IF

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
triponc552
Mesaje: 27
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

IF

#1 Mesaj de triponc552 »

buna
daca pote sa ma ajuta cineva, acuma am inceput sa fac conta la un IF,( care se o cupa cu agricultura), in aprilie ce declarati traba depuse?

multumesc de ajutor!

hegedusa
Mesaje: 55
Membru din: Lun Dec 20, 2010 12:00 am

Re: IF

#2 Mesaj de hegedusa »

depinde daca are sau nu angajati, depinde daca este inregistrat in scop TVA sau nu, este nevoie de mai multe detalii

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: IF

#3 Mesaj de fagarasa176 »

Eu zic ca nu poate avea angajati
Ordonanţă de urgenţă nr. 44/2008 scrie:(4) Întreprinderea familială nu poate angaja terţe persoane cu contract de muncă.
Eu zic mai bine sa cititi amandoi Ordonanţă de urgenţă nr. 44/2008
Mai cititi si :arrow: http://stiri.rol.ro/ce-inseamna-o-intre ... 42018.html
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

hegedusa
Mesaje: 55
Membru din: Lun Dec 20, 2010 12:00 am

Re: IF

#4 Mesaj de hegedusa »

Fagarasa, este posibil sa ai dreptate, dar fiind IF pot exista angajati, chiar daca domeniul de activitate este agricultura.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: IF

#5 Mesaj de fagarasa176 »

D-vs aţi citit până la urmă OUG nr. 44/2008 din link'ul de mai sus inainte sa afirmati asa ceva? :shock:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

ceucaa
Mesaje: 69
Membru din: Mie Ian 27, 2010 12:00 am

Re: IF

#6 Mesaj de ceucaa »

nu mai inteleg nimic, este o ordonanta

P.F.A.-urile, I.F.-urile si I.I.-urile pot angaja incepand cu aceasta luna salariati
Urmare a aparitiei Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr. 46/2011 – text integral – publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 350/20.05.2011, prin care se modifică şi se completează art. 17 din Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr. 44/2008, începând cu 20 mai 2011, persoanele fizice autorizate (PFA) pot angaja în calitate de angajator, terţe persoane cu contract individual de muncă.

pana la urma un if poate angaja?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: IF

#7 Mesaj de balazse »

Daca luam in considerare cele mentionate atunci doar PFA-urile si II pot angaja. IF-urile nu (zic eu).

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: IF

#8 Mesaj de ferenta »

ceucaa scrie: P.F.A.-urile, I.F.-urile si I.I.-urile pot angaja incepand cu aceasta luna salariati
Unde scrie asta?Mă refer la IF, că la PFA şi II se puteau face angajări de terţe persoane şi până în prezent.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: IF

#9 Mesaj de fagarasa176 »

OUG nr. 46 din 11/05/2011 modifica si completeaza doar art. 17 din OUG 44/2008
OUG nr. 46 din 11/05/2011 scrie: Articol unic. - Articolul 17 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 44/2008 privind desfăşurarea activităţilor economice de către persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 328 din 25 aprilie 2008, cu modificările ulterioare, se modifică şi se completează după cum urmează:
1. Alineatul (1) se modifică şi va avea următorul cuprins:
"Art. 17. - (1) PFA îşi poate desfăşura activitatea conform prevederilor art. 4 lit. a) sau poate angaja, în calitate de angajator, terţe persoane cu contract individual de muncă, încheiat în condiţiile legii."
2. După alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (3), cu următorul cuprins:
"(3) PFA nu va fi considerată un angajat al unor terţe persoane cu care colaborează potrivit art. 16, chiar dacă colaborarea este exclusivă."
Adica doar PFA poate angaja si punct.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: IF

#10 Mesaj de gramac921 »

pot angaja terte persoane si Intreprinderile Individuale.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: IF

#11 Mesaj de fagarasa176 »

Unde scrie...ca "io" nu "vede"? :shock:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: IF

#12 Mesaj de gramac921 »

cam pe aici scrie : :)
art 23-25 OUG 44/2008 :

"SECŢIUNEA a 2-a
Regimul juridic al întreprinzătorului persoană fizică titular al întreprinderii individuale

ART. 23
Întreprinzătorul persoană fizică titular al întreprinderii individuale este comerciant persoană fizică de la data înregistrării sale în registrul comerţului.
ART. 24
Pentru organizarea şi exploatarea întreprinderii sale, întreprinzătorul persoană fizică, în calitate de angajator persoană fizică, poate angaja terţe persoane cu contract individual de muncă, înregistrat la inspectoratul teritorial de muncă, potrivit legii, şi poate colabora cu alte PFA, cu alţi întreprinzători persoane fizice titulari ai unor întreprinderi individuale sau reprezentanţi ai unor întreprinderi familiale ori cu alte persoane juridice, pentru efectuarea unei activităţi economice, fără ca aceasta să îi schimbe statutul juridic dobândit potrivit prezentei secţiuni.

ART. 25
(1) Întreprinzătorul persoană fizică titular al unei întreprinderi individuale nu va fi considerat un angajat al unor terţe persoane cu care colaborează potrivit art. 24, chiar dacă colaborarea este exclusivă.
(2) Întreprinzătorul persoană fizică titular al unei întreprinderi individuale poate cumula şi calitatea de salariat al unei terţe persoane care funcţionează atât în acelaşi domeniu, cât şi într-un alt domeniu de activitate economică decât cel în care şi-a organizat întreprinderea individuală.
(3) Întreprinzătorul persoană fizică titular al unei întreprinderi individuale este asigurat în sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale şi are dreptul de a fi asigurat în sistemul asigurărilor sociale de sănătate şi al asigurărilor pentru şomaj, în condiţiile prevăzute de lege.
"

e drept ca intreprinzatorul persoana fizica titular nu poate avea calitatea de salariat al propriei sale Intreprinderi Individuale .

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: IF

#13 Mesaj de ferenta »

Precum nici titularul PFA-ului nu poate fi salariat la propriul său PFA! :)
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: IF

#14 Mesaj de gramac921 »

ferenta , evident :) sau de buna seama .

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: IF

#15 Mesaj de fagarasa176 »

aaaaa...era vb de II...eu am inteles ca te referi la IF daia nu vedea "ochiu" meu :lol:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Scrie răspuns