prelungire suspendare somaj tehnic art52 alin 1 lit c si incetare suspendare

Mesaj
Autor
paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: prelungire suspendare somaj tehnic art52 alin 1 lit c si incetare suspendare

#31 Mesaj de paturcai »

Fie nu scriu eu corect fie nu ne intelegem.
TOATE modificarile (in REVISAL) se fac INAINTE ca acele modificari sa produca efecte.
Exemplu:
Data intrarii in somaj este 09.04.N (prima zi in care produce efecte, deci).
In REVISAL la data consemnarii trec 08.04.N (am obligatia sa trimit REVISAL cu cel putin 1 zi inainte de producerea evenimentului), apoi la data de incepere trec 09.04.N si la data de sfarsit trec 14.05.N
Cand ma duc in ISTORIC SALARIAT voi avea o inregistrare exact asa:
Prima coloana (Data) va aparea 08.04.N, urmeaza apoi detaliile privind contractul, motivul si actiunea (Suspendare), si voi avea 2 coloane completate: Data de inceput (09.04.N) si data de sfarsit (14.05.N), mai exista o coloana DATA (DE) INCETARE care nu se completeaza ea fiind folosita pentru situatia in care salariatului i se desface contractul de munca (pleaca, moare sau pregateste o pandemie). :)
Dau clic pe acea inregistrare si jos am un buton pe care scrie Decizie/Act Aditional, apasa pe el si emit actul aditional.
Actul aditional emis trebuie sa aiba ca data de emitere data consemnarii (in exemplul de fata 08.04.N) iar data inceperii se va regasi in corpul actului aditional unde scrie se modifica elementul....
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: prelungire suspendare somaj tehnic art52 alin 1 lit c si incetare suspendare

#32 Mesaj de balazse »

Imi spuneti si mie pentru ce generati act aditional (mai exact care parte din CIM se modifica de se genereaza act aditional)?

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: prelungire suspendare somaj tehnic art52 alin 1 lit c si incetare suspendare

#33 Mesaj de stefi »

Imi cer scuze, eu ma refeream la Saga acum, in ce priveste partea cu Revisalul asa am procedat (eu lucrez direct cu Revisal), am pus data consemnarii data de 08.04 si am trimis registrul in 08.04 cu data intrarii in somaj incepand cu 09.04.
Dar eu am emis actul aditional din Saga ( unde la data consemnarii am trecut 09.04) si a iesit cu data de 09.04. Cu siguranta ca undeva gresesc, dar nu stiu unde si de aceea va intreb pe dvs. Imi cer scuze daca nu am reusit sa ma exprim cum trebuie.
Am citit pe forum ca e nevoie si de act aditional pe langa decizie...
Multumesc frumos

stefanescuv56
Mesaje: 21
Membru din: Lun Feb 16, 2015 8:13 am

Re: prelungire suspendare somaj tehnic art52 alin 1 lit c si incetare suspendare

#34 Mesaj de stefanescuv56 »

paturcai scrie: Sâm Apr 25, 2020 9:20 am Fie nu scriu eu corect fie nu ne intelegem.
TOATE modificarile (in REVISAL) se fac INAINTE ca acele modificari sa produca efecte.
Exemplu:
Data intrarii in somaj este 09.04.N (prima zi in care produce efecte, deci).
In REVISAL la data consemnarii trec 08.04.N (am obligatia sa trimit REVISAL cu cel putin 1 zi inainte de producerea evenimentului), apoi la data de incepere trec 09.04.N si la data de sfarsit trec 14.05.N
Cand ma duc in ISTORIC SALARIAT voi avea o inregistrare exact asa:
Prima coloana (Data) va aparea 08.04.N, urmeaza apoi detaliile privind contractul, motivul si actiunea (Suspendare), si voi avea 2 coloane completate: Data de inceput (09.04.N) si data de sfarsit (14.05.N), mai exista o coloana DATA (DE) INCETARE care nu se completeaza ea fiind folosita pentru situatia in care salariatului i se desface contractul de munca (pleaca, moare sau pregateste o pandemie). :)
Dau clic pe acea inregistrare si jos am un buton pe care scrie Decizie/Act Aditional, apasa pe el si emit actul aditional.
Actul aditional emis trebuie sa aiba ca data de emitere data consemnarii (in exemplul de fata 08.04.N) iar data inceperii se va regasi in corpul actului aditional unde scrie se modifica elementul....
Salutare. Cred ca nu scrii corect. Am vazut ca intr-un raspuns anterior ai scris asa "Data consemnarii trebuie sa fie 09.04.2020 si transmiterea REVISAL sa fie in 08.04.2020.
Data de la care produce efecte este data consemnarii." (era raspuns pentru cazul baiatului cu somajul din 09.04)
Te rog frumos sa ma ajuti cu o parere ptc m-am incurcat rau si cred ca am sfeclit-o. Situtia mea sta infelul urmator:
1. Am avut somaj tehnic pentru perioada 01.04-16.04 si la data consemnatii am pus 01.04 . Mentionez ca aici am raportat inainte de 01.04 . Am gresit ca am pus data consemnarii 01.04 ?
2. In data de 15.04 , am raportat o noua suspendare pentru perioada 17.04-15.04 si la data consemnarii am pus 17.04. Trebuia sa pun data consemnarii 16.04? Trebuie sa corectez data consemnarii si sa retrimit revisalul ?
Ma bulversat aceasta data de consemnare si nici nu o sa mai stiu ce sa pun cand am contract nou, suspendare sau incetare. Am retinut ca mereu trebuie sa raportez cu cel putin o zi inainte sa produca efecte.

