inregistrare abonament sportiv decontat de firma

Mesaj
Autor
marians60
Mesaje: 6
Membru din: Mie Iul 03, 2013 1:39 pm

inregistrare abonament sportiv decontat de firma

#1 Mesaj de marians60 »

Buna ziua, firma doreste sa suporte abonamentul sportiv pentru un salariat.
In lunile martie-mai 2023 s-a prezentat factura pe numele angajatului si am inregistrat in Saga pe campul tichete AbonamentSport cu valaorea facturii precum si in campul Retineri cu aceeasi valoare - impozitul angajatului s-a diminuat astfel cu 10% din valoarea facturii.
Incepand cu luna IUNIE se doreste ca factura sa se emita pe numele firmei si sa fie achitata de angajator. Va rog sa imi spuneti cum inregistrez in Saga in acest caz. Multumesc, Simona.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: inregistrare abonament sportiv decontat de firma

#2 Mesaj de septimiuv »

La tichete introduci valoarea.

vassf740
Mesaje: 2
Membru din: Vin Mar 13, 2020 5:05 pm

Re: inregistrare abonament sportiv decontat de firma

#3 Mesaj de vassf740 »

Buna. am un caz in care firma plateste anagajatului abonament sportiv peste limita de 400 de euro adica 2487 de lei. deductibil ii 1990 diferenta unde introduc ca programul sa calculeze toate taxele. exista O rubrica specifica pentru asta sau pun pe alte venituri diferenta si retin din salar suma neta?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: inregistrare abonament sportiv decontat de firma

#4 Mesaj de septimiuv »

Diferența la alte venituri (sau își adaugi o poziție separată în configurare salarii) și reținere din suma netă.

augustl602
Mesaje: 28
Membru din: Lun Mai 19, 2014 2:35 pm

Re: inregistrare abonament sportiv decontat de firma

#5 Mesaj de augustl602 »

Buna seara, societatea poate suporta contravaloarea abonamentului sportiv daca factura este emisa pe numele angajatului, prin into mire de decont say este nevoie neaparat ca factura så fie emisa pe societate?
Asta ma intereseaza si in cazul serviciilor turistice acordate salariatilor? Multumesc frumos!

augustl602
Mesaje: 28
Membru din: Lun Mai 19, 2014 2:35 pm

Re: inregistrare abonament sportiv decontat de firma

#6 Mesaj de augustl602 »

ma poate lamuri cineva, va rog frumos!
am citit atatea materiale si credeam ca totul este clar, ca din ce moment angajatorul suporta costul, inseamna ca oricum va plati aceste abonamente, indiferent de cine apare pe factura, firma sau angajatul.....dar am vazut si pareri care ziceau ca aceste costuri nu se pot acorda prin decont salariatului daca factura este pe numele acestuia......deci, doar daca factura este pe firma....
plus ca intr-o sinteza comunicata de Anaf pentru anul 2024, era expres prevazut ca abonamentele sportive sunt suportate de angajati...
dvs. cum intelegeti din lege? multumesc frumos!

Scrie răspuns