ore suplomentare la personal incarantinat in ture de 14 zile

Mesaj
Autor
fazakasf918
Mesaje: 12
Membru din: Mie Sep 10, 2008 12:00 am

ore suplomentare la personal incarantinat in ture de 14 zile

#1 Mesaj de fazakasf918 »

Buna ziua, am o situatie cu un camin de batrani unde in luna Aprilie jumatate din personal fost incarantinat cu ocazia situatiei de urgenta si a executat ore suplimentare, cealalta jumatate a ramas acasa in "recuperare" in avans. Celor ramasi acasa nu le ies cele 160 de ore lucrate in luna. in schimb in luna Mai sau inversat schimburile si astfel cei cu ore putine in aprilie au facut ore suplimentare. Cum sa fac statul de plata tinand cont ca orele suplimentare din Aprilie se recupoereaza in Mai cu zile de repaus si cele cu repaus in Aprilie fac ore suplimentare in Mai. Sa platesc Aprilie in cu 160 de ore si orele suplimentare daca vor fi ca sigur vor fi... sa le includ in Mai? Cei cu ore putine in Aprilie sa fie platiti la 160 ore in avans scazansu-se din orele suplimentare din Mai? Sa folosesc un tabel suplimentar ce orele suplimentare si cele care sunt sub numarul orelor lucrare pe ambele luni si sa le compensez?

La ITM am primit raspuns sa nu fie nimeni su 160 ore.... scurt! Grija lor a fost sa intrebe denumirea caminului asa ca ma astept si la un control..

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ore suplomentare la personal incarantinat in ture de 14 zile

#2 Mesaj de tomac »

Faptul că au lucrat în ture și le ies lucrate mai puțin decât orele lucrătoare din lună, nu înseamnă că se plătesc doar orele lucrate. Restul sunt libere plătite.
Dacă în mai apar ore suplimentare acestea trebuie plătite și mai mult, dacă nu se compensează cu timp liber în lunile următoare se va achita salariul pentru acele ore plus o indemnizație de 75% sau 100% dacă sunt suplimentare ca urmare lucrului în ziua de 1 mai.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

fazakasf918
Mesaje: 12
Membru din: Mie Sep 10, 2008 12:00 am

Re: ore suplomentare la personal incarantinat in ture de 14 zile

#3 Mesaj de fazakasf918 »

deci se pot compensa cu zile libere.. practic absentezi si recuperezi la urma??

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ore suplomentare la personal incarantinat in ture de 14 zile

#4 Mesaj de tomac »

Nu absentează! Asta nu înțelegeți.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

fazakasf918
Mesaje: 12
Membru din: Mie Sep 10, 2008 12:00 am

Re: ore suplomentare la personal incarantinat in ture de 14 zile

#5 Mesaj de fazakasf918 »

da dar mi se pare mult 10 zile lucratoare libere platite fara sa le recuperezi... astfel practit se dubleaza cheltuielile cu salarii pe luna aprilie si mai, la 25 de angajati este insuportabil... fundatia este cu profit 0 toate cotizatiile ajung sa fie cheltuite intretinerea batranilor, ei nu au doua pensii pentru lunile respective, oare cum sa procedez? este vorba de stare starea de urgenta cu coronavirus ore stiti baza legala? eu o caut dar n-o gasesc.

Scrie răspuns