neclaritati

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
lupuc916
Mesaje: 2
Membru din: Mie Sep 19, 2007 12:00 am

neclaritati

#1 Mesaj de lupuc916 »

poate sunt eu tampit si nu inteleg bine modul de lucru al programului mai ales in ceea ce priveste stocurile

logic in ct 371 ar trebui sa fie valorea marfurilor compusa din pret achizitie+adaos +tva neex
la preluarea stocurilor intiale ni se cere pretul de achizitie al fiecarui reper
asta insemna xa din ct 371 trebuie dat jos adaosul si tva neex
pana aici cred ca e corect ?????
de aici incepe problema pe care nu o inteleg
pretul de vanzare la firma unde lucrez se modifica foarte des.
la produs a care acum 2 zile pret de vanzare era 2 lei acum este 4 lei chiar daca mai este pe stoc o anumita cantitate din produsul respectev
se poate vizualiza ce cantitate din produsul respectiv mai am care avea la un moment dat pretul de vanzare 2 lei.
sau se poate vizualiza undeva situatia analitica pe fiecare produs al soldului final al lui 371 compus din pret achiz+adaos+tva neex

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#2 Mesaj de septimiuv »

foloseste atunci evidenta cantitativ valorica si nu folosesti 378 si 4428

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: neclaritati

#3 Mesaj de tomac »

Să explicăm puţin partea de stocuri:
În practică există 2 metode de evaluare a gestiunilor:
- metoda global-valorică
- metoda cantitativ-valorică
În Saga paşii pentru preluarea stocurilor iniţiale, în cazul evidenţei cantitativ-valorice, sunt:
- efectuarea preluării datelor contabile (validarea acestei preluări)
- crearea, în această ordine, de:
.......1. Gestiuni (în Fişiere - Gestiuni) - Aici se va bifa opţiunea "La preţ de vânzare cu amănuntul, dacă
......................-gestiunea este a unei unitati de vânzare cu amănuntul
......................-metoda aleasă de evaluare a gestiunii cu amănuntul este cantitativ-valorică
.......2. Conturi analitice pentru gestiunile evaluate cantitativ valoric (în Fişiere - Plan de conturi)
.......3. Setarea conturilor analitice pentru tipul de articol "Marfa" - (în Fişiere - Tipuri de articole)
.......4. Articole - (în Fişiere - Articole) - unde se vor defini articolele sub formă de cod, denumire, um, cotă de TVA, tip de articol şi OBLIGATORIU - Preţ de vânzare cu TVA dacă la punctul 2 s-a definit gestiune cu bifă de evaluare la preţ de vânzare cu amănuntul.

Din ceea ce am înţeles eu, lucraţi cu Saga C versiunea integrată (partea de stocuri activată).

Aici se pune problema astfel:

1.Cazul în care evidenţa se ţine cantitativ-valoric pentru o gestiune cu ridicata

În acest caz este suficient ca în balanţă să existe numai contul 371. Evidenţa se va ţine în preţ de achiziţie, preţul de vânzare fiind înscris în tabela de Articole (accesibilă prin Fişiere - Articole) în scop informativ şi pentru a uşura preluarea lui în documentele de vânzare.
Să luăm un exemplu:
La un depozit am stocuri iniţiale evaluate în preţ de cumpărare astfel:
- produs A - 2 x 5 lei
- produs B - 2 x 6 lei
- produs C - 2 x 7 lei
În aceste condiţii stocul, valoric, va fi de 36 lei.
Când vând, vând astfel (în preţuri fără TVA):
- produs A - 1 x 8 lei
- produs A - 1 x 10 lei
În contabilitate, vânzarea va fi înregistrată astfel:
4111=707 18 lei
607 = 371 10 lei
După cum se observă, folosirea conturilor 378 şi 4428 este irelevantă în acest caz. Metoda aceasta este aplicabilă depozitelor pentru că acolo se pot schimba preţurile de vânzare de mai multe ori ăn perioade scurte de timp, iar motivele pentru care acestea se schimbă sunt diverse şi pot fi determinate de mai mulţi factori (client, valoarea sau cantitatea achiziţionată, vechimea colaborării, eventuale promoţii, etc)
Din punct de vedere cantitativ, programul va afişa în situaţia stocurilor astfel:
- produs A - sold initial 2 - intrari 0 - iesiri 2 - sold final 0
- produs B - sold initial 2 - intrari 0 - iesiri 0 - sold final 2
- produs C - sold initial 2 - intrari 0 - iesiri 0 - sold final 2
Din punct de vedere valoric:
- produs A - sold initial 10 - intrari 0 - iesiri 10 - sold final 0
- produs B - sold initial 12 - intrari 0 - iesiri 0 - sold final 12
- produs C - sold initial 14 - intrari 0 - iesiri 0 - sold final 14
Astfel în 371 voi avea sold de 26 lei (36+0-10).



2.Cazul în care evidenţa se ţine cantitativ-valoric pentru o gestiune cu amănuntul.

Şi în acest caz este suficient ca în balanţă să existe numai contul 371, dar de regulă în practică se alege ca şi în evidenţa contabilă în aceste cazuri contul 371 să reflecte marfa în preţ de vânzare. Aceasta înseamnă, din punct de vedere contabil că faţă de cazul 1 vom avea evidenţiate în balanţa de verificare şi conturile 378, respectiv 4428 pentru plătitorii de TVA.
Evidenţa se va ţine în preţ de vânzare, preţul de vânzare fiind înscris OBLIGATORIU în tabela de Articole (accesibilă prin Fişiere - Articole). Este obligatorie înscrierea acestuia în acea tabelă pentru ca programul să ştie de unde să extragă datele necesare calculelor la descărcarea de gestiune.

Nu doresc să intru în amănunte pentru a detalia de ce stocul iniţial se introduce în prluare stocuri iniţiale şi preţul de vânzare pentru acele produse se introduce în Articole. Ar însemna să intru în detalii tehnice pe care nici eu nu le cunosc în amănunt deşi o parte din ele le bănuiesc şi în plus nu cred că are vreo relevanţă în discuţia de faţă.

Să reluăm exemplul anterio şi pentru acest caz cu particularităţile sale:
La un magazin am stocuri iniţiale evaluate în preţ de cumpărare/preţ de vânzare astfel:
- produs A - 2 x 5 lei pc / 10 lei pv = 10 lei vc / 20 lei vv
- produs B - 2 x 6 lei pc / 15 lei pv = 12 lei vc / 30 lei vv
- produs C - 2 x 7 lei pc / 20 lei pv = 14 lei vc / 40 lei vv
Total valoare stoc = 36 lei în pc / 90 lei în pv
TVA neexigibil la stoc = 90 * 19/119 = 14,37 lei
Adaos stoc = 90 - 14,37 - 36 = 39,63 lei
*pc=preţ cumpărare
*vc=valoare cumpărare
*pv=preţ de vânzare
*vv=valoare vânzare

În balanţa pe care am preluăm prin preluare date contabile va trebui să avem solduri astfel:
cont 371 - sold debitor - 90 lei
cont 378 - sold creditor - 39,36 lei
cont 4428 - sold creditor - 14,37 lei

Se vinde astfel:

- produs A - 1 x 10 lei

În contabilitate, vânzarea va fi înregistrată astfel:
5311 = 707 8,40 lei
5311 = 4427 1,60 lei

Concomitent:
607 = 371.......5 lei
4428 = 371.....1,60 lei
378 = 371.......3,40 lei

La produsul A, cel care rămâne pe stoc i se face modificare de preţ de vânzare de la 10 lei la 8 lei.
Schimbarea de preţ de face în SAGA prin Operaţii - Alte operaţii - Schimbare de preţ
Aceasta are rolul de a modifica la validare preţul de vânzare cu TVA ăn fişierul de articole şi să efectueze articolul contabil, de stornare:
371 = 4428..........-0,32
371 = 378...........-1,68
Altfel din punct de vedere valoric, stocul ar fi dat peste cap.

Din punct de vedere cantitativ, programul va afişa în situaţia stocurilor astfel:
- produs A - sold initial 2 - intrari 0 - iesiri 1 - sold final 1
- produs B - sold initial 2 - intrari 0 - iesiri 0 - sold final 2
- produs C - sold initial 2 - intrari 0 - iesiri 0 - sold final 2
Din punct de vedere valoric in pret de vânzare:
- produs A - sold initial 20 - intrari 0 - iesiri 12 - sold final 8
- produs B - sold initial 30 - intrari 0 - iesiri 0 - sold final 30
- produs C - sold initial 40 - intrari 0 - iesiri 0 - sold final 40
Astfel în 371 voi avea sold de 78 lei (90+0-10 vânzare - 2 reducere de preţ).

......................
lupuc916 scrie:logic in ct 371 ar trebui sa fie valorea marfurilor compusa din pret achizitie+adaos +tva neex
După cum vedeţi afirmaţia aceasta are valoare de adevăr dacă vă referiţi la o gestiune a unei unităţi cu amănuntul
lupuc916 scrie:la preluarea stocurilor intiale ni se cere pretul de achizitie al fiecarui reper asta insemna xa din ct 371 trebuie dat jos adaosul si tva neex pana aici cred ca e corect ?????
Da. Indiferent de tipul gestiunii - ca e cu amănuntul sau cu ridicata, este corect. Fără a cunoşte valoarea de achiziţie a mărfurilor, programul poate determina corect costul mărfurilor vândute.
lupuc916 scrie:de aici incepe problema pe care nu o inteleg
pretul de vanzare la firma unde lucrez se modifica foarte des.
la produs a care acum 2 zile pret de vanzare era 2 lei acum este 4 lei
Sper că v-am explicat suficient de detaliat aici cum procedează programul cu stocurile.
Bănuiala mea este că gestiunea este a unui depozit.În aceste condiţii cazul 1 expus de mine.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

campeanue
Mesaje: 7
Membru din: Vin Mar 30, 2007 12:00 am

Re: neclaritati

#4 Mesaj de campeanue »

buna
la acest caz expus de tine...
1.Cazul în care evidenţa se ţine cantitativ-valoric pentru o gestiune cu ridicata

În acest caz este suficient ca în balanţă să existe numai contul 371. Evidenţa se va ţine în preţ de achiziţie, preţul de vânzare fiind înscris în tabela de Articole (accesibilă prin Fişiere - Articole) în scop informativ şi pentru a uşura preluarea lui în documentele de vânzare.
Să luăm un exemplu:
La un depozit am stocuri iniţiale evaluate în preţ de cumpărare astfel:
- produs A - 2 x 5 lei
- produs B - 2 x 6 lei
- produs C - 2 x 7 lei
În aceste condiţii stocul, valoric, va fi de 36 lei.
Când vând, vând astfel (în preţuri fără TVA):
- produs A - 1 x 8 lei
- produs A - 1 x 10 lei
În contabilitate, vânzarea va fi înregistrată astfel:
4111=707 18 lei
607 = 371 10 lei
După cum se observă, folosirea conturilor 378 şi 4428 este irelevantă în acest caz. Metoda aceasta este aplicabilă depozitelor pentru că acolo se pot schimba preţurile de vânzare de mai multe ori ăn perioade scurte de timp, iar motivele pentru care acestea se schimbă sunt diverse şi pot fi determinate de mai mulţi factori (client, valoarea sau cantitatea achiziţionată, vechimea colaborării, eventuale promoţii, etc)
Din punct de vedere cantitativ, programul va afişa în situaţia stocurilor astfel:
- produs A - sold initial 2 - intrari 0 - iesiri 2 - sold final 0
- produs B - sold initial 2 - intrari 0 - iesiri 0 - sold final 2
- produs C - sold initial 2 - intrari 0 - iesiri 0 - sold final 2
Din punct de vedere valoric:
- produs A - sold initial 10 - intrari 0 - iesiri 10 - sold final 0
- produs B - sold initial 12 - intrari 0 - iesiri 0 - sold final 12
- produs C - sold initial 14 - intrari 0 - iesiri 0 - sold final 14
Astfel în 371 voi avea sold de 26 lei (36+0-10).
.....cum se poate face o reducere a pretului de achizitie....?????
sa zicem ca trebuie vandut unui client produsul A cu 2 lei si altui client cu 1 leu?

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: neclaritati

#5 Mesaj de eugen01 »

.....cum se poate face o reducere a pretului de achizitie....?????
Tehnic? Doar prin stornarea facturii initiale (de receptie) si apeland la bunavointa furnizorului sa ne emita o factura cu pretul de achizitie dorit de noi. :roll:

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: neclaritati

#6 Mesaj de balteanuc692 »

Adica ati dat pe produsul A 5 lei, aveti doua bucati de produs A, un produs A il vindeti cu 2 lei si unul cu 1 leu? Adica vindeti sub pretul de achizitie? Daca da, asa il vindeti dar din gestiune va iesi la pretul de intrare.
Exemplu:
Aveti produs A pret achizitie 5 lei x 2 buc. = 10 lei
Vindeti produs A 2 bucati la 2 lei = 4 lei.
4111=707 4 lei
Descarcare gestiune:
607 = 371 10 lei
Dupa cum se observa, ati pierdut 6 lei la afacere...

Dar cum nu prea e voie sa vindeti sub pretul de achizitie decat in anumite conditii... va batea mereu la ochi la un control. Mare atentie la persoanele afiliate.
O posibilitate ar fi sa cereti la randul Dumneavoastra de la furnizor o reducere comerciala ulterioara. (care s-ar inregistra cu minus in 609)

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: neclaritati

#7 Mesaj de eugen01 »

http://lege5.ro/Gratuit/gezdiobqha/ordo ... r-de-piata

OG 99/2000 ..mai pe la articolul 16 pe acolo. :roll:

Scrie răspuns