă vrea să-i desfacă CIM disciplinar, să facă o comisie de cercetare disciplinară și să parcurgă pașii necesari. Și fără nici o consecință reală asupra persoanei angajatului.
Pentru că în România doar angajatorul are obligații pe care dacă și le încalcă e pus la plată, pe când salariații chiar dacă-și încalcă obligațiile nu pot fi puși la plată foarte ușor chiar dacă și-a încălcat contractul în mod evident.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

camere
Mesaje: 103
Membru din: Joi Ian 22, 2009 12:00 am

Re: Concediu medical efectuat in plus

#5 Mesaj de camere »

@Tomac, la asta m-am referit si eu cand am intrebat.

visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

Re: Concediu medical efectuat in plus

#6 Mesaj de visani512 »

I-am incetat contractul deci ce pot face cu cele 2 zile CO date in plus. multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Concediu medical efectuat in plus

#7 Mesaj de tomac »

Nimic!
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns