Tichete de masa pentru perioada samajului tehnic

Mesaj
Autor
cojocarui820
Mesaje: 8
Membru din: Mie Feb 29, 2012 11:57 am

Tichete de masa pentru perioada samajului tehnic

#1 Mesaj de cojocarui820 »

Buna ziua!
Conform Legii 59/2020, care intra in vigoare pe 22.05.2020, societatea poate acorda tichete de masa salariatilor care au fost in somaj tehnic.
Angajatii societatii mele au fost in aceasta situatie in luna aprilie. Am primit banii de la Ajofm. Vreau sa stiu daca le mai pot acorda tichete de masa pe suport electronic, pentru aceasta perioada. Daca da, in ce luna le impozitez? Salariile deja au fost virate fara retinerea impozitului pe tichete. Le pot impozita in mai, atat pe cele din aprilie cat si pe cele din mai?
Va multumesc..

cojocarui820
Mesaje: 8
Membru din: Mie Feb 29, 2012 11:57 am

Re: Tichete de masa pentru perioada samajului tehnic

#2 Mesaj de cojocarui820 »

Ma poate ajuta cineva cu un raspuns, va rog?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Tichete de masa pentru perioada samajului tehnic

#3 Mesaj de tomac »

Nu vă poate ajuta nimeni. Cred că nici cei care au dat această lege. Nu de alta, dar:
- legea se aplică de la data de la care intră în vigoare, adică din data de 22/05/2020.
- legea nu se aplică retroactiv.
- legea prevede că se pot acorda tichete pe suport electronic și tot acolo se spune că e vorba de tichete de masă acordate salariaților cărora li s-a suspendat contractul de muncă ca urmare a instituirii stării de urgență.
În aceste condiții, odată ce legea a intrat în vigoare abia de la 22.05.2020 și se aplică numai pentru viitor, adică de la data intrării în vigoare, se pune problema așa:
- nu mai pot acorda tichete celor care au fost în șomaj tehnic și acesta a încetat până la data intrării în vigoare a legii.
- nu pot acorda tichete celor care sunt în șomaj tehnic, dar li s-a suspendat CIM pe art.52 după data de 14 mai, adică după data la care starea de urgență s-a terminat, pentru că legea spune că suspendarea trebuie să fie determinată de instituirea stării de urgență, ori dacă aceasta a încetat suspendarea nu mai poate fi ca urmare a instituirii stării de urgență.
- pot acorda tichete de masă, începând cu data de 22 mai, doar dacă am salariați a căror CIM este suspendat cu o dată situată în timpul stării de urgență, suspendare activă și azi, dar și în acest caz acordarea de tichete se poate face doar pentru zilele lucrătoare de după data de 21 mai 2020.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cojocarui820
Mesaje: 8
Membru din: Mie Feb 29, 2012 11:57 am

Re: Tichete de masa pentru perioada samajului tehnic

#4 Mesaj de cojocarui820 »

Multumesc din suflet pentru raspuns. M-ati lamurit.

Scrie răspuns