eroare D112 angajat la CAS proprii

Mesaj
Autor
filipf
Mesaje: 10
Membru din: Lun Mai 09, 2016 2:23 pm
Localitate: Oradea Mare

eroare D112 angajat la CAS proprii

#1 Mesaj de filipf »

Buna ziua,
Este cineva care are salariat care este asigurat la casa de pensie diferita de CAS (culte religioase)?
La un salariat care este asigurat la alta casa de pensie decat CAS, angajat cu timp partial, imi duce in D112 suma aferenta suportata de angajator la rd 11.2 CAS suportata de angajator (dif.) (A_14D), si nu o pot sterge de acolo, desi eu din Saga inainte de generare D112, nu i-am dat informatia ca angajatul respectiv achita CAS.
La validare e bine, dar la recipisa e eroare la D112, ANAF zice ca e SAGA vinovata, Saga ca e ANAF.

Au fost identificate urmatoarele ERORI:
E: asigurat (2) [idAsig = 2] sectiune asiguratA (1)
eroare regula: SP5A: A_14D(149) trebuie sa fie = 0
E: validari globale
Creanta 60.CAS suportat de angajator/ platitorul de venit (art.146 alin.(5^6) din CF)
eroare regula: A21.60: (pt. codOblig=458) suma introdusa (0) = suma calculata conform regulii (149)

Ceea ce e interesant este faptul ca pana in octombrie a fost totul ok, doar din noiembrie au aparut problemele. In D112 de pe ANAF este editabil campul cu pricina, dar din SAGA nu mai este editabil acel camp.
Am facut o declaratie manual, dar... nu pot sa le fac manual lunar.
Eu zic ca e o eroare la SAGA, dar cei de acolo nu inteleg.
Cum ati rezolvat voi, sau ce.. ati gasit ca sa "fentati" eroarea din D112 din SAGA?
Multumesc

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: eroare D112 angajat la CAS proprii

#2 Mesaj de herganiec »

in primul rând trebuie la fisiere--- salariați să fie setat la detalii așa..
Imagine
apoi la salarii și generare D112 ... ștergi CAS total..
apoi intri ca mai jos și pui pe 0 baza CAS si CAS... la fiecare angajat.
Imagine

Așa fac eu și nu am avut probleme.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

filipf
Mesaje: 10
Membru din: Lun Mai 09, 2016 2:23 pm
Localitate: Oradea Mare

Re: eroare D112 angajat la CAS proprii

#3 Mesaj de filipf »

exact asa, doar... atunci cand ai un angajat cu timp partial (6 ore) si functia de baza, iar salriul este de 2.900 Ron, si apare contributia angajatorului, atunci apar problemele, dar doar din Noeimbrie 2023.
Si cei de la Saga nu inteleg ca rd 11.2 CAS suportata de angajator (dif.) (A_14D), ar trebui sa fie editabil, sau sa se modifice singur, daca la rd. 8.1/11.1 este zero.

filipf
Mesaje: 10
Membru din: Lun Mai 09, 2016 2:23 pm
Localitate: Oradea Mare

Re: eroare D112 angajat la CAS proprii

#4 Mesaj de filipf »

am gasit rezolvarea, dupa ce se genereaza din saga, trebuie apasat calcul automat, ca sa se stearga suma calculata din flori de la rd 11.2. Eu cred ca e de la Saga nu de la Anaf, dar... no comment.
Spor in toate!

Scrie răspuns