Medie zilnica medical gresita

Mesaj
Autor
ignatd345
Mesaje: 115
Membru din: Mar Iul 10, 2012 10:37 am

Medie zilnica medical gresita

#1 Mesaj de ignatd345 »

Buna ziua,

Am o salariata care a fost in medical prenatal incepand cu 7 ianuarie 2020 si acum am descoperit ca din martie mi-a schimbat media zilnica a medicalului pentru ca a schimbat suma veniturilor brute pe ultimele 6 luni. Ea are un salariul brut mai mare decat cele 12 salarii minime si astfel ca la ianuarie si februarie a calculat media zilnica cu salariul minim 2350*12, iar din martie mi l-a schimbat cu salariul minim 2080*12 (nu inteleg de ce a luat 2080, tinand cont ca nu mai era de actualitate aceasta suma). Asta a dus ca in ianuarie si februarie sa am o medie zilnica, iar din martie sa am alta medie zilnica mai mica.

Eu as zice ca e corect in ian si feb (are studii superioare, deci as zice ca ar trebui sa ma raportez la 2350 lei*12) si ar trebui sa rectific martie, dar am zis sa mai verific, s-a mai lovit cineva de aceasta problema? Sau daca mai aveti cazuri cu salarii brute mai maricele :P, verificati sa nu fiti in aceeasi situatie; eu am descoperit "din greseala" cand faceam situatia pentru casa de sanatate.

Multumesc frumos,

Dana

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Medie zilnica medical gresita

#2 Mesaj de paturcai »

Pastrati aceeasi medie pe durata concediului prenatal (chiar daca SAGA va pune alta medie)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ignatd345
Mesaje: 115
Membru din: Mar Iul 10, 2012 10:37 am

Re: Medie zilnica medical gresita

#3 Mesaj de ignatd345 »

Intrebarea mea este daca e ok calculat cu salariul minim 2350 .... macar daca fac corectii, sa stiu ca le fac unde trebuie, sa nu stric unde e corect si sa nu corectez unde e gresit...

ignatd345
Mesaje: 115
Membru din: Mar Iul 10, 2012 10:37 am

Re: Medie zilnica medical gresita

#4 Mesaj de ignatd345 »

Am incercat sa modific la salariul brut in tabelul pe baza caruia se calculeaza media zilnica si, desi suma salariilor brute pe ultimele 6 luni e mai mare, media zilnica o calculeaza tot pe baza sumei vechi si gresite (cred eu). Nu inteleg de ce face asta ... am facut eu ceva gresit?

velicif
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 25, 2016 6:29 pm

Re: Medie zilnica medical gresita

#5 Mesaj de velicif »

Buna,
Eu cred ca e gresit la ian si febr, Saga calculeaza bine la 2080, medicalul fiind din ianuarie, lunile anterioare (iulie-dec. 2019) era valabil 2080*12 si fiind in continuare nu ar trebui sa se schimbe media.

ignatd345
Mesaje: 115
Membru din: Mar Iul 10, 2012 10:37 am

Re: Medie zilnica medical gresita

#6 Mesaj de ignatd345 »

Pai nu ar trebui sa se ia in calcul salariul minim pentru studii superioare, tinand cont de functia pe care o are? Si in plus, la ianuarie si februarie saga mi-a calculat cu salariul minim 2350...de ce din martie si-a schimbat modul de calcul?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Medie zilnica medical gresita

#7 Mesaj de paturcai »

Regula privind media zilnica este 6 luni (din 12 luni) pentru care s-a platit CAM (baza pentru care s-a platit la CAM)
Daca ati fi scris la concediu medical prenatal "in continuare" SAGA ar fi luat in calcul salariile realizate in decembrie, noiembrie, octombrie, septembrie, august si iulie 2019 (cand intr-adevar salariul era de 2.080 lei, asa cum a scris si colega VeliciF)
Media zilnica se schimba NUMAI DACA se schimba si diagnosticul chiar daca este in continuare.
Daca a avut (exemplu) cod 01, si in perioada urmatoare are 07, atunci media se schimb, daca nu (si este in continuare) se pastreaza aceeasi medie.
In cazul dvs. media era rezultatul a 6 luni din anul 2019 cand brutul (minim pe economie) era de 2.080 lei, acea medie pastrandu-se pe toata perioada prenatalului.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ignatd345
Mesaje: 115
Membru din: Mar Iul 10, 2012 10:37 am

Re: Medie zilnica medical gresita

#8 Mesaj de ignatd345 »

Asta am si facut... tocmai de aceea nu inteleg ce s-a intamplat. De ce la luna ianuarie (primul medical) si la al doilea a folosit 2350 lei ca salariu minim, iar din martie a trecut la 2080 lei? Nici nu am pus la indoiala baza de calcul in ianuarie 2020, pentru ca ma gandeam ca se preiau automat si sincera sa fiu, nici nu m-am gandit ca poate modifica sumele la calculul bazei pe parcurs pentru ca nu am avut niciun caz pana acum, dar pe de alta parte e si prima mamica cu salariu mai mare.
Dar de ce nu se foloseste salariul minim aferent functiei? Taxele salariale nu mi s-au plafonat, insa cand e vorba sa plateasca ei, plafoneaza la suma cea mai mica?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Medie zilnica medical gresita

#9 Mesaj de paturcai »

Se foloseste salariul minim brut aferent functiei, dar in 2018 salariul minim brut era de 2.080
Ori cele 6 luni sunt pe vechiul salariu (2.080)
Calculul (pentru ca sunt in continuare concediile si au acelasi indice "sarcina si lehuzie") este cel corect si nu are legatura cu plafoanele.
Daca exista o pauza intre concediile medicale (ca exemplu) atunci intra in calcul si venitul realizat anul acesta (2.350)
Admitem ca aveam 1 concediu medical pentru lunile ianuarie-februarie 2020 (foloseam media data de salariul minim de 2.080)
In luna aprilie (deci martie avem luna lucrata) media va fi data de lunile: martie (2.350), februarie (2.350), ianuarie (2.350), decembrie (2.080), noiembrie (2.080), octombrie (2.080) <-----sumele sunt exemplificative si nu reprezinta veniturile realizate (au exista concedii medicale in ianuarie si februarie)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ignatd345
Mesaje: 115
Membru din: Mar Iul 10, 2012 10:37 am

Re: Medie zilnica medical gresita

#10 Mesaj de ignatd345 »

Multumesc pentru raspunsuri.

Am sunat si la casa de sanatate (in mai multe judete) si dupa multe intrebari si raspunsuri mai mult sau mai putin justificate, se pare ca minimul care trebuie luat in calcul pentru plafonul lunar este salariul minim conform OUG, deci cel in suma de 2080 (pentru ca ultimele 6 luni sunt in 2019). Salariul minim pentru studii superioare este luat in calcul doar cand angajezi un om cu studii superioare si vechime de minim un an (deci doar sa platesti la suma mai mare) si nu se ia in calcul la diverse calcule de taxe pe baza carora statul va trebui sa iti dea niste bani. Concluzia este ca atunci cand statul are de luat se foloseste suma mai mare, cand are de dat, suma mai mica... :x

Prin urmare, va trebui sa corectez statele la lunile ianuarie si februarie si declaratiile 112 si sa refac cererile de recuperare cu sumele corecte...

Tot nu m-am prins ce am facut gresit, mai ales ca de la cel initial s-a calculat media zilnica gresita, deci nu a preluat nimic din luna anterioara si era clar ca ultimele 6 luni pe baza carora se facea calculul erau iul-dec 2019. Doar ca la suma lunara mi-a trecut 2350*12 in loc de 2080*12, suma pe care a corectat-o incepand cu luna martie, doar ca eu am observat abia acum, cand pregateam actele pentru casa de sanatate :oops: .

O zi cu spor!
Dana

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Medie zilnica medical gresita

#11 Mesaj de paturcai »

Haideti sa vedem si o alta situatie:
Preiau contabilitatea la ianuarie 2020 (nu am state, nu am istoric), am o adeverinta pentru 6 luni din urma in care mi se spune ca a cotizat (a fost angajat) cel putin 6 luni.
Pe baza adeverintei fac media (calculez pe adeverinta si obtin numarul de zile si salariile pentru care s-a platit).
Chiar daca CHIAR DACA angajatul meu este angajat la mine (in ianuarie 2020) cu 5.000 lei/luna, dar atunci cand vine cu concediul medical sa i-l calculez, iau in calcul ultimele 6 luni lucrate (cand avea 2.080 lei/luna cu zilele aferente).
Are concediu medical si in ianuarie si in februarie (in continuare); pastrez media obtinuta INAINTE ca angajatul sa intre in concediu medical pe baza documentelor.
Explicatia celor de la Sanatate este usor (eufemistic vorbind) deplasata si nelalocul ei.
Sa-i lasam pe cei de la Sanatate ca stiu despre orice dar numai cum se interpreteaza corect propriile lor acte (ordine, ordonoante, legi, etc) nu stiu.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns