cod caen secundar constructii D112

Mesaj
Autor
siegad584
Mesaje: 8
Membru din: Mie Ian 16, 2019 5:07 pm

cod caen secundar constructii D112

#1 Mesaj de siegad584 »

Buna ziua.Va rog sa ma ajutati si pe mine pentru ca ma confrunt cu o situatie noua si am tot citit pe forum si nu m-am lamurit deloc.Am urmatoarea situatie:o firma care are cod caen principal 5610 Restaurante are venituri din activitati de constructii acesta fiind cod caen secundar.Am bifat la configurare regim special in domeniul constructiilor,veniturile realizate fiind 100% din domeniul constructiilor dar cand vreau sa generez d112 zice asa:codul caen trebuie sa fie dintre cele care se aplica regimul special in domeniul constructiilor.
1.Trebuie sa schimb in d112 codul caen?
2.Daca societatea are punct de lucru salariatii trebuie trecuti pe puncte de lucru diferite?
Va rog lamuriti-ma pentru ca este o experienta noua pentru mine si din toata documentatia citita,acum am un talmes-balmes in capul meu. :shock:

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: cod caen secundar constructii D112

#2 Mesaj de septimiuv »

1. Alege CAEN pentru construcții în ecranul declarației, pagina B. + C.1
2. Doar dacă există cod fiscal pentru punctul de lucru.

siegad584
Mesaje: 8
Membru din: Mie Ian 16, 2019 5:07 pm

Re: cod caen secundar constructii D112

#3 Mesaj de siegad584 »

Multumesc frumos de ajutor.

siegad584
Mesaje: 8
Membru din: Mie Ian 16, 2019 5:07 pm

Re: cod caen secundar constructii D112

#4 Mesaj de siegad584 »

Buna ziua.Revin din nou in legatura cu activitati in domeniul constructiilor.De data aceasta societatea are codul caen principal in constructii si cel secundar pentru restaurante.Pentru cel secundar urmeaza sa fac declaratia la finante pentru cod fiscal la punct de lucru.Nelamurirea mea,dupa ce am vorbit si la finante si cu alti contabili care aveau pareri impartite si eu nu gasesc in legi si ordonante este urmatoarea:
1.Pentru punctul de lucru cu cod fiscal pentru restaurant societatea beneficiaza sau nu de facilitati in constructii cf. OUG 114/2018 ?
2.Daca codul caen principal sunt constructii sunt obligata si pentru cel secundar cu cod fiscal sa dau salariul minim brut de 3000 ron?
V-as fi recunoscatoare daca m-ati ajuta si cu o lege in acest sens sa ma documentez si eu.
Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cod caen secundar constructii D112

#5 Mesaj de tomac »

2. Dacă societatea are efectiv activitate de construcții, da, toți salariații firmei, indiferent de funcție sau sector, vor avea minim 3000 lei.
1. Dacă societatea are activitate de construcții și dacă ponderea veniturilor din activitatea de construcții este de minim 80% în totalul CA, atunci da, se aplică facilități tuturor salariaților, altfel nu se aplică nici o facilitate, dar salariul va fi tot minim 3000 lei.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns