Facilitati

Mesaj
Autor
ghiuraa
Mesaje: 28
Membru din: Mar Aug 18, 2015 2:54 pm

Facilitati

#1 Mesaj de ghiuraa »

Bună ziua, angajat cu 8 ore , salar minim 3.300 lei/luna, cu funcție de baza, are și contract part time cu 1 ora în construcții fără fct de baza , la firma de construcții plătește contributiile la nivelul salariului de 1 ora și doar diferența la impozit la nivelul sal minim, sau plătește toate contribuțiile la niveul salariului minim pe economie?
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Facilitati

#2 Mesaj de tomac »

La salariul realizat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bobesa804
Mesaje: 26
Membru din: Joi Iun 06, 2013 2:05 pm

Re: Facilitati

#3 Mesaj de bobesa804 »

Buna ziua,
O microintreprindere cu cod caen de servicii arhitectura, are un singur angajat CIM norma intreaga.Salariatul beneficieza de facilitati constructii ,in lunile in care nu factureaza serviciile prestate? Contracte sunt in derulare ,dar nu factureaza lunar.

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Facilitati

#4 Mesaj de pomparaus »

CA este compusa si din servicii in curs de executie, asa ca nu e neaparat nevoie de factura, dar trebuie sa ai valoarea nefacturata (deviz de lucrari) si prinsa in contabilitate pentru a atinge >80% din CA totala pt.facilitati. Plus ca CA se ia pe toata perioada anului nu in luna.

bobesa804
Mesaje: 26
Membru din: Joi Iun 06, 2013 2:05 pm

Re: Facilitati

#5 Mesaj de bobesa804 »

Firma executa doar servicii de arhitectura,de proiectare. CA este100% din astfel de servicii. Se intocmeste deviz pentru lucrari de constructii,nu stiam ca se face deviz pentru proiectare.Sigur ca arhitectul poate sa faca deviz de lucrari de constructii.

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Facilitati

#6 Mesaj de pomparaus »

Ai scris asa "in lunile in care nu factureaza serviciile prestate" : deci daca are servicii prestate si nefacturate in luna, valoarea acestora trebuie sa rezulte dintr-o situatie pt.a fi prinsa in contabilitate si a beneficia de facilitati ctii.

bobesa804
Mesaje: 26
Membru din: Joi Iun 06, 2013 2:05 pm

Re: Facilitati

#7 Mesaj de bobesa804 »

Multumesc!

Scrie răspuns