detasare Suedia constructii

Mesaj
Autor
nastasea526
Mesaje: 187
Membru din: Lun Ian 29, 2007 1:00 am

detasare Suedia constructii

#1 Mesaj de nastasea526 »

Buna ziua

va rog ajutor pentru urmatoarea speta
Firma cu caen constructii, salaritat cu contrcat de munca (a avut 8 ore, dar pe perioada starii de urgenta I s-a redus programul la 2 ore), salariatul este si asociat-administrator in firma

Pleaca in Suedia sa lucreze 3 luni:

Varianta A ( pe care o doreste administratorul) NU STIU daca este legal asa

A1. Suspendare contract munca 3 luni - concediu fara plata
A2. Pleaca in Suedia 3 luni, incasarea prestatiei se face pe baza de factura si contract intre firme
A3. Sa I se deconteze cheltuielile de cazare, transport, diurna si masa pe baza unui decont de detasare


Varianta B

B1. scoate Formularul A1
B2. In revisal - contractul ramane activ si se completeaza perioada de detasare, unde la data inc.suspendare/Data sf. Suspendare?
B3. Completez in Revisal localiatea si tara unde pleaca, dar la cui pot trece cuiul Firmei unde pleaca?
B4. se transmite evisal cu cel putin 1 zi inainte de plecare
B5. In Salarii NU completez nimic la Concedii de odihna / Concedii fara plata/Suspendari,
B6.Verific ca in D112 se fie completate campurile referitoare la detasare
B7. pe perioada detasarii mai beneficiaza de facilitatile din constructii? Daca NU trebuie sa sciot bifa de la Configurare salarii pentru facilitati?
B8.Firma din Romania ii plateste salariul integral. In statul de salarii angajatul apare cu pontaj toata luna si cu salariu integral. Cum fac pontajul , trebuie sa-l fac separat in excel de mana ca sa apara perioada de detasare?
B9. trebuie facut act aditional ca este detasat pe perioada de 3 luni?

va multumesc mult, stiu ca sunt multe probleme de rezolvat in perioada asta dar salariatul va pleca pe 10 mai si trebuie sa rezolv cu documentele

nastasea526
Mesaje: 187
Membru din: Lun Ian 29, 2007 1:00 am

Re: detasare Suedia constructii

#2 Mesaj de nastasea526 »

buna dimineata,
nu a avut nimeni asa speta, va rog o idee
multumesc

Scrie răspuns