Si alta problema o am legata de declaratie 112 pentru luna aprilie care are somaj tehnic pentru toata luna. Dlc 112 o sa fie pe 0 ? ȘNu trebuiesc platite contribuții? Sau în luna mai îmi virează statul suma bruta, plătesc salariatului și contribuțiile le returnez la stat? Ptc Am vazut cand generez urmatorul stat pe luna mai , ma intreba daca am indemnizatiile aferente ( ele se vor recupera in mai pentru aprilie ) am atasat poza https://imgur.com/M49dw7b

Sa presupunem ca totul se termina cu bine pe 15 mai. În iunie depun dcl 112 aferenta lunii mai cu jumate șomaj tehnic și jumătate timpul de lucru efectuat pana la Sf lunii + contribuțiile aferente lunii aprilie, încasate în luna mai? Și tot asa și în iulie?
Daca validez luna mai si o generez pe Iunie, nu imi spune acelasi mesaj ca mai jos ? Doar am avut si jumatate de luna mai sumaj tehnic. Daca generez statul de plata, nu imi pune orele la somaj .

Multumesc de intelegere

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: prelungire suspendare somaj tehnic art52 alin 1 lit c si incetare suspendare

#35 Mesaj de stefi »

Eu cred ca sunt 2 lucruri diferite: data consemnarii din Revisal ( care in cazul meu este 08.04) si data consemnarii din Saga care eu o am 09.04, poate de aici incurcaturile, pt.ca nu reprezinta acelasi lucru...

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: prelungire suspendare somaj tehnic art52 alin 1 lit c si incetare suspendare

#36 Mesaj de tobosv790 »

Pentru stefanescuv56 si stefi:Eu cred ca va complicati inutil. Eu lucrez cu Revisal din saga. Pun intotdeauna la data consemnarii data de la care isi produce efecte actul raportat. In cazul de mai sus 09.04 respectiv 17.04. Insa le transmit la ITM in data de 08.04 respectiv 16.04. Daca va uitati pe site-eul oficial Revisal veti vedea ca data raportarii va fi data transmiterii deci am respectat legea...

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: prelungire suspendare somaj tehnic art52 alin 1 lit c si incetare suspendare

#37 Mesaj de paturcai »

Exact așa se procedează
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: prelungire suspendare somaj tehnic art52 alin 1 lit c si incetare suspendare

#38 Mesaj de stefi »

Asa am procedat, dar cand listez actul aditional il am cu data de 09.04 si nu cu 08.04, cum am inteles ca ar trebui....

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: prelungire suspendare somaj tehnic art52 alin 1 lit c si incetare suspendare

#39 Mesaj de paturcai »

Trebuie cu 09 04 și nu cu 08
Data de 08 este data transmiterii
Este corect cum face SAGA
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: prelungire suspendare somaj tehnic art52 alin 1 lit c si incetare suspendare

#40 Mesaj de stefi »

E perfect atunci, multumesc frumos !!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: prelungire suspendare somaj tehnic art52 alin 1 lit c si incetare suspendare

#41 Mesaj de balazse »

Pentru PaturcaI si StefI
Pana la urma, imi spuneti si mie pentru ce generati act aditional (mai exact care parte din CIM se modifica de se genereaza act aditional)?

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: prelungire suspendare somaj tehnic art52 alin 1 lit c si incetare suspendare

#42 Mesaj de stefi »

se suspenda contractul de munca..
Eu pe forum am citi ca trebuie facute si decizia si actul aditional, am sa caut si voi copia aici unde scria acest lucru

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: prelungire suspendare somaj tehnic art52 alin 1 lit c si incetare suspendare

#43 Mesaj de paturcai »

Asa este, nu trebuie si Act Aditional in aceasta situatie, Decizia este suficienta.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: prelungire suspendare somaj tehnic art52 alin 1 lit c si incetare suspendare

#44 Mesaj de tobosv790 »

stefi scrie: Lun Apr 27, 2020 1:22 pm se suspenda contractul de munca..
Eu pe forum am citi ca trebuie facute si decizia si actul aditional, am sa caut si voi copia aici unde scria acest lucru
Esti mai catolica decat papa. Citeste p"aici, poate zice cineva ca trebuie si stampila... :shock:

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: prelungire suspendare somaj tehnic art52 alin 1 lit c si incetare suspendare

#45 Mesaj de paturcai »

Adevărul este că nu facem decât să preîntâmpinăm eventualele strâmbați din nas ale celor de la ITM. Nu rețin cine anume a sunat la ITM și i s-au spus că trebuie și act adițional și Decizie.
Un act în plus (care nu este obligatoriu) eventual ii poate face pe cei de la ITM să zâmbească și să spună: Vai dar nu mai trebuia și Actul, era de ajuns Decizia.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns