Incetare contracte dupa revenire din somaj tehnic si altele

Mesaj
Autor
ignatd345
Mesaje: 115
Membru din: Mar Iul 10, 2012 10:37 am

Incetare contracte dupa revenire din somaj tehnic si altele

#1 Mesaj de ignatd345 »

Buna,

Am cateva nelamuriri si nu prea am gasit niste raspunsuri care sa ma lamureasca 100% :).

1. Am avut 6 salariati in somaj tehnic, care, dupa expirarea perioadei de urgenta, se vor "intoarce" la munca. Am pus in ghilimele pentru ca din cauza situatiei pe care o stim cu totii, salariatii nu vor mai avea ce sa presteze. In aceasta situatie, eu ca angajator sunt obligat sa ii tin inca 30 zile de preaviz si implicit sa ii platesc (desi nu am din ce)? Pot ca odata cu incetarea suspendarii contractului, cand depun revisalul, sa ii modific si norma+salariul, astfel sa pot reduce costurile la un minim? Adica, daca ei trebuie sa isi reia activitatea cu 15.05.2020, pot cu aceeasi data sa le reduc norma si salariul?

2. Pentru o salariata care trebuie sa se intoarca din CIC in perioada urmatoare, ii pot modifica norma si salariul odata cu reluarea activitatii din aceleasi motive economico-financiare? Ea vrea sa isi reia activitatea pentru a beneficia de stimulentul de insertie, insa practic nu prea are ce sa reia....ma obliga statul sa platesc un om la nivelul de acum 2 ani desi munca prestata este cu mult sub acel nivel?

3. Pentru un salariat care a avut 2 abateri disciplinare - absente nemotivate (doar doua cu notificari scrise, restul s-au trecut cu vederea) si cel mai probabil urmeaza a treia, mai sunt obligat sa respect preavizul de 20 zile din contractul de munca? Cum pot sa ii acord preaviz (daca e cazul) si sa ii incetez contractul de munca daca nu pot da de el (nici la telefon, nici pe mail, nu are domiciliul efectiv la adresa din buletin...)?

Multumesc frumos,

O zi cu spor!
Dana

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Incetare contracte dupa revenire din somaj tehnic si altele

#2 Mesaj de tomac »

1. Nu. Preavizul este de 20 de zile lucrătoare în cazul concedierii. Teoretic puteți, dar este necesar acordul salariatului. Dacă nu vă semnează actul adițional nu aveți ce-i face.
2. La fel cu răspunsul de la punctul 1. Teoretic se poate, practic, e necesar ca salariatul să fie de acord.
3. Absențele nu suspendă perioada de preaviz dacă s-a demarat procedura de concediere. Pe de altă parte puteați demara procedura de cercetare disciplinară și să-i desfaceți CIM așa.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns