Impozitare tichete cadou

Mesaj
Autor
dobrea319
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mar 11, 2011 11:11 am

Impozitare tichete cadou

#1 Mesaj de dobrea319 »

Buna ziua!
Va rog sa-mi comunicati ,conform ultimelor legi de impozitare a tichetelor cadou ....Partea care depășește valoarea maximă de 300 lei, reprezintă venit impozabil
din salarii și se va datora impozit pe venit din salarii si contribuții sociale obligatorii(CAS, CASS și CAM) (Norme Metodologice de aplicare a Legii nr. 227/2015 privind Codul
fiscal)?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Impozitare tichete cadou

#2 Mesaj de paturcai »

Va confirm ca asa este:
Firmele care acordă tichete cadou în valoare de până în 300 lei nu plătesc impozitul pe venit de 10%, contribuția socială pentru pensii de 25% și cea pentru sănătate de 10%, dacă le emit doar:
- cu ocazia Paștelui sau a altor sărbători similare ale altor culte religioase, atât pentru salariați, cât și pentru copiii lor;
- cu ocazia Zilei Femeii (8 martie) pentru salariate;
- cu ocazia Zilei Copilului (1 iunie) pentru cele oferite copiilor salariaților.
Totuși, dacă acordă aceste tichete cadou, în limita a celor 300 lei, cu alte ocazii decât ceva deja prevăzute de Codul fiscal sau valoarea lor depășește această sumă, angajatorii datorează impozitul pe venit, contribuțiile sociale pentru pensii, sănătate și muncă.
https://www.avocatnet.ro/articol_60607/ ... estea.html
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

panae95
Mesaje: 32
Membru din: Lun Aug 01, 2016 10:11 am

Re: Impozitare tichete cadou

#3 Mesaj de panae95 »

Buna ziua! Si deductibilitate 100% in limita a 5% din valoarea cheltuielilor cu personalul. Aici am o intrebare, care este valoarea cheltuielilor cu personalul si la ce perioada se raporteaza?? Salariu brut sau net? Va rog daca ma puteti ajuta cu o lege care sa ma lamureasca sau un sfat...

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Impozitare tichete cadou

#4 Mesaj de danilevicis »

c) cheltuielile sociale, în limita sumei obținute prin aplicarea unei cote de până la 5% asupra valorii anuale a cheltuielilor efectuate cu salariile personalului, pentru destinațiile prevăzute la art. 25 alin. (3) lit. b) din titlul II, după caz;
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

panae95
Mesaje: 32
Membru din: Lun Aug 01, 2016 10:11 am

Re: Impozitare tichete cadou

#5 Mesaj de panae95 »

Super! Multumesc tare mult!

petrachet
Mesaje: 8
Membru din: Joi Iun 21, 2018 1:35 pm

Re: Impozitare tichete cadou

#6 Mesaj de petrachet »

Buna ziua,
Cum se inregistreaza in Saga acordarea de tichete cadou in valoare de 300 lei/salariat cu ocazia Craciunului. In meniul State->Tichete->Tichete cadou, se percepe impozit de 10 %. Cum se pot inregistra ca sa nu se perceapa acest impozit?
Multumesc,

cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: Impozitare tichete cadou

#7 Mesaj de cunam917 »

tichetele cadou de 300 de lei nu se inreg in saga

panae95
Mesaje: 32
Membru din: Lun Aug 01, 2016 10:11 am

Re: Impozitare tichete cadou

#8 Mesaj de panae95 »

Buna ziua, am observat ca in Saga tichetele cadou mi le impoziteaza cu 10%. Nu mi se pare ok nici sa nu le trec... dar cum sa procedez?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11893
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Impozitare tichete cadou

#9 Mesaj de septimiuv »

Sumele neimpozabile nu se trec în statul de plată.

ioanc239
Mesaje: 1
Membru din: Dum Ian 27, 2019 3:24 pm

Re: Impozitare tichete cadou

#10 Mesaj de ioanc239 »

Daca tichetele cadou de 300 lei nu se inregistreaza pe stat atunci de ce mai exista rubrica de tichete cadou? Ce tichete se impoziteaza cu 10%?
Eu stiu ca daca sunt de 300 lei nu se impoziteaza. Daca sunt de 500 lei de exemplu, suma de 200 lei se trece la Detalii, alte venituri ca sa se calculeze impozit, CAS si CASS. La rubrica de tichete cadou se calculeaza doar impozitul de 10%. Atunci ce trecem la rubrica de tichete cadou???

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24115
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Impozitare tichete cadou

#11 Mesaj de balazse »

Exista in program, deoarece si in trecut au exista tichete cadou.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25855
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Impozitare tichete cadou

#12 Mesaj de tomac »

În trecut tichetele cadou se taxau cu 10%, nu erau exceptate de la taxare și sunt acolo din rațiuni de compatibilitate cu acele perioade din trecut.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bajinarur
Mesaje: 164
Membru din: Mie Feb 08, 2012 11:12 am

Re: Impozitare tichete cadou

#13 Mesaj de bajinarur »

Buna ziua! In decembrie am acordat tichete cadou salariatilor in valoare de 600 lei. Am bagat in program la detalii suma de 300 lei impozabila. In declaratia 112 le duce in rubrica 8.1 Prime , stimulente , alte sporuri. Este corect asa?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25855
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Impozitare tichete cadou

#14 Mesaj de tomac »

Da
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bajinarur
Mesaje: 164
Membru din: Mie Feb 08, 2012 11:12 am

Re: Impozitare tichete cadou

#15 Mesaj de bajinarur »

Multumesc!

Scrie răspuns