inregistrere CM ca urmare a unui accident de munca

Mesaj
Autor
ana10
Mesaje: 34
Membru din: Mar Dec 13, 2016 10:50 am

inregistrere CM ca urmare a unui accident de munca

#1 Mesaj de ana10 »

Buna ziua,
Ma poate ajuta cineva cu inreg in SAGA a unui CM, cod indemnizatie 03? ( accident de munca). Din cate am citit aceste CM se depun la Casa de pensii.O sa merg la ei sa ma ajute cu completarea fizica a CM. Dar in Saga? Mentionez ca salariatul era angajat cu 8 ore la firma unde s-a produs accidentul si cu 2 ore la alte 2 firme din grup.
Pe toate cele 3 firme presupun ca va fi accident de munca.
La nr zile CM , trec zilele lucratoare?, primele 5 zile calendaristice din FS si urmatoarele din FAAMBP? Cu CCI nu am treaba presupun. Si voi completa 2 randuri? unul cu zilele suportate din FS si urmatorul rand cu cele din FAAMBP?

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: inregistrere CM ca urmare a unui accident de munca

#2 Mesaj de cernatv »

Primele 3 din FS si restul din FAAMBP. Da, se inregistreaza pe 2 randuri.

ana10
Mesaje: 34
Membru din: Mar Dec 13, 2016 10:50 am

Re: inregistrere CM ca urmare a unui accident de munca

#3 Mesaj de ana10 »

Multumesc mult. Am fost si la Casa de Pensii si doar pt locul de munca unde s-a produs accidentul de munca va beneficia de CM-cf legii 346/2002. Am vorbit si la Casa de Asigurari de Sanatate si , in acest caz, pt celelalte firme unde lucreaza cu 2 ore, nu exista solutie de acordare de CM, mi-au recomandat sa-l trec in concediu fara salar iar o copie a concediului medical sa o am ca si justificare la Statul de plata pt celelalte firme.

Scrie răspuns