D112 Dukintegrator concedii medicale anexa 1.1/1.2

Mesaj
Autor
blejuscai
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Apr 08, 2023 11:54 am

D112 Dukintegrator concedii medicale anexa 1.1/1.2

#1 Mesaj de blejuscai »

Buna ziua, folosesc Dukintegrator de ceva timp pentru depunerea D112. Acum as dori sa depun cerere pentru decontarea unor concedii medicale dar de la CJAS mi se solicita anexa 1.1 si anexa 1.2. Mentionez ca modalitatea mea actuala de lucru presupune generarea D112 in format pdf din Saga cu cei cativa angajati, salvarea fisierului xml atasat la D112, adaugarea a zeci/sute de arendatori direct in .xml (pe baza unei structuri create cu formule in excel), urmat de o validare si generare/semnare declaratie cu Dukintegrator. Cum as putea obtine acele anexe 1.1 si 1.2 din declaratia generata/semnata cu Dukintegrator? Cunoasteti o alta varianta decat sa le listez din pdf-ul initial generat de catre Saga avand in vedere ca nu modific elementele acelor doua anexe la editarea xml-ului? Va multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: D112 Dukintegrator concedii medicale anexa 1.1/1.2

#2 Mesaj de tomac »

Nu merge. Eu generez PDF din SAGA și-l listez de acolo. DUK nu generează acele anexe.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: D112 Dukintegrator concedii medicale anexa 1.1/1.2

#3 Mesaj de stroescud »

Am folosit Duk o singura data ca solutie de avarie.
Generam D112 in SAGA, fara erori dar la transmitere imi dadea la recipisa erori.
Am generat din SAGA XML pe care l-am validat in DUK, am transmis si a fost OK.
SAGA, pe langa modulele principale mai are si multe lucruri ajutatoare care te scapa de batai de cap.
ex: am dat adeverinta de venituri realizate pe ultimii 10 ani pentru pensionare si a fost OK la casa de pensii.
Singurul lucru cu un pic de efort,, la anexa 7 pentru somaj, trebuie sa pui de mana-ad labam numerele sub care au fost inregistrate D112.
Mai sunt si chifle, atunci cand actualizarea de la anaf a unor declaratii intarzie, dar nu-i vina SAGA.
Asta am zis intotdeauna.
SAGA rules!

blejuscai
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Apr 08, 2023 11:54 am

Re: D112 Dukintegrator concedii medicale anexa 1.1/1.2

#4 Mesaj de blejuscai »

tomac scrie: Sâm Noi 18, 2023 11:22 am Nu merge. Eu generez PDF din SAGA și-l listez de acolo. DUK nu generează acele anexe.
Vă mulțumesc pentru răspuns. Să înțeleg că sunt in imposibilitatea de a deconta concediile medicale pentru că am folosit Dukintegrator care nu generează anexele solicitate la CJAS?

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: D112 Dukintegrator concedii medicale anexa 1.1/1.2

#5 Mesaj de stroescud »

Vă mulțumesc pentru răspuns. Să înțeleg că sunt in imposibilitatea de a deconta concediile medicale pentru că am folosit Dukintegrator care nu generează anexele solicitate la CJAS?
[/quote]

Din ce aplicatie generati dumneavoastra declaratiile?
Din aplicatiile ANAF, sau dintr-un program de contabilitate?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: D112 Dukintegrator concedii medicale anexa 1.1/1.2

#6 Mesaj de tomac »

@blejuscai - NU! Cum ați tras concluzia că nu puteți deconta acele concedii? V-am oferit soluția - generați pdf din SAGA și listați din acel PDF anexele respective.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

blejuscai
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Apr 08, 2023 11:54 am

Re: D112 Dukintegrator concedii medicale anexa 1.1/1.2

#7 Mesaj de blejuscai »

stroescud scrie: Sâm Noi 18, 2023 7:22 pm Din ce aplicatie generati dumneavoastra declaratiile?
Din aplicatiile ANAF, sau dintr-un program de contabilitate?
Dna. contabil generează și îmi trimite D112 in format pdf din Saga cu datele salariaților (calcule salarii/concedii). După validare, eu preiau xml-ul din acest pdf, îl completez cu câteva zeci/sute de structuri de tipul <asigurat><asiguratC/><asiguratE3/></asigurat> (generate în excel cu datele din tabele pivot pentru arendatorii plătiți în luna respectivă), iar fișierul xml final îl validez, generez pdf final și semnez cu Dukintegrator.

Mulțumesc @tomac, mi-ați confirmat varianta la care m-am gândit prima dată și anume să listez acele anexe din pdf-ul inițial generat de Saga ce conține doar datele salariaților.

Totuși nu pot să nu mă gândesc dacă nu aveam acel pdf inițial din Saga și totul se desfășura direct în xml, de ce ne sunt solicitate anexe care nu pot fi listate folosind această variantă (foarte convenabilă de altfel) cu Dukintegrator? Sunt puțin mirat de acest aspect.

Mulțumesc încă odată.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: D112 Dukintegrator concedii medicale anexa 1.1/1.2

#8 Mesaj de tomac »

@blejuscai - operațiunea de inserare în XML ar fi inutilă dacă s-ar opera în SAGA arendatorii. Dacă nu datorează contribuții se pot opera prin intrări, altfel prin salariați.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns